Świat

Do USA bez wiz? Cieszmy się ostrożnie

Polska zostanie włączona do grupy państw, których obywatele nie potrzebują wiz, aby ich wpuszczono na terytorium USA. Polska zostanie włączona do grupy państw, których obywatele nie potrzebują wiz, aby ich wpuszczono na terytorium USA. Official White House Photo by Shealah Craighead / Flickr CC by SA
Prezydent Donald Trump powiedział dziennikarzom, że Polska zostanie włączona do grupy państw, których obywatele dostaną się na terytorium USA bez wiz. Pożyjemy, zobaczymy. Na razie mamy tylko deklarację bez szczegółów i daty.

Podanie daty w sprawie wiz jest kluczowe. Prezydent Barack Obama obiecał Bronisławowi Komorowskiemu zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Polski, ale nie podał daty. Obaj przestali być prezydentami, a obowiązek pozostał. Na dodatek deklaracja Donalda Trumpa przypada na czas dla niego politycznie trudny. Musi się liczyć z wszczęciem procesu złożenia go z urzędu. W przyszłym roku będzie zapewne starał się o drugą kadencję. W Polsce o to samo będzie prawdopodobnie zabiegał Andrzej Duda.

Donald Trump walczy o głosy Polonii

Włączenie Polski do programu bezwizowego to oczywiście dobra dla nas wiadomość. Pytanie jednak, za jaką cenę. Trump ma biznesowe podejście do polityki: coś za coś. Przekonujemy się o tym niemal codziennie. Ostatnio na przykładzie Ukrainy, której przywódcy Trump sugerował, że w zamian za pomoc militarną oczekuje pomocy w zdobyciu „kompromatów” na byłego wiceprezydenta Bidena i jego syna.

Teraz liczy, że deklaracja przysporzy mu głosów wśród amerykańskiej Polonii. Na to samo w przyszłorocznych wyborach prezydenckich liczy Duda. A jego pisowskie zaplecze ma nadzieję, że zdobędzie na deklaracji Trumpa głosy już w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Czytaj także: Zniesienie wiz do USA ma znaczenie głównie symboliczne

Do USA bez wiz? Dwa powody do niepokoju

A więc chcemy wiedzieć więcej i cieszyć się ze zniesienia obowiązku wizowego bez podwójnego niepokoju. Po pierwsze, że administracja prezydenta Trumpa nie wiąże ze zniesieniem wiz dla obywateli Polski żadnych dodatkowych warunków czy obciążeń.

A po drugie, że decyzja Trumpa ostoi się dłużej, czyli nie zostanie uchylona po jego odejściu w takich czy innych okolicznościach. Uczestnictwo w amerykańskim programie bezwizowym może być bowiem zgodnie z prawem wypowiedziane w każdym momencie, jeśli władze amerykańskie tak uznają. Cieszmy się, ale nie chwalmy dnia, nim zajdzie słońce.

Czytaj także: Polska–USA. Najdroższy sojusz

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wyrzucona ze szkoły za poglądy. Gdzie się podziało katolickie miłosierdzie?

17-letnią działaczkę Młodej Lewicy relegowano tuż przed klasyfikacją, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Jak ma zaliczyć rok szkolny – dyrekcja nie raczyła poinformować.

Mateusz Witczak
05.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną