Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Kard. George Pell nie żyje. „Skarbnik Watykanu” miał 81 lat

Kard. George Pell (1941–2023) Kard. George Pell (1941–2023) Maria Grazia Picciarella/Ropi via ZUMA Press / Forum
Kard. Pell był bliskim współpracownikiem papieża Franciszka, prefektem sekretariatu ds. gospodarczych stolicy apostolskiej. Spędził ponad rok w więzieniu, skazany za czyny pedofilii, ale został oczyszczony z zarzutów i zwolniony.

Kardynał George Pell, były arcybiskup Melbourne, zmarł we wtorek wieczorem w Watykanie. Był twarzą australijskiego Kościoła katolickiego, w latach 1987–1996 biskupem pomocniczym w Melbourne, do 2001 r. metropolitą tego miasta. W latach 2001–14 arcybiskup metropolita Sydney, mianowanym kardynałem przez Jana Pawła II. Od 2014 r. prefekt sekretariatu ds. ekonomii, de facto minister finansów w Watykanie.

George Pell. Skazany i uniewinniony

George Pell jest najwyższym dotychczas hierarchą Kościoła, który odpowiedział za przestępstwa w procesie kryminalnym. Sam zarzuty oddalał, w 2002 r. zaś oświadczył, że aborcja jest czynem moralnie nagannym w dużo większym stopniu niż molestowanie dzieci przez księży. W 2019 został skazany na sześć lat więzienia za wykorzystanie dwóch 13-letnich chórzystów, którego miał się dopuścić w 1996 r. w katedrze w Melbourne jako metropolita tego miasta. Do napaści seksualnej miało dojść w zakrystii po mszy.

Papież Franciszek wydał kardynała zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi. „Kiedy w Australii pojawiły się pierwsze publiczne oskarżenia, uczestniczył w przesłuchaniach za pomocą wideokonferencji z Rzymu (tłumaczył to stanem zdrowia utrudniającym długą podróż). Gdy zaczęło się postępowanie sądowe, w Watykanie zapadła decyzja, że Pell musi wracać do Australii. Formalnie mógł pozostać w Rzymie, zasłaniając się przysługującym mu dyplomatycznym immunitetem watykańskim (respektowanym także na terytorium Włoch), ale Franciszek poprosił czy też – jak informowano oficjalnie – »zgodził się« na nieskorzystanie przez Pella z tego przywileju” – pisał Tomasz Bielecki.

Apelacja Pella została odrzucona, ale Sąd Najwyższy go uniewinnił. Na wolność wyszedł w 2020 r. po 13 miesiącach spędzonych w więzieniu. „To radosna wiadomość dla Watykanu, całego Kościoła katolickiego, szczególnie anglojęzycznego, w którym australijski duchowny jest postacią znaną i cenioną w wielu kręgach. Ale zła dla wszystkich walczących z kryzysem pedofilskim w Kościele rzymskokatolickim, szczególnie dla pokrzywdzonych i ich bliskich” – komentował Adam Szostkiewicz.

Wkrótce potem kard. Pell wyjechał do Rzymu, gdzie przebywał już do śmierci. 5 stycznia tego roku brał udział w pogrzebie emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Szostkiewicz: Skazanie kard. Pella to punkt krytyczny

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną