Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Watykan. Kolejna dymisja w atmosferze skandalu

Angelo Becciu ustąpił ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Angelo Becciu ustąpił ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Andreas Solaro / AFP / EAST NEWS
Kardynał Angelo Becciu zrzekł się nie tylko obecnego urzędu, ale też praw wynikających z kardynalatu, w tym prawa do udziału w konklawe.

Zaskakująca wieść zza spiżowej bramy Watykanu: potężny purpurat ni stąd, ni zowąd podaje się do dymisji, papież Franciszek dymisję przyjmuje, ale nie dowiadujemy się żadnych szczegółów. Jak zwykle media skazane są na domysły i spekulacje.

Upadek z perspektywy kościelnej wygląda dramatycznie. 72-letni kard. Angelo Becciu uchodził za jednego z najbardziej wpływowych dygnitarzy watykańskich. Jest zawodowym dyplomatą. Był nuncjuszem w Angoli za pontyfikatu Jana Pawła II i na Kubie za pontyfikatu Benedykta XVI. W 2011 r. wszedł do watykańskiego sekretariatu stanu, odpowiednika kancelarii premiera w rządach świeckich, gdzie powierzono mu – za tegoż Benedykta XVI – funkcję „substytuta do spraw ogólnych”, porównywalną z posadą szefa sztabu przy prezydencie USA. Zarządzał na bieżąco działaniami Watykanu, miał dostęp do papieża bez umawiania się na spotkanie. W 2018 r. Franciszek mianował go najpierw szefem watykańskiego „ministerstwa” kanonizacji, nadzorującego procedury uznawania osób za świętych Kościoła rzymskiego, a wkrótce potem kardynałem.

Upadek kardynała, spekulacje mediów

Nagły zwrot akcji nastąpił rok temu, kiedy Franciszek wydał zgodę na przeszukanie pomieszczeń watykańskiego sekretariatu stanu, skąd zabrano dokumenty i komputery. W mediach powiązano rewizję z dochodzeniem dotyczącym transakcji przeprowadzonej przez kard. Becciu w Londynie w 2014 r. Wyglądała na świetny interes, ale zaczęły wokół niej narastać poważne wątpliwości.

Ceniony amerykański watykanista John Allen podaje szczegóły na niezależnym od Kościoła portalu Cru. Chodzi o zakup za 225 mln dol. składu towarowego należącego dawniej do słynnego luksusowego domu towarowego Harrod’s. Obiekt znajduje się w eleganckiej dzielnicy Chelsea i planowano zamienić go w luksusowy apartamentowiec. W dealu pośredniczyli włoscy finansiści. Bene, ale skąd miały się wziąć na to pieniądze i w jakim trybie? I tu zaczynają się schody, z których ostatecznie spadł Becciu.

Za jego zgodą transakcja miała być sfinansowana z tzw. świętopietrza (corocznej daniny przekazywanej przez Kościoły lokalne Watykanowi na cele dobroczynne) i z kredytu zaciągniętego w watykańskim banku IOR. Co gorsza, podjęto próbę ukrycia transakcji w oficjalnym sprawozdaniu na temat kondycji finansowej banku, czego zakazują przepisy wydane za pontyfikatu Franciszka. Stąd nadzwyczajne kontrole w sekretariacie stanu i watykańskim urzędzie nadzoru finansowego AIF oraz zawieszenie w czynnościach siedmiu osób mogących mieć związek ze sprawą.

Czytaj też: Watykan pod kreską. Papież i kuria muszą oszczędzać

Kardynał poza konklawe

Co dalej? Kardynał Becciu broni się, że nie doszło do nieprawidłowości. Jednak jego nagła dymisja oznacza, że sprawa wygląda na rozwojową. Na dodatek przypomniano w jej kontekście, że purpurat usiłował wyciągnąć z kłopotów finansowych jeden z rzymskich szpitali, w którym pracowała osoba należąca do jego rodziny, a kongregacja do spraw kanonizacji, którą kierował od dwóch lat, również wzbudzała wątpliwości pod względem finansowania jej działalności.

Kardynał zrzekł się nie tylko obecnego urzędu, ale też praw wynikających z kardynalatu. W tym prawa do udziału w konklawe, które wybierze po śmierci (lub rezygnacji) Franciszka jego następcę. Becciu to już trzeci kardynał za pontyfikatu Bergoglia, który kończy kościelną karierę w atmosferze skandalu. Pięć lat temu prawa kardynalskie (choć nie sam tytuł) utracił szkocki purpurat Keith O’Brien (na tle oskarżeń o seksualne zaloty do dorosłych mężczyzn), a w zeszłym roku Amerykanin Theodore McCarrick na tym samym tle nadużyć seksualnych jako pierwszy w historii Kościoła kardynał został wydalony ze stanu kapłańskiego. Za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI nie zdarzył się ani jeden taki przypadek.

Czytaj też: Siostra Smerilli o tym, jak żyć w zgodzie z naturą

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną