Świat

Izrael uderzył na Rafah. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, dziesiątki rannych

Izraelski atak na Rafah Izraelski atak na Rafah Reuters TV / Reuters / Forum / Forum
Wojska izraelskie przeprowadziły kolejne ataki powietrzne na Strefę Gazy, tym razem na północny zachód od miasta Rafah. W wyniku nalotu zginęło co najmniej 35 osób.

Zdominowane przez Hamas władze Strefy Gazy oskarżyły w niedzielę wieczorem Izrael o przeprowadzenie „masakry” w obozie uchodźców w Rafah, gdzie przebywa ok. 110 tys. osób. Atak objął zachodnią część miasta, dzielnicę Tel Al-Sultan.

Atak na namioty dla wysiedleńców

Zginęło co najmniej 35 osób, są dziesiątki rannych – wynika z informacji opublikowanych przez biuro prasowe władz Strefy Gazy. Według innych źródeł ofiar jest więcej. W ataku miało zginąć dwóch wysokich rangą przedstawicieli Hamasu: szef jego sztabu na Zachodnim Brzegu i jeden z dowódców. Ale większość ofiar to cywile: kobiety i dzieci.

Na krążących w mediach społecznościowych nagraniach widać ogromne zniszczenia wywołane przez izraelskie pociski, które uderzyły w namioty dla wysiedleńców. Armia izraelska w opublikowanym komunikacie potwierdziła, że atak miał być wymierzony w „kompleks, w którym działała znaczna liczba terrorystów Hamasu”. Nalot jest odpowiedzią na pierwsze od miesięcy ataki rakietowe Hamasu na Tel Awiw.

Netanjahu: wojna musi trwać

Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri określił atak na zachodnią część Rafah mianem „masakry”. Odpowiedzialnością obarczył USA, które dostarczają Izraelowi „broń i pieniądze”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył po niedzielnym posiedzeniu gabinetu wojennego, że „jest zdecydowanie przeciwny” zakończeniu działań wojennych w Gazie. Jak dodał członek tego gabinetu Benni Ganc, wystrzelenie przez Hamas rakiet z Rafah „dowodzi, że (Izraelskie Siły Obronne) muszą działać w każdym miejscu, w którym jest jeszcze obecny Hamas”.

W operacji odwetowej wymierzonej przez Izrael w Strefę Gazy zginęło jak dotąd prawie 36 tys. Palestyńczyków – wynika z danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. W ataku Hamasu na Izrael 7 października zginęło ok. 1,2 tys. ludzi, a 253 wywieziono do Strefy Gazy jako zakładników.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na platformie X w poniedziałek: „Takie operacje muszą ustać. W Rafah nie ma już bezpiecznych miejsc dla palestyńskich cywilów”. Operację krytykuje wiele innych europejskich stolic.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną