Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Iran atakuje, sondaż CBOS, klęska Bayernu. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Przywódcy grupy G7 podczas zdalnego spotkania potępili atak Iranu na Izrael i zapewnili o wsparciu dla Tel Awiwu. 14 kwietnia 2024 r. Przywódcy grupy G7 podczas zdalnego spotkania potępili atak Iranu na Izrael i zapewnili o wsparciu dla Tel Awiwu. 14 kwietnia 2024 r. X (d. Twitter)
Iran zaatakował Izrael, pojawiają się już głosy o spektakularnej porażce Teheranu. Zmarł mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Na Wyspach coraz głośniej o seksaferze wśród parlamentarzystów. Sensacja: mistrzem Niemiec nie będzie Bayern Monachium. Jest nowy sondaż CBOS.

1. Atak Iranu na Izrael. To była porażka?

W sobotę wieczorem Iran wystrzelił kilkaset dronów i pocisków manewrujących i balistycznych. Był to jeden z największych zsynchronizowanych ataków z powietrza w historii światowych konfliktów. Według Izraela warstwowy system obrony z pomocą samolotów i okrętów USA i Wielkiej Brytanii zestrzelił niemal wszystkie z 300 środków napadu. Sytuacja jest bardzo napięta, grozi poważną eskalacją na Bliskim Wschodzie.

Iran, który twierdzi, że był to odwet za zbombardowanie jego ambasady w Damaszku, uważa, że sprawa jest zamknięta, ale Izrael nie wyklucza odwetu. „Stan wojny – retorycznej, toczonej przez pośredników i przez szpiegów – między Iranem a Izraelem trwa już od dłuższego czasu. Jednak bezpośredni atak na terytorium wroga jest nowością. To już otwarta wojna, na razie powietrzna” – pisze Piotr Łukasiewicz na Polityka.pl.

Niemniej im dalej od ataku, tym coraz częściej pojawiają się opinie o niepowodzeniu Iranu, a nawet o kompromitacji, skoro – jak zapewnia Izrael – system obrony zestrzelił niemal wszystkie drony i pociski. Jak poinformował Biały Dom, podczas zdalnego spotkania grupy G7 jej członkowie potępili Iran i zapewnili o wsparciu Tel Awiwu.

2. Zmarł mąż byłej marszałek Elżbiety Witek

Nie żyje mąż Elżbiety Witek, byłej marszałek Sejmu z PiS. Miał 72 lata. Informację o jego śmierci podał na Facebooku okręg legnicko-jeleniogórski PiS – Elżbieta Witek ma stąd mandat poselski. „Dziś w wieku 72 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Witek, były członek Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe i działacz Solidarności oświatowej”.

W kwietniu 2023 r. Radio Zet ujawniło, że do prokuratury w Legnicy wpłynęła skarga na dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Złożyła ją kobieta, której matka osiem dni czekała na wolne miejsce na OIOM-ie. Nie doczekała się, zmarła dziewiątego dnia. Zdesperowana córka ujawniła, że mąż ówczesnej marszałek przebywa na oddziale w stanie wegetatywnym od dwóch i pół roku, co może oznaczać zarówno przekroczenie uprawnień, jak i wykorzystanie zależności służbowej i osobowej – dyrektor legnickiego szpitala znała się z marszałek Witek z jej rodzinnego Jawora.

3. Seksafera w brytyjskim parlamencie

Co najmniej 21 osób, w tym członek rządu Rishiego Sunaka, posłowie torysów i laburzystów, ale i dziennikarze polityczni padli ofiarą szantażu na tle seksualnym. W Wielkiej Brytanii mnożą się plotki i pytania o to, kto stoi za aferą. O sprawie jako pierwszy poinformował portal „Politico”, powołując się na anonimowe źródła w brytyjskim parlamencie i ekspertyzy naukowców z uniwersytetu w Liverpoolu, którzy ocenili prawdziwość wiadomości otrzymanych przez poszkodowanych. Spora część sama zgłosiła się do redakcji po opublikowaniu pierwszych doniesień w tej sprawie.

Schemat działania oszustów był zawsze ten sam. Każdy poszkodowany najpierw otrzymał wiadomość z nieznanego numeru za pomocą komunikatora WhatsApp – pochodziła od osoby, która identyfikowała się jako „Charlie” albo „Abi”. Pierwsza informacja była niewinna, ale precyzyjnie skalibrowana. Konwersacja szybko przeradzała się w intymną rozmowę, często z podtekstem seksualnym.

O potencjalnym zaangażowaniu innego państwa w aferę mówił też premier Rishi Sunak, przestrzegając wszystkie publiczne osoby przed bezrefleksyjnym korzystaniem z sieci i komunikatorów społecznościowych.

4. Bayern Monachium nie będzie mistrzem!

Tego na Allianz Arena nie było w planach, choć zanosiło się na to już od kilku kolejek. Legendarny niemiecki klub Bayern Monachium, który przez kilkanaście lat nie oddał nikomu tytułu mistrza Bundesligi, w końcu musiał uznać wyższość innego zespołu. Najlepszą piłkarską drużyną w Niemczech w tym sezonie został Bayer Leverkusem, który czekał na ten sukces 120 lat – to pierwsze mistrzostwo w historii klubu.

W Bayernie od dwóch sezonów nie gra Robert Lewandowski, który zawsze prowadził klub do tytułu mistrza Niemiec. Rok temu za ponad 100 mln euro do Monachium ściągnięto jego następcę Anglika Harry’ego Kane’a. Piłkarz pozostaje bez żadnego tytułu (w Wielkiej Brytanii przez wiele lat grał w Tottenhamie Hotspur).

5. KO przed PiS w sondażu CBOS

Według najnowszego sondażu CBOS największym poparciem cieszy się rządząca Koalicja Obywatelska (35 proc.) i wyprzedza opozycyjny PiS aż o 12 pkt proc. Gdyby wybory odbyły się dziś, partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 23 proc. głosów. Dość niespodziewanie na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Konfederacja z 14-proc. poparciem, a dalej Trzecia Droga (10 proc.) i Lewica (5 proc.). CBOS przeprowadza sondaże w bezpośrednich rozmowach z respondentami.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną