Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Niebanalny quiz wiedzy o Ameryce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump Cathal McNaughton / Forum
Świat staje się coraz bardziej skomplikowany. Sprawdźcie, co wiecie o dzisiejszej polityce Ameryki i jej przywódcy. Z sugerowanych podpowiedzi należy wybrać wersję A albo B.

1. Donald Trump na początku kadencji zwrócił się ku gronu wojskowych, którzy zajęli wiele kluczowych stanowisk w jego ekipie. Sekretarzem (ministrem) obrony został James Mattis, który nieustannie podkreślał, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla USA. Rezygnacja Mattisa poważnie zaniepokoiła komentatorów i Kongres. Mattis znany jest z oświadczenia, że:

A. „siła naszego (amerykańskiego) narodu jest nierozerwalnie związana z siłą naszego wyjątkowego i pełnego systemu sojuszów i partnerstwa”.
B. „należy całkowicie popierać prezydenta w realizacji hasła »Najpierw Ameryka« i stopniowo wycofywać żołnierzy amerykańskich z odległych rejonów Azji, Afryki i Europy”.

2. Dymisja Mattisa jest kolejną z serii. Wcześniej zrezygnował sekretarz stanu Rex Tillerson. Dwa lata temu, w grudniu 2016 r., Donald Trump zaskoczył wyborem Tillersona na to stanowisko. Tak zachwalał wówczas kandydaturę: „Kariera Tillersona jest ucieleśnieniem amerykańskiego marzenia. Dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i inteligentnym kontraktom Tillerson awansował do rangi szefa ExxonMobil, jednego z największych i najbardziej cenionych koncernów na świecie”. Teraz, w grudniu 2018 r., Trump:

A. powtórnie wyraził uznanie dla służby Tillersona dla kraju, lecz przypomniał, że różnice w koncepcjach polityki zagranicznej nie pozwoliły na dalsze trzymanie go na tak eksponowanym stanowisku.
B. powiedział, że Tillerson nie miał odpowiedniego – dla stanowiska – poziomu umysłowego, był głupi jak but i leniwy jak diabeł.

3. Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach grupa robocza ONZ opublikowała raport uczonych ostrzegający, że świat ma tylko 12 lat, by uniknąć katastrofalnego ocieplenia – obniżając emisję dwutlenku węgla o połowę. W odpowiedzi na to zagrożenie prezydent Trump:

A. zapowiedział, że Stany Zjednoczone podejmą wszelkie wysiłki, by przewodzić światu w unowocześnieniu tak źródeł, jak nośników energii.
B. Departament stanu oświadczył, że USA nie popierają ustaleń tego raportu, a prezydent Trump wcześniej już powiedział, że nie wierzy w raporty przygotowywane przez naukowców.

4. Sumując wszystkie wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczące polityki zagranicznej, częściej krytykował on:

A. Rosję pod rządami Putina?
B. sojuszników Stanów Zjednoczonych?

5. W grudniu tego roku na prestiżowej uczelni znana osobistość wystąpiła z wykładem o przywództwie w polityce. Powiedziała w nim, że Donald Trump jest leniwy, nie lubi czytać i nie respektuje granic prawnych swego urzędu. Autorem tej opinii był:

A. Dmitrij Siergiejewicz Pieskow, dyplomata i rzecznik Kremla
B. Rex Tillerson, były sekretarz stanu w ekipie Trumpa.

Podsumowanie:

Jeśli wybraliście w większości odpowiedzi B – należy częściej oglądać programy informacyjne telewizji rządowej w Polsce lub telewizji Fox w Ameryce, by nie kompromitować się w towarzystwie.

Jeśli wybraliście choć kilka odpowiedzi A, też musicie się zastanowić: ku czemu świat zmierza?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama