Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Odmrażanie sądów i lotów. Rząd sprowadził felerne maski z Chin?

Od poniedziałku klienci wrócili do restauracji i salonów fryzjerskich, zaczęło się też odmrażanie sądów. Od 1 czerwca na linie krajowe wrócą samoloty LOT. W ciągu dwóch tygodni dowiemy się, czy w będziemy mogli zdjąć maseczki w otwartej przestrzeni.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 4,7 mln (ponad 313 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 18 885 (w tym 936 zgonów)
  • Premier wyklucza odcięcie Śląska od reszty kraju
  • Włochy od 3 czerwca otwierają granice
  • USA wznowią częściowe składki na WHO
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Antonow przywiózł felerne maski z Chin?

Jak donosi Onet, maseczki z Chin, dostarczone do Polski największym samolotem świata, nie spełniają norm bezpieczeństwa. Potwierdziło badanie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o głośny transport maszyną Antonow An-225 Mrija, który na lotnisku w połowie kwietnia witali premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Najpierw okazało się, że samolotem nie przyleciało zapowiedziana 400 ton sprzętu, tylko około 80 ton. Potem pojawiły się problemy z jakością , o czym pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Dziennik pisał, że certyfikaty sprzętu, zakupionego na zlecenia kancelarii premiera przez państwową spółkę miedziową KGHM i paliwowy Lotos, mogły zostać sfałszowane. Prezes KGHM Marcin Chludziński przekonywał wcześniej, że sprowadzone z Chin maski „mają wszystkie niezbędne certyfikaty i sprawdzają się w szpitalach”. Koncern dementował publikacje „Wyborczej”, groził jej sądem.

Teraz problemy potwierdził renomowany ośrodek badawczy. „Ministerstwo Zdrowia przebadało w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy partię masek przekazanych przez Agencję Rezerw Materiałowych. Wynik badania został przekazany do dysponenta masek, z informacją, że maski nie spełniają norm FFP” — przyznał resort w odpowiedzi na pytania Onetu. Normy FFP dotyczą wystarczającej nieprzepuszczalności masek.

Czytaj też: Trafił Ziobro na Sasina. Karuzela stanowisk w państwowych spółkach

Zaczęło się odmrażanie sądów

Możliwość powrotu posiedzeń jawnych, dopuszczenie w szerszym zakresie rozpraw na odległość i wznowienie już wkrótce terminów procesowych i sądowych – takie zmiany ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wszystkie te rozwiązania zawiera tzw. tarcza antykryzysowa 3.0, która w piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jak przekazał resort, od 18 maja „w sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków", czyli np. sprawy rozwodowe i adopcyjne. Jednocześnie jednak „w wielu nowych rodzajach spraw będzie można uzyskać wyrok bez rozprawy, aby nie narażać zdrowia uczestników postępowań sądowych”.

Generalnie rozprawy będą mogły odbywać się na odległość. W miarę możliwości przesłuchania świadków lub biegłych będą odbywały się więc w trybie wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie. Zdalnie można będzie też przesłuchiwać np. osadzonych w zakładach karnych. Rozszerzono katalog pilnych spraw sądowych, które powinny być rozpoznawane bez zwłoki (m.in. o sprawy, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie).

W sobotę ponownie zaczną biec terminy procesowe i sądowe, zatrzymane w marcu, np. na zaskarżenie orzeczenia lub wniesienie pisma procesowego,

MFW: wychodzenie z kryzysu potrwa dłużej

Wychodzenie z kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa zajmie światowej gospodarce znacznie więcej czasu niż początkowo przewidywaliśmy - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.

MFW zapewne skoryguje w dół swoją prognozę tegorocznego spadku światowego PKB; w przyszłym roku spodziewa się zaś tylko częściowego ożywienia, zamiast pierwotnie oczekiwanego 5,8 proc. wzrostu. Już w kwietniu MFW przewidywał, że wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenia doprowadzą świat do najgorszego załamania od czasu wielkiego kryzysu z lat 30., ale realne dane z całego świata okazują się gorsze niż wcześniejsze przewidywania. MFW ma przedstawić w czerwcu nowe prognozy dotyczące światowej gospodarki.

Czytaj też: Polskę przed głębszą recesją ratują państwowe wydatki

LOT od 1 czerwca wznawia krajowe loty pasażerskie

Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają loty pasażerskie, na razie niektóre krajowe – poinformował w poniedziałek przewoźnik. Podróżni będą mogli polecieć m.in. z Warszawy do Gdańsk, Krakowa i Poznania.

„Obserwując rozwój sytuacji na międzynarodowym rynku lotniczym, podjęliśmy decyzję o stopniowym przywracaniu połączeń pasażerskich, zawieszonych w połowie marca. Nasz plan obejmuje kilka etapów rozłożonych w czasie najbliższych miesięcy i jest ściśle uzależniony od bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz na świecie” – brzmi komunikat LOT.

Od 1 czerwca pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń krajowych realizowanych na osiem lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska. Nowa siatka połączeń obejmuje około 30 lotów każdego dnia.

Czytaj też: Lotnictwo w kryzysie, ale to nie agonia

Ministerstwo Zdrowia: dziś 356 nowych zakażonych, zmarło 11 osób

Resort zdrowia po południu poinformował o 139 nowych przypadkach koronawirusa z województw: śląskiego (42), dolnośląskiego (34), mazowieckiego (33), łódzkiego (11), wielkopolskiego (dziesięć), małopolskiego (cztery), opolskiego (cztery) i zachodniopomorskiego (jeden). Rano ministerstwo podało informacje o 217 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (163), dolnośląskiego (26), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (siedem), wielkopolskiego (trzy), opolskiego (trzy), zachodniopomorskiego (dwa), małopolskiego (jeden), podlaskiego (jeden).

Zmarło dziś łącznie 11 osób zakażonych koronawirusem: 53-letnia kobieta w Starachowicach, 69-letnia kobieta w Tychach, 91-letnia kobieta oraz 68-letni i 88-letni mężczyzna w Łańcucie, 86-letni, 94-letni mężczyzna we Wrocławiu, 70-letni mężczyzna w Grudziądzu, 94-letnia kobieta w Wolicy, 69-letni meżczyzna w Siedlcach oraz 68-letnia kobieta w Kozienicach. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Na koronawirusa przebadano dotąd ponad 636 036 tys. próbek pobranych od 581 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 15,7 tys. testów.

Liczba zakażonych koronawirusem sięgnęła 18 746, z czego zmarło 929. Wyzdrowiało już 7 tys. 628 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 2 tys. 544 osoby. Osoby, które są hospitalizowane nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub są chore na COVID-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone.

Ministerstwo poinformowało też, że kwarantanną objęto 80 tys. 974 osoby. To ci, którzy miały bezpośredni kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – jak podał resort – objęto 18 tys. 772 osób. To ludzie, którzy nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się ich stan zdrowia np. jeśli pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Czytaj też: W DPS-ach nadal umierają ludzie. Nie znamy nawet skali kryzysu

Niemiecka pomoc dla firm 20 razy większa niż polska

Prawie 2 bln euro – to suma pomocy publicznej dla przedsiębiorstw, na jaką rządy krajów unijnych dostały zgodę od Komisji Europejskiej. Za 51 proc. tej kwoty odpowiadają Niemcy; Polska za 20 razy mniej - wynika z danych Komisji Europejskiej. Jak poinformowała rzeczniczka Komisji Arianna Podesta, Komisja podjęła dotąd 124 decyzje, w ramach których zatwierdziła 160 różnych działań zgłoszonych przez państwa członkowskie i Wielką Brytanię. – Całkowita kwota to około 1,95 bln euro - podkreśliła Podesta.

Między Niemcami, które jeszcze przed kryzysem były w najlepszej sytuacji budżetowej, i resztą Europy jest przepaść. Francja, która znalazła się na drugim miejscu, odpowiada za 17 proc. całej zatwierdzonej przez KE pomocy; Włochy za 15,5 proc., Wielka Brytania za 4 proc., Belgia za 3 proc., a Polska za 2,5 proc.

Z sondażu BCC i 4 Business & People wynika, że 82 proc. firm zanotowało w kwietniu spadek obrotów licząc rok do roku, a tylko jedna trzecia nie ma problemów z płynnością. Około 60 proc. firm planuje jednak utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie przynajmniej do końca roku.

Ogródek restauracji przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.Tomasz Stańczak/Agencja GazetaOgródek restauracji przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

W przypadku Polski zatwierdzone przez Brukselę środki wsparcia to m.in. wart 16,6 mld euro program zapewniający płynność mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim firmom, szacowane na 22 mld euro wsparcie dla firm mających problemy z dostępem do kapitału; 700 mln euro na dotacje i zaliczki zwrotne współfinansowane przez europejskie fundusze strukturalne, program pożyczek i gwarancji o wartości 500 mln zł, czy warty 527 mln zł program dotacji na pokrycie odsetek od pożyczek przedsiębiorstw.

Czytaj też: Z czym się mierzą przedsiębiorcy? Ile jeszcze przetrwają

Chiny: popieramy śledztwo WHO w sprawie reakcji na koronawirusa

Przywódca Chin Xi Jinping poparł przeprowadzenie w ramach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) śledztwa w sprawie globalnej odpowiedzi na koronawirusa, gdy pandemia zostanie już opanowana.

Na wirtualnym Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, które jest najwyższym organem decyzyjnym WHO, Xi bronił reakcji swojego kraju na wybuch epidemii. Zapewnił, że Chiny od początku „działały otwarcie, przejrzyście i odpowiedzialnie” oraz bez zwłoki dzieliły się ze światem informacjami. Zapowiedział również, że w ciągu dwóch lat Chiny przekażą 2 mld dol. na pomoc w walce z Covid-19 na świecie.

Działania WHO były krytykowane szczególnie mocno przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. Waszyngton oskarżał Pekin o manipulowanie danymi w celu ukrycia skali epidemii. Narastające napięcia pomiędzy USA a Chinami mogą zdominować rozpoczęte w poniedziałek obrady Zgromadzenia, które po raz pierwszy odbywają się w formie wideokonferencji.

Czytaj też: „Proszę pytac Chiny”. Trump w potyczce z dziennikarzami

WHO: najwięcej zakażeń w USA, Rosji i Brazylii

Najwięcej aktywnych zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii. W Europie Zachodniej sytuacja epidemiczna się stabilizuje. W sumie od wybuchu pandemii odnotowano 4,8 mln zakażeń, ale obecnie występuje ponad 2,6 mln infekcji – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W USA jest obecnie najwięcej na świecie – ponad 1 mln osób z wykrytym i aktywnym zakażeniem COVID-19. Minionej doby odnotowano tam 21 tys. nowych przypadków oraz 820 zgonów. W sumie zmarło w USA ponad 90 tys. pacjentów, a liczba wszystkich zakażeń od wybuchu pandemii przekroczyła tam 1,5 mln.

Rosja wysunęła się na drugie miejsce, zarówno jeśli chodzi o aktywne zakażenia, jak i infekcje ogółem. W tym kraju odnotowano już 282 tys. wszystkich zakażeń, w tym 211 tys. aktywnych. Od prawie dwóch tygodni w Rosji wykrywa się około 10 tys. nowych przypadków COVID-19 na dobę (ostatniej doby niecałe 9 tys.). Dotąd zarejestrowano 2,7 tys. przypadków śmiertelnych.

Prof. Devi Sridhar z uniwersytetu w Edynburgu cytowany przez BBC powiedział, że wiele krajów zaniża dane dotyczące zgonów wywołanych przez COVID-19.

Czytaj też: Ilu Rosjan umarło naprawdę z powodu koronawirusa?

Trzecim ogniskiem pandemii jest Ameryka Południowa, w tym szczególnie Brazylia. W Brazylii odnotowano dotąd 241 tys. wszystkich zakażeń, w tym 130 tys. obecnie występujących. W Peru jest odpowiednio 92 tys. i 61 tys. infekcji, w Meksyku 50 tys. i 11 tys., a w Chile 43 tys. i 24 tys.

W sumie od wybuchu pandemii odnotowano na świecie 4,8 mln wszystkich zakażeń, ale obecnie występuje ponad 2,6 mln infekcji. Zarejestrowano również ponad 1,8 mln wyleczeń oraz ponad 316 tys. zgonów. W Polsce liczba wyleczeń sięga już 7,7 tys.

Czytaj też: Inna planeta. Pandemia w krajach Południa

Szumowski: w ciągu dwóch tygodni co do maseczek

W ciągu dwóch tygodni poznamy termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pytany o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek poinformował, że „jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną”. Podał, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch.

Podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych; zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń - powiedział także w poniedziałek minister Szumowski. Dodał, że proces powrotu szpitali do normalnej pracy rozpocznie się 1 czerwca.

Szumowski na konferencji prasowej podkreślił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie także na Śląsku ta liczba będzie malała.

Otwarcie siłowni za dwa tygodnie?

Według wicepremier, szefowej Ministerstwa Rozwoju Jadwigi Emilewicz powiedziała w poniedziałek rano w Radiu ZET, że otwarcie siłowni może nastąpić już za dwa tygodnie. – W tym tygodniu kontynuowane będą konsultacje z branżą fitness - podkreśliła wicepremier.

Wiemy, że odporność na koronawirusa mają większą ci, którzy są sprawni i zdrowi, więc możliwość uprawiania sportu, rekreacji jest także bardzo ważna – przyznała. – Rozmawiałam z kilkoma sieciami ogólnopolskimi, chcemy też przygotować wytyczne – dodała. Wicepremier podkreśliła, że wszystko zależy od wytycznych ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, na podstawie których decyzję podejmuje premier Mateusz Morawiecki.

Otwarte salony fryzjerskie i restauracje

Od 18 maja ponownie zostaną otwarte salony fryzjerskie, restauracje oraz „wyspy” w galeriach handlowych. Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z koronawirusem. Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani. W przypadku kasyn będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W salonach fryzjerskich przebywać będą mogli wyłącznie obsługiwani klienci.

Przygotowania do otwarcia salonu fryzjerskiego w Chorzowie.Grzegorz Celejewski/Agencja GazetaPrzygotowania do otwarcia salonu fryzjerskiego w Chorzowie.

Od niedzieli obowiązuje zmieniony limit osób w kościołach. Na jedną osobę nie przypada już 15 mkw. lecz 10 mkw. Decyzja ta została ogłoszona w środę podczas konferencji premiera na temat znoszenia obostrzeń w związku z koronawirusem.

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Wciąż zamknięte pozostaną teatry i kina. Wyjątkiem od tej reguły są kina plenerowe oraz galerie sztuki.

Od soboty 2020 r. złagodzono też restrykcje na granicy. Po jej przekroczeniu 14-dniowej kwarantanny nie muszą odbywać m.in.
osoby przekraczające granicę z Niemcami, Czechami lub Słowacją „w celu wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych” w innym kraju Unii lub tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z kwarantanny są też zwolnieni uczniowie i studenci przekraczający granicę z karajami Unii „w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym”.

Czytaj też: Czy gastronomia ma szanse na normalność

Trzaskowski o wieku emerytalnym i 500+

„Nie należy wprowadzać rozwiązań, które będą podwyższać wiek emerytalny, tylko trzeba stworzyć taki system, że ludzie sami będą mogli dokonać wyboru i sami będą chcieli pracować dłużej po to, żeby mieć większą emeryturę” – powiedział w poniedziałek kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski był pytany w TOK FM o program 500+, np. czy zgodziłby się na wycofanie świadczenia na pierwsze dziecko lub ustanowienie progu dochodowego. „500+ jest niesłychanie istotną częścią naszego systemu pomocy wszystkim, którzy w tej chwili sobie radzą trochę gorzej i będę go bronił” - odpowiedział.

Z kolei zapytany, czy podpisałby ustawę, która podwyższałaby wiek emerytalny, Trzaskowski stanowczo zaprzeczył. „Dzisiaj świat stanął na głowie i dzisiaj wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że przede wszystkim trzeba bronić miejsc pracy i że nie elastyczność jest ważniejsza, tylko ważniejsze jest bezpieczeństwo pracy. Dzisiaj kompletnie zmienia się świat i dzisiaj my też musimy się do tego dostosować, my musimy z tego wyciągnąć wnioski. Dzisiaj widać, że miejsce pracy, bezpieczeństwo pracy jest w tej chwili sprawą absolutnie fundamentalną” - mówił.

