Świat

Niebanalny quiz wiedzy o Ameryce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump Cathal McNaughton / Forum
Świat staje się coraz bardziej skomplikowany. Sprawdźcie, co wiecie o dzisiejszej polityce Ameryki i jej przywódcy. Z sugerowanych podpowiedzi należy wybrać wersję A albo B.

1. Donald Trump na początku kadencji zwrócił się ku gronu wojskowych, którzy zajęli wiele kluczowych stanowisk w jego ekipie. Sekretarzem (ministrem) obrony został James Mattis, który nieustannie podkreślał, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla USA. Rezygnacja Mattisa poważnie zaniepokoiła komentatorów i Kongres. Mattis znany jest z oświadczenia, że:

A. „siła naszego (amerykańskiego) narodu jest nierozerwalnie związana z siłą naszego wyjątkowego i pełnego systemu sojuszów i partnerstwa”.
B. „należy całkowicie popierać prezydenta w realizacji hasła »Najpierw Ameryka« i stopniowo wycofywać żołnierzy amerykańskich z odległych rejonów Azji, Afryki i Europy”.

2. Dymisja Mattisa jest kolejną z serii. Wcześniej zrezygnował sekretarz stanu Rex Tillerson. Dwa lata temu, w grudniu 2016 r., Donald Trump zaskoczył wyborem Tillersona na to stanowisko. Tak zachwalał wówczas kandydaturę: „Kariera Tillersona jest ucieleśnieniem amerykańskiego marzenia. Dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i inteligentnym kontraktom Tillerson awansował do rangi szefa ExxonMobil, jednego z największych i najbardziej cenionych koncernów na świecie”. Teraz, w grudniu 2018 r., Trump:

A. powtórnie wyraził uznanie dla służby Tillersona dla kraju, lecz przypomniał, że różnice w koncepcjach polityki zagranicznej nie pozwoliły na dalsze trzymanie go na tak eksponowanym stanowisku.
B. powiedział, że Tillerson nie miał odpowiedniego – dla stanowiska – poziomu umysłowego, był głupi jak but i leniwy jak diabeł.

3. Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach grupa robocza ONZ opublikowała raport uczonych ostrzegający, że świat ma tylko 12 lat, by uniknąć katastrofalnego ocieplenia – obniżając emisję dwutlenku węgla o połowę. W odpowiedzi na to zagrożenie prezydent Trump:

A. zapowiedział, że Stany Zjednoczone podejmą wszelkie wysiłki, by przewodzić światu w unowocześnieniu tak źródeł, jak nośników energii.
B. Departament stanu oświadczył, że USA nie popierają ustaleń tego raportu, a prezydent Trump wcześniej już powiedział, że nie wierzy w raporty przygotowywane przez naukowców.

4. Sumując wszystkie wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczące polityki zagranicznej, częściej krytykował on:

A. Rosję pod rządami Putina?
B. sojuszników Stanów Zjednoczonych?

5. W grudniu tego roku na prestiżowej uczelni znana osobistość wystąpiła z wykładem o przywództwie w polityce. Powiedziała w nim, że Donald Trump jest leniwy, nie lubi czytać i nie respektuje granic prawnych swego urzędu. Autorem tej opinii był:

A. Dmitrij Siergiejewicz Pieskow, dyplomata i rzecznik Kremla
B. Rex Tillerson, były sekretarz stanu w ekipie Trumpa.

Podsumowanie:

Jeśli wybraliście w większości odpowiedzi B – należy częściej oglądać programy informacyjne telewizji rządowej w Polsce lub telewizji Fox w Ameryce, by nie kompromitować się w towarzystwie.

Jeśli wybraliście choć kilka odpowiedzi A, też musicie się zastanowić: ku czemu świat zmierza?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama