Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

Czy Mateusz Morawiecki spełnił nadzieje, czy znalazł wspólny język z centrowymi wyborcami, klasą średnią, inteligencją?

Politykaokładka - Polityka 19 2019

Premier Morawiecki miał być tajną bronią PiS, która pozwoli tej partii sięgnąć po wyborców spoza swojego żelaznego elektoratu. Takie przesłanki stały za zdymisjonowaniem Beaty Szydło jako zbyt „niszowej” jak na nowe aspiracje obozu rządzącego, chcącego uchodzić za nowoczesny i europejski. Czy Mateusz Morawiecki spełnił te nadzieje, czy znalazł wspólny język z centrowymi wyborcami, klasą średnią, inteligencją?

W najnowszej „Polityce” Malwina Dziedzic szczegółowo analizuje dziesiątki wystąpień premiera, zwłaszcza wygłaszanych w mniejszych ośrodkach w Polsce. Efekt jest doprawdy piorunujący. Szef rządu przechodzi sam siebie w kwiecistym stylu, porównaniach, metaforach wspomnieniach z młodości, przywołaniach historii, dowcipach itd. Zachęcam do lektury tego interesującego tekstu, w którym na temat retoryki i zachowań premiera Morawieckiego wypowiadają się także specjaliści od PR i politycznego wizerunku.

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

– O tym, dlaczego obóz władzy nie boi się strajków i w ogóle jak skutecznie protestować, kiedy rządzą populiści (autor Mariusz Janicki).

– O pierwszym od dekad skróceniu przeciętnego czasu życia Polaków – dlaczego tak się dzieje? (rozmowa Joanny Podgórskiej z prof. Ireną Kotowską).

– O politycznym znaczeniu PSL, małej partii, która może zdecydować o przyszłych rządach w kraju (Rafał Kalukin).

– O tym, czy opozycja jest w stanie zagrozić PiS, i co powinna w tym celu zrobić (Rafał Matyja – „Ogląd i Pogląd”).

– O naturze i życiu codziennym internetowych hejterów – co nimi kieruje (Marta Mazuś)?

– O kuchni więziennej i narzekaniach osadzonych na jej jakość – ile kosztuje wyżywienie więźnia (Juliusz Ćwieluch)?

– Oraz o obywatelskich zbiórkach na ignorowane przez władze publiczne cele – czyli o tym, jak szybko zbierane są duże środki za pomocą sieci (Marta Mazuś).

Ponadto: o pułapce krótkoterminowych pożyczek, tzw. chwilówek, w którą wpada coraz więcej Polaków; o skutkach fatalnej gospodarki wodnej; o coraz ostrzejszym kursie prezydenta Trumpa wobec państw Ameryki Łacińskiej, o dawnym „Dzienniku Telewizyjnym”, propagandowej tubie PRL; o dziejach kostki Rubika; o fińskiej wiosce przedsiębiorczości dla dzieci; o niepowodzeniach Roberta Kubicy w Formule 1 oraz o cenzurze w sztuce na kanwie słynnej afery bananowej.

W najnowszym numerze przedstawiamy też laureatów jubileuszowej (bo 60. z kolei!) edycji Nagród Historycznych POLITYKI.

To wszystko i jeszcze więcej w nowej „Polityce”.

Życzę przyjemnej i inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną