Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Bruksela wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z ustawą o ustroju sądów

Komisja Europejska oceniała cztery ustawy: o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa. Komisja Europejska oceniała cztery ustawy: o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa. Etienne Ansotte/KE / Unia Europejska
Komisja Europejska daje Polsce miesiąc na wycofanie przepisów naruszających unijne prawo.

Komisja Europejska wyciąga rękę do polskiego rządu w nadziei na konstruktywny dialog – mówił na konferencji prasowej Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Przypomniał, że Komisja nawoływała do wstrzymania ustaw i podjęcia rozmów, ale to nie do końca się udało. Zwrócił uwagę, że Komisję ucieszyło zawetowanie dwóch ustaw przez prezydenta. Podkreślał, że wszystkie cztery ustawy dotyczące sądownictwa będą miały negatywny wpływ na niezależność sądów i są systemowym zagrożeniem dla rządów prawa.

Timmermans poinformował, że Komisja zatwierdziła trzecią rekomendację dla Polski w ramach „postępowania na rzecz praworządności” (wszczętego w 2016 r. z powodu Trybunału Konstytucyjnego), dając Polsce miesiąc na rozwiązanie wszystkich zidentyfikowanych problemów.

Timmermans zagroził również, że w razie ponownej próby usunięcia urzędujących sędziów Sądu Najwyższego zainicjuje wobec Polski procedurę sankcji. Zapowiedział także wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie prawa Unii w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych. Przypomnijmy, ta procedura może doprowadzić Polskę przed unijny Trybunał i kosztować jednorazowo ponad 4 miliony euro, do czego może dojść kara za każdy dzień zwłoki (jej maksymalny pułap przekracza 300 tys. euro dziennie).

Polska ma prawo reformować system sądownictwa, ale musi to robić w poszanowaniu konstytucji i zobowiązań europejskich – podkreślał Timmermans.

Komisja Europejska oceniała cztery ustawy: o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa. Prezydent Andrzej Duda ogłosił w poniedziałek, że zawetuje dwie pierwsze ustawy. Dwie kolejne już podpisał.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama