Kraj

O czym przeczytacie w najnowszym numerze „Polityki”

Jak rozmawiać o odchodzeniu, sprawach ostatecznych, o śmierci – w dodatku o własnej śmierci? Czy da się oswoić takie myśli? To naturalne, że w okolicach święta zmarłych myślimy nie tylko o swoich nieżyjących już bliskich, ale także o własnym końcu – próbujemy sobie wyobrazić, jak on może wyglądać i jak chcielibyśmy, aby wyglądał. O tym w najnowszej „Polityce” Łukasz Lipiński rozmawia z dziennikarką i pisarką Krystyną Romanowską, autorką wstępu do książki Michaela Hebba „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”. Polecam też felieton filozofa i bioetyka Jana Hartmana poświęcony „mądremu umieraniu”. Zachęcam do lektury tych tekstów, zapewniając, że nie będzie ona przygnębiająca, da natomiast okazję do rozmowy o życiu i znaczeniu miłości.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Ponadto w najnowszym numerze „Polityki”:

Ewa Siedlecka zastanawia się, po co PiS złożył protesty wyborcze i czy chodzi naprawdę o Senat, czy może o Sąd Najwyższy.

Rafał Kalukin opisuje sytuację w Platformie Obywatelskiej, w której trwają powyborcze rozliczenia i remanenty – czym się skończą, czy Grzegorz Schetyna przetrwa tę burzę, kto zostanie kandydatem PO na prezydenta?

Gościnnie w rubryce „Ogląd i Pogląd” tym razem politolog Rafał Matyja, który głosi tezę, że choć niby sytuacja polityczna po wyborach wygląda na bardzo podobną do tej sprzed 13 października, to w rzeczywistości jest zupełnie inna. Jakie przedstawia argumenty? Proszę sprawdzić.

Mariusz Sepioło odwiedził Żory na Śląsku, żeby opisać rok z życia słynnego na cały kraj radnego Wojciecha Kałuży, człowieka, który sam jeden zmienił wynik ostatnich wyborów samorządowych, a jego nazwisko stało się symbolem politycznej nielojalności. Wówczas powiedział, że ludzie szybko zapomną. Nasz autor chciał się dowiedzieć, czy tak się stało.

Joanna Cieśla pisze o tym, że Polacy nie chcą, mimo zachęt, przekonać się do szkolnictwa zawodowego, zwanego teraz branżowym. Dlaczego zawodówki wciąż są w niełasce, mimo że przemysł potrzebuje ich absolwentów?

Juliusz Ćwieluch zajął się istotną, a zarazem delikatną sprawą: co się dzieje z pieniędzmi, kartami kredytowymi, pinami, depozytami, polisami itp. po śmierci ich posiadacza.

I jeszcze: o tym, że giełda pustoszeje; o półwieczu z internetem; o wielkiej piątce na rynku VOD; o nowej książce Thomasa Piketty’ego oraz o zdumiewającym kosmosie – czyli co jest w niebie.

I wiele innych interesujących tematów. Zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama