Najnowsza „Polityka” jest już do Państwa dyspozycji, a w niej wiele interesujących, aktualnych tematów z wielu dziedzin, w tym między innymi:
• Jaka przyszłość czeka sztuczną inteligencję i największe firmy, które zainwestowały w jej rozwój ogromne pieniądze; czy nie rośnie aby kolejna wielka bańka finansowa przy dość niepokojących scenariuszach – o tym w obszernym tekście Edwina Bendyka.
• Czy paski na świadectwach szkolnych rzeczywiście dyskryminują uczniów, jak należy oceniać postępy w nauce, jakich zmian wymaga system, aby nie panowała stresująca i frustrująca „ocenoza” – mówi w wywiadzie nauczyciel i publicysta Dariusz Chętkowski.
• Obok prawicowej fobii antyukraińskiej od lat widać w Polsce nastroje antyniemieckie, które zaczynają wpływać na stan bezpieczeństwa państwa; skąd się wzięły, jaka jest historia i teraźniejszość relacji polsko-niemieckich – pisze Rafał Kalukin.
• Jak uzdrowić demokrację, czy możliwe jest racjonalne rządzenie bez tak dużego jak dzisiaj udziału polityków i partii, jak naprawdę oddać władzę ludziom bez tylu pośredników – mówi w wywiadzie francuska politolożka z uniwersytetu w Yale Helene Landemore.
• Na ile Sieć Łukasiewicza to potrzebna i wydajna placówka badawcza, a na ile wehikuł intratnych posad – piszą Anna Dąbrowska i Katarzyna Kaczorowska.
• Dlaczego PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, są tak nieliczne, niedostępne, oddalone i przepełnione – o tym w artykule Zbigniewa Borka.
• Czy zwierzęta mogą towarzyszyć pacjentom hospicjów, jak to wygląda w prawie i regulacjach, a jak w praktyce – relacjonuje Agnieszka Sowa.
• Jak walczyć z hejtem w internecie – mówi w wywiadzie prokurator Maciej Młynarczyk.
• Podróżnik Mariusz Majewski, który zwiedził wszystkie państwa świata, opowiada w wywiadzie o tym, jak trafił do ciężkiego kongijskiego więzienia, jak w nim przetrwał i kto pomógł w jego uwolnieniu.
• Co i jak sprzedają influencerzy na TikToku – o tym w tekście pisze Cezary Kowanda.
I jeszcze w nowym wydaniu „Polityki”: • Iran na mundialu: drużyna narodowa czy reżimowa?; • zabójcze posagi w Indiach; • jak kiedyś znieczulano; • Japonia: niedźwiedzie kontra obywatele; • statki kosmiczne z napędem jądrowym; • dzieje indeksu ksiąg zakazanych oraz • obszerny dodatek „Kultura plus”, czyli o najważniejszych wydarzeniach artystycznych nadchodzącego lata: koncerty, festiwale, spektakle itd.
To część naszych propozycji, pozostałe też z pewnością są warte uwagi. Zatem zachęcam i zapraszam do lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego