Świat

Czy dojdzie do „matki wojen” USA z Iranem?

Donald Trump i Mike Pompeo Donald Trump i Mike Pompeo Leah Millis / Forum
Mało prawdopodobne, że agresywne tweety i antyislamska retoryka Trumpa mają doprowadzić do powtórki z Iraku. To raczej prężenie muskułów przed kolejnymi negocjacjami.

Najnowsza wojna słów między USA a Iranem wywołała niepokój, czy aby stosunki między obu państwami, mocno napięte po zerwaniu przez Waszyngton umowy nuklearnej z republiką islamską, nie wchodzą w nową, niebezpieczną fazę, zbliżającą obie strony do zbrojnego konfliktu. W wysłanym w niedzielę wieczorem tweecie prezydent Donald Trump ostrzegł prezydenta Hasana Rouhaniego, żeby nie groził Ameryce, jeśli nie chce „cierpieć konsekwencji” zachowania swego kraju. Wcześniej Rouhani oświadczył, że ewentualna wojna Iranu z USA będzie „matką wojen” – co mogło być reakcją na jakąś amerykańską pogróżkę, przekazaną prawdopodobnie prywatnie.

„Matka wojen” Hasana Rouhaniego jak „matka bitew” Saddama Husajna?

W niedzielę sekretarz stanu Mike Pompeo, w przemówieniu do irańskiej diaspory w Kalifornii, zarysował czarny obraz reżimu w Teheranie, porównując go do mafii. Pompeo, podobnie jako doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, sugerował swego czasu atak na irańskie instalacje atomowe, więc trudno się dziwić spekulacjom, że werbalny pojedynek Trump-Rouhani zwiastuje możliwość wojny. W komentarzach zauważono, że „matka wojen” irańskiego prezydenta przypomina sławetną „matkę bitew” Saddama Husajna, którą ten groził, zanim siły USA nie dokonały inwazji Iraku. Czy rzeczywiście zapowiada się powtórka z historii?

Nawet wyborcy Trumpa nie mają ochoty na kosztowną wojnę

Do inwazji Iranu nakłaniają Trumpa Arabia Saudyjska, rywalizująca z nim o wpływy w regionie, i Izrael – obawiający się sponsorowanych przez niego terrorystycznych formacji islamistycznych na Bliskim Wschodzie. Wynik ewentualnej wojny, zważywszy na miażdżącą przewagę militarną USA, nie trudno przewidzieć. Ale koszty zwycięstwa byłyby ogromne. Iran jest krajem dużo większym niż Irak, w dodatku wyżynno-górzystym, niepozwalającym na tak szybki zmasowany atak lądowy, jak na płaskiej pustyni irackiej. Wojna mogłaby też wywołać katastrofalne skutki ekonomiczne, począwszy od wzrostu cen ropy, z czego cieszyłaby się głównie Rosja. Ameryka zdaje sobie z tego sprawę i nie ma ochoty na kolejną awanturę w regionie Zatoki Perskiej. 15 lat temu, w atmosferze traumy po 9/11, większość społeczeństwa popierała inwazję Iraku. Dziś mało kto ma ochotę na wojnę. Nie chcą jej także wyborcy Trumpa, z ewentualnym wyjątkiem kompleksu przemysłowo-zbrojeniowego.

Donald Trump odbudowuje wizerunek twardziela

Pojawiły się opinie, że agresywne tweety Trumpa do Rouhaniego skutecznie odwracają uwagę od ostatnich kłopotów amerykańskiego prezydenta – katastrofalnego spotkania z Putinem i informacji o faktycznej przegranej na spotkaniu z Kim Dzong Unem w Singapurze, która w całej okazałości dopiero się ujawnia, bo północnokoreański dyktator nie spełnia złożonych obietnic. Po okazaniu słabości Trump na pewno potrzebuje naprawy swego wizerunku twardziela. Ale wspomniane dyplomatyczne porażki nie kosztowały Trumpa dużo na arenie krajowej. Według najnowszego sondażu „Wall Street Journal” 88 procent Republikanów nadal dobrze ocenia jego rządy. Powszechna krytyka za fiasko szczytu w Helsinkach spotkała go ze strony opiniotwórczych elit, ale fani z wiejskiego interioru są mu wciąż wierni.

Czytaj także: Czy Kim odda swój arsenał? Nawet tego nie obiecał

Pogróżki Donalda Trumpa i Mike’a Pompeo blefem?

Trump nie musiał desperacko popisywać się twardością dla samego spinu. Co zatem oznacza eskalacja wojny słów między Ameryką a Iranem? Zauważmy, że pod koniec przemówienia w Kalifornii Pompeo, po wylaniu kubła pomyj na kierownictwo w Teheranie, wezwał jednak do rozmów. Pogróżki są blefem, który w połączeniu ze wznowieniem sankcji ma skłonić Iran do negocjacji. Trump chce zmusić reżim ajatollachów do nowego porozumienia, które nie ograniczałoby się do kwestii zbrojeń nuklearnych i obejmowałoby również takie sprawy, jak obecność sił irańskich w Syrii czy wsparcie Teheranu dla międzynarodowego terroryzmu. Dumny, mający imperialną przeszłość kraj nie będzie szybko skłonny do ustępstw. Ale niewykluczone, że Trump przygotowuje niespodziankę, pozornie nie do pogodzenia z antyirańską retoryką jego ekipy. Pamiętajmy, że także Kim Dzong Una obrzucał najpierw obelgami i groził mu „ogniem i furią” – zanim nie zasiadł z nim do stołu rokowań. Można sobie wyobrazić podobny scenariusz w odniesieniu do Iranu.

Czytaj także: Charles Kupchan o demolującej polityce zagranicznej Donalda Trumpa

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną