Kraj

O czym przeczytacie w najnowszym numerze „Polityki”

Przy okazji święta 11 Listopada warto sobie zadać pytanie: do czego dziś służy historia? Czy powinna „krzepić serca” przez pokazywanie polskich dziejów bez skazy? Czy ma służyć władzy w budzeniu militarnego ducha? Czym jest krytycyzm wobec przeszłości narodu, a gdzie zaczyna się „pedagogika wstydu”, jak ją nazywa rządząca dzisiaj formacja?

W najnowszym wydaniu „Polityki” o meandrach polskiej historii i o jej wykorzystywaniu przez polityków mówi Łukaszowi Lipińskiemu w bardzo interesującym wywiadzie historyk i polityk Paweł Kowal. W uzupełnieniu proponuję lekturę felietonu Aleksandra Halla o tym, jak Święto Niepodległości zostało zawłaszczone przez radykalną prawicę, oraz tekst Piotra Sarzyńskiego w rubryce „Na własne oczy” o historyczno-patriotycznych muralach, które coraz częściej pojawiają się na budynkach w polskich miastach.

Politykaokładka - Polityka 45 2019

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

Ryszard Łuczyn o tym, co słychać na Lewicy, jak idzie (lub nie) proces jej jednoczenia.

Rafał Kalukin o Konfederacji i jej największej dzisiaj gwieździe – Krzysztofie Bosaku, który ma być „salonową” twarzą swojego ugrupowania.

Politolożka i socjolożka Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Rafałem Kalukinem mówi o wyzwaniach dla opozycji i o tym, co jeszcze, w nowej odsłonie swoich rządów, szykuje władza.

W rubryce „Ogląd i Pogląd” gościnnie Tomasz Sawczuk, publicysta „Kultury Liberalnej”, o tym, jak siły polityczne zagospodarowują wynik ostatnich wyborów i co powinna zrobić ze sobą Platforma Obywatelska.

Violetta Krasnowska pisze o buncie pieszych, którzy coraz częściej padają ofiarą tragicznych wypadków drogowych i zaczęli się organizować w grupy nacisku na lokalne władze, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa na ulicach.

Mariusz Sepioło opisuje walki z cyklu Fame MMA, gdzie internetowi celebryci umawiają się na bójki oglądane przez tysiące widzów.

Ponadto: o tym, dlaczego Polki zabija rak piersi; o dyktatorze Syrii, który mimo zbrodni swojego reżimu wszystkim pasuje; o skandalu obyczajowym w amerykańskim Kongresie; o drugiej żonie Józefa Piłsudskiego, walecznej rewolucjonistce; o depresji klimatycznej; o tym, jak sztuczna inteligencja kreuję modę; oraz o nowej odsłonie disco polo.

To z konieczności tylko wybór pozycji z najnowszego wydania naszego tygodnika, reszta jest tak samo ciekawa i różnorodna. Zachęcam zatem do lektury i życzę miłych wrażeń!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama