Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

W nowym numerze piszemy o wielkiej karierze Andrzeja Sapkowskiego, wojnie PiS z Europą oraz o tym, że coraz więcej młodych dziewczyn chce być ministrantkami. Co poza tym?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnegoPolityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Emocje związane z naszą nagrodą – Paszportami „Polityki” – za nami. Dziękujemy Państwu za dowody zainteresowania i życzliwości, a w najnowszym wydaniu tygodnika zamieszczamy relację z tego miłego wydarzenia autorstwa Mirosława Pęczaka. Proponujemy też wiele innych interesujących tematów:

Marian Turski, świadek Zagłady, więzień Auschwitz, zarazem nasz wspaniały redakcyjny Kolega, opisuje – w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego – piekło tamtej okrutnej rzeczywistości, również późniejsze losy ocalałych. W uzupełnieniu zamieszczamy źródła historyczne: relacje, statystyki, sentencje wyroków na zbrodniarzy z SS. To wstrząsająca lektura, lekcja zbiorowej pamięci, ale też wieczna przestroga.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Ponadto w najnowszej „Polityce”:

O wielkiej karierze Andrzeja Sapkowskiego, autora sagi o wiedźminie, który po sukcesie gier komputerowych i ostatnio serialu firmowanego przez Netflixa stał się postacią globalnej popkultury – opowiada w okładkowym artykule Marcin Zwierzchowski.

• Ewa Siedlecka pisze o tym, że PiS w wojnie z sądami wchodzi w nową fazę: po przegranej na niwie ściśle prawnej chce uruchomić wobec sędziów „gniew ludu”, przedstawić ich jako wrogów publicznych.

• Niżej podpisany analizuje sytuację przed wyborami prezydenckimi, gdzie racjonalnym rozwiązaniem z punktu widzenia opozycji wydaje się zawarcie „paktu drugiej tury” na wzór paktu senackiego, który spowodował odbicie wyższej izby parlamentu z rąk rządzącego obozu. Czy są na to szanse? Szczegóły i prognozy w tekście.

• Rafał Kalukin zastanawia się, co dalej ze społecznymi protestami, pikietami, masowymi demonstracjami. Czy tzw. demokracja uliczna ma jeszcze przyszłość, czy na obecnej władzy robi jakieś wrażenie – o tym w tekście pt. „Gdyby milion Polaków...”.

• Prof. Krystyna Skarżyńska, psycholog społeczna, w rozmowie z Ewą Wilk opowiada o tym, jak zmieniało się polskie społeczeństwo przez ostatnie 30 lat i dlaczego tak pociągające dla wielu, zwłaszcza młodych Polaków, stały się teraz rządy autokratyczne.

• O zmarłym tragicznie w wyniku zabójstwa Krzysztofie Leskim, legendzie polskiego dziennikarstwa, o jego życiu, karierze, samotności i okolicznościach śmierci pisze Mariusz Sepioło.

Joanna Podgórska pisze o dziewczynach służących do mszy świętej, które pojawiają się już w wielu kościołach, choć nadal budzą kontrowersje i sprzeciw co bardziej kontrowersyjnych duchownych; w tym bardzo interesującym artykule przeczytacie Państwo o doświadczeniach ministrantek na tle ogólnych zmian kulturowych.

• Ewa Wilk opowiada o tym, co robi Polak w górach, jak zmieniają się modele wypoczynku, jakie są oferty, oczekiwania, aspiracje.

• Dr inż. Emilia den Boer w rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem relacjonuje, co mówią o nas nasze śmieci i jak w odpadach odbijają się zmiany cywilizacyjne.

I jeszcze: o tzw. podatku cukrowym, który ma nas uleczyć, a na pewno kosztować; o obiecankach kolejowych władzy; o megxicie, który budzi większe zainteresowanie niż brexit; o tym, jak dziś urządza się wystrój modnych restauracji; o sportach zimowych w czasach, kiedy śniegu w zasadzie nie ma, oraz o marzeniach mieszkańców Indii.

Przedstawiłem tylko część oferty, zapraszam do zapoznania się z całością, naprawdę warto.

Życzę pasjonującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama