Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego numeru POLITYKI Okładka nowego numeru POLITYKI Polityka
W jakiej postaci polityka ponownie objawi się Polakom? Co się w niej zmieni, a co pozostanie po staremu?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIPolityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Polska polityka znalazła się w głębokim cieniu zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ale zapewne powoli zacznie z tego cienia wychodzić, bo kalendarz polityczny się nie zmienił – to wciąż rok podwójnych wyborów. W jakiej postaci polityka ponownie objawi się Polakom? Co się w niej zmieni, a co pozostanie po staremu?

Tym pytaniom poświęciliśmy dużą część najnowszej POLITYKI. Proponujemy zatem Państwu wiele interesujących materiałów, w tym:

Tekst redaktora naczelnego POLITYKI Jerzego Baczyńskiego o politycznych i ideowych sensach związanych ze śmiercią prezydenta Adamowicza, z żałobą, społecznym poruszeniem i dalekosiężnymi skutkami tego, co wydarzyło się wieczorem 18 stycznia.

Artykuł Edwina Bendyka o swoistym testamencie Pawła Adamowicza, tyczącym samorządności, lokalnej, otwartej wspólnoty i nowoczesnego patriotyzmu.

Komentarz Rafała Kalukina o tym, jak teraz siły polityczne będą sobie radzić z zamachem.

Tekst Ewy Siedleckiej o zabójcy Stefanie W. – jak będzie przebiegać śledztwo nadzorowane przez prokuratorów ministra Ziobry, jaki wpływ na to może mieć stan psychiczny sprawcy, jaki wyrok mu grozi, i co robić z osobami opuszczającymi więzienie, a przy tym wciąż groźnymi dla otoczenia.

Przejmujący reportaż Marcina Kołodziejczyka z dni żałoby, pogrzebu, ale też o tym, co się w Gdańsku mówi o prezydencie Adamowiczu, sprawcy i przyszłości miasta.

Bardzo interesujący tekst Ewy Wilk o Jerzym Owsiaku, którego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy splotła się nieoczekiwanie z losem prezydenta Adamowicza – na czym polega zjawisko jednoczesnego uwielbienia i hejtu, miłości i nienawiści do tego społecznika?

Ponadto w najnowszej POLITYCE: Malwina Dziedzic o prezesie PSL Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, którego polityczna pozycja ostatnio mocno wzrosła; Ewa Siedlecka o inwigilowaniu ekologów z Greenpeace oraz Jacek Żakowski na temat książki Tomasza Piątka o Antonim Macierewiczu.

I jeszcze: czym się skończy brexit, o nieprawdopodobnie zatłoczonym przez samoloty niebie, o tym, czy płace mogą być jawne, na czym polega manikiur po wietnamsku, pod jaki gust robi się dzisiaj sklepowe manekiny, dlaczego wybuchają butle z gazem, o animowanych serialach dla dorosłych i co zrobić z zabytkami zrabowanymi kiedyś przez zachodnie kraje w koloniach.

To wciąż tylko część naszej propozycji z najnowszego numeru POLITYKI. Zachęcam do przeczytania całości. Wiele się dzieje i zapewne będzie się dziać jeszcze więcej. Polskie życie polityczne i publiczne z każdą chwilą przyspiesza. Będziemy o tym pisać, pozostańcie Państwo z nami.

Życzę interesującej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Diabeł i raj Katarzyny Gärtner. Jak słynna autorka „Małgośki” straciła dorobek życia

83-letnia dziś Katarzyna Gärtner, słynna kompozytorka „Małgośki” i wielu innych przebojów, tuła się po domach przyjaciół i stara odzyskać dom, studio oraz swój dorobek artystyczny.

Violetta Krasnowska
06.04.2025
Reklama