Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wołodymyr Zełenski przybył do Wielkiej Brytanii. Spotka się z premierem Sunakiem

Wołodymyr Zełenski i Rishi Sunak w Kijowie Wołodymyr Zełenski i Rishi Sunak w Kijowie
To druga zagraniczna wizyta prezydenta Ukrainy od wybuchu wojny. W grudniu złożył wizytę w Waszyngtonie.

Komunikat o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii przekazało biuro prasowe Downing Street w środę rano. Plan wizyty zakłada spotkanie prezydenta Ukrainy z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem oraz przemówienie w parlamencie. „The Telegraph” podaje, że Zełenski spotka się również z ukraińskimi żołnierzami szkolonymi przez Brytyjczyków.

„Wizyta prezydenta Zelensky′ego w Wielkiej Brytanii jest świadectwem odwagi, determinacji i walki jego kraju, a także świadectwem niezłomnej przyjaźni między naszymi dwoma krajami. Od 2014 r. Wielka Brytania zapewnia szkolenie siłom ukraińskim, pozwalając im bronić swojego kraju, chronić suwerenność i walczyć o swoje terytorium” – powiedział premier Wielkiej Brytanii.

W środę rząd Wielkiej Brytanii ma też przedstawić kolejny pakiet sankcji na Rosję oraz pomocy wojskowej, w tym zwiększenie szkoleń ukraińskich żołnierzy. „Jestem dumny, że dziś rozszerzymy szkolenie żołnierzy o szkolenie piechoty i pilotów odrzutowców, zapewniając Ukrainie wojsko zdolne do obrony swoich interesów w przyszłości. Podkreśla to również nasze zaangażowanie – nie tylko w zapewnianie sprzętu wojskowego na krótką metę, ale też długoterminowe zobowiązanie do stania ramię w ramię z Ukrainą przez wiele lat” – dodał Sunak.

Czytaj też: Zełenski zabrał się do walki z korupcją. Okres ochronny minął. Zachód patrzy

hdhdhd

„Narodzie Zjednoczonego Królestwa, wszyscy mieszkańcy Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, przybyłem tutaj i staję przed wami w imieniu odważnych, w imieniu naszych wojowników, którzy teraz siedzą w okopach pod ogniem artylerii wroga” – mówił w brytyjskim parlamencie prezydent Zełenski.

„Panie premierze, gdy spotkaliśmy się wcześniej powiedziałem, że opowiem historię moich odczuć z pierwszej wizyty w Londynie, jesienią 2020 roku, jako prezydent. Program był bardzo napięty” – kontynuował wspominając wizytę w Imperial War Museum. „Gdy przewodnik zaoferował mi, że mogę usiąść w fotelu Winstona Churchilla, z którego wydawano rozkazy wojenne i zapytał: »Jak się pan czuje?«, ja odpowiedziałem: »Nagle coś poczułem«. Ale dopiero teraz wiem, co to było za uczucie. I wszyscy Ukraińcy znają doskonale to uczucie. To uczucie tego jak odwaga niesie człowieka przez niewyobrażalne potworności, aby w końcu nagrodzić go zwycięstwem”.

Zwrócił się też do byłego premiera Zjednoczonego Królestwa Borisa Johnsona: „Borisie zjednoczyłeś innych, gdy zdawało się to absolutnie niemożliwe. Dziękuję ci”. Obecnemu premierowi Rishi'emu Sunakowi podziękował za wsparcie militarne, w tym za czołgi Challenger II i dostawy rakiet precyzyjnych dalekiego zasięgu.

Dodał też, że zaszczytem będzie dla niego spotkanie z królem Karolem III. „Król jest pilotem sił powietrznych. Dla nas, na Ukrainie, każdy pilot sił powietrznych jest królem. I robimy wszystko co możemy, by świat dał nam najnowsze samoloty. I jestem dumny z naszych sił powietrznych. I przywiozłem prezent od nich, dla was, dla ciebie Wielka Brytanio. To jest hełm prawdziwego pilota. Jest jednym z naszych najskuteczniejszych asów powietrznych. Jednym z naszych królów. Zaś napis na hełmie głosi: mamy wolność, dajcie nam skrzydła, by dać radę ją obronić. Wierzę, że ten symbol pomoże nam w zbudowaniu kolejnej koalicji: koalicji samolotów. Zwracam się do was z przesłaniem: samoloty dla Ukrainy, skrzydła dla wolności” – powiedział prezydent Ukrainy.

Drugi wyjazd z Ukrainy

To druga zagraniczna wizyta prezydenta Ukrainy od wybuchu wojny. W grudniu udał się do Stanów Zjednoczonych i Polski. „W porywającym przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA ukraiński prezydent zapewnił amerykańskich ustawodawców, że jego kraj »żyje i jest pełen energii« mimo trwającej już prawie dziesięć miesięcy wojny z Rosją” – pisał na łamach „Polityki” Tomasz Zalewski.

A także: „Wystąpienie na Kapitolu to zaszczyt, którego dostępują zwykle tylko przywódcy państw będących najważniejszymi sojusznikami Ameryki. Przemówienie miało uroczystą oprawę, jak podczas dorocznych prezydenckich orędzi o stanie państwa, z ceremonialnym wejściem na salę wszystkich kongresmenów, senatorów i członków gabinetu Bidena, powitaniem mówcy przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i owacją. Odstępstwem od etykiety był tylko nieformalny strój Zełenskiego – oliwkowa bluza, którą wszędzie nosi od początku wojny”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną