Kamil Janicki dla „Polityki”: Wcale nie jesteśmy narodem szlacheckim
Historia naszej szlachty dowodzi, że państwo może zostać porwane przez masę małych tyranów zapatrzonych w swój interes – mówi Kamil Janicki, autor książki „Warcholstwo”.
Historia naszej szlachty dowodzi, że państwo może zostać porwane przez masę małych tyranów zapatrzonych w swój interes – mówi Kamil Janicki, autor książki „Warcholstwo”.
Rosyjskie miasto Kaliningrad od maja jest w Polsce oficjalnie nazywane Królewcem. Decyzję podjęła rządowa Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Pytanie, ile w mieście Kalinina zostało z królewskości.
Podróż z biegiem Wołgi to ani romantyczna przygoda, ani wyprawa w głąb jądra ciemności. Najważniejsza refleksja wydaje się jednak taka, że Wołga nie jest w całości rosyjska.
Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.
Bohaterami tej afery II RP byli pilot topograf oraz lubiący podróże były minister II RP. W tle rozciągał się bezkres poleskich mokradeł.
Jak to się stało, że pochodzący „z końca świata” astronom i matematyk stworzył dzieło, które wywróciło nasze postrzeganie wszechświata. Rozmowa z historykiem astronomii z PAN prof. Jarosławem Włodarczykiem.
Nagrody Historyczne za książki wydane w 2022 r. wręczyliśmy we wtorek 16 maja w redakcji „Polityki”. Wszystkim laureatom i laureatkom gratulujemy, a czytelników zachęcamy do lektury.
Zacznę od stwierdzenia, że coroczne rozpoczynanie pracy jurora jest dla mnie, a dostrzegam to u wszystkich członków Kapituły, początkiem nowej przygody. Przypomina pracę poławiacza pereł czy poszukiwacza złota – pisze Marian Turski.
Skąd wziął się spór o narodowość Kopernika i na jakie argumenty walczono – przypominamy w 550. rocznicę jego urodzin i 480. rocznicę śmierci.
Poniżej prezentujemy nominacje w kategoriach: Prace naukowe, Prace popularnonaukowe oraz Debiuty w tych kategoriach. W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy nominacje w kategoriach Pamiętniki i Źródła (można się z nimi zapoznać na polityka.pl/nagrodyhistoryczne). Za tydzień, 17 maja, ujawnimy laureatów.
Komisja, która miała tropić niszczycielskie wpływy Rosji na inne państwo, już kiedyś działała – w USA przewodniczył jej Joseph McCarthy. Zniszczyła i jego, i zaufanie obywateli do rządu.
„Ta książka to nie jest biografia, ale jakaś summa życia” – napisał Aleksander Kwaśniewski na końcu wywiadu rzeki (pt. „Prezydent”), jakiego udzielił Aleksandrowi Kaczorowskiemu. Były prezydent przedstawia kolejne etapy swojego życia i politycznej kariery, przywołuje mnóstwo zdarzeń, tych o największej wadze, ale także anegdotycznych, opisuje wiele postaci, analizuje rzeczywistość. W tej „summie” przegląda się najnowsza historia Polski, ale i świata. Wybraliśmy początkowy fragment dotyczący wojny w Ukrainie i spotkań Kwaśniewskiego z Władimirem Putinem.
Prezentujemy nominacje w kategoriach: Pamiętniki i Źródła. Za tydzień zapraszamy do zapoznania się z nominacjami za Prace naukowe, Prace popularnonaukowe oraz Debiuty.
Ludzie byli w przeszłości znacznie bardziej praktyczni, niż nam się dziś wydaje. O tym, jak ubierali się obywatele I Rzeczpospolitej za życia i po śmierci, opowiada dr hab. Małgorzata Grupa.
Czy Hannah Arendt miała rację, krytykując Judenraty? O gettach w okupowanej Polsce z prof. Janem Grabowskim rozmawia Marcin Zaremba.
Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.
Świat zapamiętał ją jako platynową seksbombę. 19 kwietnia mija 90. rocznica urodzin Jayne Mansfield, której american dream zakończył się niespodziewanie w wieku 34 lat.
Obecne władze grożą – ustami ministrów Moskwy i Czarnka – odbieraniem paszportów „tym, którzy szkalują Polskę”. Czy także obywatelstwa? Czym w ogóle było i jest obywatelstwo polskie?
„Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” – to tytuł wystawy w Muzeum POLIN w 80. rocznicę tych wydarzeń. Jednym z głosów, które nas prowadzą przez to morze, jest relacja Stelli Fidelseid.
Argentyńskie roszczenia ciągle głośno brzmią w przestrzeni międzynarodowej i budzą niepokój mieszkańców Falklandów. Choć minęło ponad 40 lat od zbrojnego konfliktu o te wyspy.
Podczas powstania styczniowego wsie były pacyfikowane przez sotnie kozackie za wspieranie powstańców, a przez powstańców – za wspieranie zaborcy.
Bazar Różyckiego w Warszawie to opowieść o tym, jak kapitalizm zwyciężył z socjalizmem przez nokaut, a potem sam się pobił własną pięścią.
Ogłoszenia matrymonialne są emanacją tego chorego systemu – panowie szukali kobiet młodych i ładnych, najlepiej z posagiem o określonej wysokości. Mieli też konkretne oczekiwania, np. żeby kandydatka na żonę miała ojca dentystę – opowiada dr Alicja Urbanik-Kopeć.
Dla abp Marka Jędraszewskiego „naród polski będzie trwał wiecznie zjednoczony z Chrystusem”. Czy Kościół katolicki zawsze stał po stronie narodu w czasach zaborów, jak dziś słyszymy od polityków PiS i hierarchów? Fakty historyczne temu przeczą.
Myśmy wtedy bardziej ufali hierarchii kościelnej niż tej piekielnej Solidarności – stwierdził w swoim ostatnim wywiadzie Stanisław Ciosek, dygnitarz partyjny, uczestnik tajnych rozmów przed obradami Okrągłego Stołu. Rozmowę przeprowadzili autorzy musicalu „1989”.
Mordować rannych nie przystoi, czyli o narodzinach wojny humanitarnej.
Kulawy wymiar sprawiedliwości w I Rzeczpospolitej sprzyjał przestępcom. Zwłaszcza tym wysoko postawionym.
Była postacią nietuzinkową. Sypiała w trumnie, trzymała w domu geparda, a na scenie zagrała Judasza. 26 marca przypada setna rocznica śmierci Sarah Bernhardt.