Od poniedziałku nowy etap „odmrażania” sportu

Od poniedziałku otwarte zostaną boiska wielofunkcyjne - Orliki, tory łucznicze, wrotkarskie, skateparki, tory gokartowe, otwarte tory kolarskie (w tym do kolarstwa górskiego), obiekty do paintballu, korty tenisowe, pola golfowe, ponadto infrastruktura do uprawiania sportów motorowych i lotniczych, a także skocznie narciarskie.

Na otwartych obiektach sportowych będzie mogło przebywać do 14 osób plus dwójka trenerów, z wyłączeniem obsługi. Na jednym korcie tenisowym – nie więcej niż cztery osoby i trener, a na polu golfowym przy jednym dołku – nie więcej niż sześć osób.

Większe grupy mogą być wpuszczane na pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, rugby, hokeja na trawie, futbolu amerykańskiego i baseballu - łącznie 26 osób, w tym 22 zawodników. Jeśli powierzchnia zostanie podzielona na dwie połowy z pięciometrową strefą buforową – na każdej połowie boiska będzie mogło ćwiczyć 16 zawodników plus trzech trenerów.

Wracają także zajęcia w halach. W zależności od ich wielkości, będzie mogło trenować od 12 (plus trener) do 32 osób (plus trójka trenerów). Otwarte zostaną kluby jeździeckie oraz ośrodki do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych.

Dopuszczone będzie również współzawodnictwo sportowe w piłce nożnej i w żużlu, ale bez udziału publiczności. Do otwartych wcześniej obiektów Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu i Spale oraz skoczni narciarskiej w Szczyrku, gdzie trenują już zawodnicy kadry narodowej, dołączą kolejne COS-y: w Cetniewie, Szczyrku i Zakopanem.

Rozpoczynają się zajęcia w niektórych szkołach

Mogą być prowadzone m.in. zajęcia praktyczne dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, a także zajęcia specjalistyczne m.in. z dziećmi mającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

Od poniedziałku otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania wracają też placówkimłodzieżowe domy kultury, pałace młodzieży, ogniska pracy pozaszkolnej i placówki specjalistyczne. Będzie też możliwe prowadzenie zajęć rewalidacyjnych. W szkołach policealnych rozpoczynają się zajęcia praktyczne, w szkołach branżowych – praktyczne zajęcia z nauka jazdy.

Od 25 maja będą organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczniowie klas VIII będą mogli korzystać z konsultacji na terenie szkoły. Wcześniej, 6 maja, umożliwiono samorządom otwieranie żłobków i przedszkoli.

Ponad 18 tys. zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę poinformowało o 272 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To pacjenci z województw: województw: śląskiego (180), wielkopolskiego (40), mazowieckiego (21), opolskiego (9), łódzkiego (6), dolnośląskiego (6), małopolskiego (4), pomorskiego (2), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1) i podlaskiego (1). Zmarło dziesięć osób. To mieszkańcy Poznania, Krakowa, Raciborza, Piaseczna, Tychów, Łomży, Grudziądza oraz Zgierza. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

W sumie do tej pory w Polsce potwierdzono w sumie 18 529 zakażenia, w tym 925 zgonów.

Zakażonych koronawirusem na Śląsku jest już 2 tys. 244 górników – wynika z informacji zebranych w spółkach węglowych. To 1 tys. 268 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 497 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 479 z kopalni Bobrek. W woj. śląskim potwierdzono już łącznie 5 tys. 251 zakażeń, najwięcej w całym kraju. „Tylko jedna z nich wymagała leczenia szpitalnego, pozostali w dobrym stanie dochodzili do zdrowia w swoich domach pod nadzorem sanepidu. Najstarszy wyleczony ma 76 lat – to mieszkanka Bielska-Białej, najmłodszy ma 5 lat – to mały mieszkaniec Rudy Śląskiej” – poinformowali urzędnicy.

Na koronawirusa przebadano dotąd ponad 620,2 tys. próbek pobranych od 567 tys. osób. Ostatniej doby wykonano ponad 18,8 tys. testów.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną