Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Trybunał w Hadze zamraża wojnę Putina. Czy skutecznie?

Trybunał Sprawiedliwości nakazał Rosji wstrzymać wojnę. Trybunał Sprawiedliwości nakazał Rosji wstrzymać wojnę. United Nations Photo / Flickr CC by 2.0
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nie uznał za wystarczająco wiarygodne twierdzenia Rosji, że musiała wkroczyć na Ukrainę w obronie Rosjan mordowanych przez Ukraińców, i nakazał zaprzestanie działań zbrojnych. To oznacza zamrożenie obu stron na ich pozycjach.

Pytanie, czy Rosja posłucha. Pamiętajmy, że wojska ostrzeliwały korytarze humanitarne uzgodnione wcześniej w rozmowach dyplomatycznych.

Czytaj też: Raport z frontu. Czekanie na przełom

Czego chciała Ukraina?

Trybunał orzekł środki tymczasowe, o które wnioskowała Ukraina. Chciała, żeby MTS nakazał Rosji:

  • natychmiastowe wstrzymanie operacji wojskowych, których celem i zadaniem jest zapobieganie i karanie domniemanego ludobójstwa w obwodach ługańskim i donieckim Ukrainy.
  • zagwarantowanie, że wszelkie wojskowe lub nieregularne jednostki zbrojne, organizacje i osoby, które mogą podlegać jego kontroli, kierownictwu lub wpływom, nie podejmują żadnych kroków w celu wsparcia operacji wojskowych, których deklarowanym celem jest zapobieżenie lub ukaranie Ukrainy za popełnienie ludobójstwa.
  • nakazanie Rosji powstrzymania się od wszelkich działań, które mogą zaostrzyć lub rozszerzyć konflikt lub utrudnić jego rozwiązanie.
  • nakazać Rosji złożenie w ciągu tygodnia raportu, co zrobiła, żeby wykonać zarządzone środki tymczasowe.

Czytaj też: Heroiczny Charków. Rosjan powitały koktajle Mołotowa

Bez sankcji, wymiar moralny

Na ten ostatni wniosek Trybunał się nie zgodził. Zaakceptował dwa pierwsze, natomiast trzeci zmodyfikował: nakazał obu stronom, a nie tylko Rosji, by powstrzymały się od wszelkich działań, które mogłyby zaostrzyć lub rozszerzyć spór zawisły przed sądem lub utrudnić jego rozstrzygnięcie.

Przeciw dwóm pierwszym punktom głosowali tylko dwaj sędziowie: rosyjski, wiceprzewodniczący składu sędzia Gevorgian i chiński Xue.

A więc Trybunał zawiesił wojnę, zamrażając strony na ich pozycjach. Pytanie, jak w praktyce rozumieć ostatni punkt środków tymczasowych o niepogarszaniu sytuacji. Czy za takie można uznać np. przerzucanie uzbrojenia?

Trybunał nie ma żadnych sankcji, by wyegzekwować orzeczone środki tymczasowe. Jego orzeczenie ma wymiar moralny. I polityczny, bo może być argumentem w rozmowach pokojowych. Szczególnie ważne jest stwierdzenie, że Rosja nie uprawdopodobniła zarzutu o ludobójstwie na Rosjanach w okręgach ługańskim i donieckim, bo to był – jest – casus belli.

Czytaj też: Czy Putin i inni mogą odpowiedzieć kiedyś za zbrodnie?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną