Franciszek u ajatollaha. Co wyniknie ze spotkania dwóch religii?
Nie ma wątpliwości: to spotkanie, choć symboliczne, będzie pamiętane dłużej niż przez kilka dni, kiedy media światowe donoszą na czołówkach o wizycie Franciszka w Iraku.
Nie ma wątpliwości: to spotkanie, choć symboliczne, będzie pamiętane dłużej niż przez kilka dni, kiedy media światowe donoszą na czołówkach o wizycie Franciszka w Iraku.
Unia nie zdążyła ratyfikować pobrexitowej umowy handlowej z Brytyjczykami, a znów po obu stronach kanału jest gorąco. Giełda w Amsterdamie odebrała prym pierwszeństwa londyńskiej. Problemy czekają artystów. Sam Elton John wezwał Borisa Johnsona, by „wrócił do negocjacji z UE”.
Xi Jinping jest przywódcą wszechwładnym, z kryzysu pandemicznego wyszedł wzmocniony. Zerwał z kolektywnym kierowaniem państwem i partią i wbrew tradycjom nie wskazuje następcy.
Unia Europejska zablokowała wywóz 250 tys. dawek AstraZeneki do Australii. Zamierza w ten sposób wymusić na koncernie wywiązanie się z umów szczepionkowych wobec niej.
Franciszek pielgrzymuje na Bliski Wschód, do matecznika trzech religii wyznających wiarę w tego samego Boga. W Iraku będzie to pierwsza wizyta papieża w czasach nowożytnych.
Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.
Nie ustają protesty po zatrzymaniu kontrowersyjnego rapera Pablo Haséla. Demonstranci ścierają się z policją i sieją spustoszenie. A na uspokojenie nastrojów się nie zanosi.
Memorandum podpisane przez Joego Bidena zobowiązuje agencje rządu USA działające za granicą do promowania i popierania praw LGBT. W grę wchodzą nawet sankcje.
Premier Viktor Orbán wycofał dziś swoich europosłów z centroprawicowej frakcji Europejskiej Partii Ludowej. To był ruch wyprzedający, by uniknąć zawieszenia Fideszu.
Liczba ofiar księży w całej Francji – liczona od 1950 r. – może sięgać 10 tys. i więcej. W komisji powołanej i finansowanej przez Kościół nie ma ani jednego księdza.
Węgry jako pierwsze w UE wprowadziły do obrotu preparat z Chin. Inne kraje ustawiają się w kolejce, rośnie też zainteresowanie szczepionką Sputnik V. Co na to Unia?
Na powrót do umowy nuklearnej z Iranem Joemu Bidenowi zostało najpewniej kilka tygodni. I to będzie burzliwy czas na Bliskim Wschodzie.
Jak podkreślił Trybunał Sprawiedliwości UE, jeśli „sąd krajowy” oceni, że kwestionowane zmiany ustawodawcze w sprawie działania neo-KRS wprowadzono z naruszeniem prawa UE, to zgodnie z zasadą pierwszeństwa tego prawa powinien „odstąpić od zastosowania się do tych zmian”.
Czy wystarczy dać Kubańczykom dostęp do internetu i Facebooka, a po ideałach rewolucji nie będzie śladu?
Uczestnicy panelu zawiedli się propozycjami polityków, bo nie dość poważnie ich potraktowali. Z kolei politycy są rozczarowani niewdzięcznością obywateli.
Nicolas Sarkozy jest drugim prezydentem V Republiki skazanym w procesie karnym i pierwszym skazanym na bezwzględne więzienie.
Ten południowy stan USA najpierw zamarzł, potem stracił prąd, a teraz być może zbankrutuje – oszczędzanie na infrastrukturze może być szalenie drogie.
Prezydent Francji chce odgórnie zreformować islam, choć nigdy i nigdzie to się nie udało. Ale czego się nie robi, żeby wygrać wybory.
Uzurpator Nawalny i jego poplecznicy zapełnili więzienia. Car Putin zaś rządzi, jak rządził. Tyle że poddani zrozumieli, że nie jest wieczny. Pytają więc: co będzie dalej?
Trump dostał oklaski na stojąco po wystąpieniu w Orlando na konferencji amerykańskich konserwatystów i umocnił swoją pozycję zdecydowanego lidera w GOP. Pytanie, na jak długo.
Wojsko w całym kraju tłumi masowe protesty przeciwko zamachowi stanu z 1 lutego. Siły junty otworzyły ogień do tłumu w Dawei, ofiary śmiertelne są też w kilku innych miastach.
Księżniczki Szamsy nikt publicznie nie widział od ponad 20 lat, Latify od ponad dwóch. Brytyjski sąd uważa, że obie zostały porwane i uwięzione przez swojego ojca – premiera Dubaju. Czy ta historia znajdzie w końcu szczęśliwy finał?
Dubaj kusi pracą nad morzem i szczepieniem w zamian za przeprowadzkę. Kuba kłuje, by ratować gospodarkę. Od Singapuru po Florydę – kwitnie turystyka szczepionkowa.
Książę Mohammed bin Salman osobiście zaaprobował plan zabójstwa dziennikarza i dysydenta Dżamala Chaszodżdżiego. Ale pakt z diabłem, czyli sojusz USA z Arabią Saudyjską, na tym nie ucierpi.
Do tej pory amerykański Senat zatwierdził mniej niż połowę kierowniczych stanowisk w rządzie Joego Bidena. Inne nominacje stanęły pod znakiem zapytania.
Europa musi tej jesieni masowo produkować szczepionki na nowe warianty koronawirusa. Ale nie przejmie patentów. Spór o szczepionkowe „paszporty” Unia odłożyła na potem.
Amerykanie łagodzą ton wobec sojuszników z NATO. Czy Europa odpuści obronne wydatki?
Orzeczenie robi karierę, bo los pani Wang podziela wiele jej rodaczek. Kobiety na nieodpłatną pracę w przeciętnym chińskim domu poświęcają prawie cztery godziny.
Jeśli Niemcy kupią Sputnika V i okaże się on skuteczny, trudno będzie innym europejskim rządom uzasadnić pozamedyczne obawy przed rosyjską szczepionką.
W zamkniętej kulturze francuskich elit tego rodzaju wewnętrzne sprawy nie są częste. Czy przypadek Gerarda Depardieu oznacza więc głęboką zmianę obyczajową?
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zadzwonił do szefa MSZ Zbigniewa Raua. Nie spieszył się specjalnie, bo minął już miesiąc od inauguracji nowego prezydenta USA.
Jeśli śledztwo w sprawie oszustw finansowych Trumpa zwieńczy akt oskarżenia, zdarzy się rzecz bez precedensu: pierwszy w historii USA proces kryminalny byłego prezydenta.
Czy ktoś widział rzekę pozywającą firmę, która zatruwa jej wody? Walka o środowisko właśnie wchodzi w nową fazę.
Bruce Springsteen wystąpił w reklamie Jeepa, żeby po czterech latach rządów Donalda Trumpa wezwać rodaków do pojednania. Bo jeśli nie on, to kto?
Dwa lata temu zdarzyło mi się, że po przedstawieniu wpadałem do sklepu jeszcze w przebraniu. Teraz bym się bał – mówi jedna z węgierskich drag queen.
Znów głośno o samolotach Boeinga. Tym razem winien jest silnik firmy Pratt&Whitney, która wyposaży także nasze F-35. Ostatnie lata wskazują, że coś złego dzieje się z amerykańskim przemysłem lotniczym, tradycyjnie dominującym na świecie.
Choć między Putinem i Łukaszenką nigdy nie było szczególnej chemii, to w interesie Rosji leży przetrwanie reżimu w Mińsku. Zwłaszcza osłabionego i „skazanego na Moskwę”.
Najpierw przyglądaliśmy się Izraelowi ze względu na tempo szczepień na covid-19, teraz uwagę przykuwają przywileje dla zaszczepionych. I potencjalna dyskryminacja całej reszty.
Pierwsze decyzje nowego prezydenta są jak zimny prysznic w porównaniu z serdecznością Donalda Trumpa. Ale Arabia Saudyjska jest zbyt bogata i ważna, by USA mogły ją zlekceważyć czy pominąć.
Jeśli UE tak bardzo chce niepodległej Palestyny, w ciągu ostatnich 15 lat miała wiele okazji, by pomóc jej się narodzić – uważa Hugh Lovatt, ekspert ds. Bliskiego Wschodu w European Council on Foreign Relations.
Afera kazirodcza z udziałem elit wstrząsnęła Paryżem. Psycholodzy alarmują, że cała sfera życia intymnego wymaga nowych reguł.
Wygląda na to, że Strażnicy Przysięgi i bratnie ugrupowania, które łączy zapatrzenie w Trumpa i nadzieja, że wróci on do Białego Domu, to już nie jest w USA margines bez znaczenia.
Od kilku dni nie ustają protesty w obronie kontrowersyjnego rapera Pablo Haséla. Artysta został aresztowany za krytykę monarchii i sprzyjanie organizacjom terrorystycznym.
W Rumunii po 20 latach znienacka pojawiła się skrajna prawica. Podziwia Jarosława Kaczyńskiego i ma świetne warunki do burzliwego rozwoju.
Jeśli ktokolwiek sądził, że Łukaszenka i białoruski reżim osłabły i są w odwrocie, to musi dziś skorygować poglądy. Tym wyrokiem satrapa pokazał, że ani myśli odpuścić.
Skala prodemokratycznych protestów zaskoczyła wojskową juntę, która na razie nie tłumi brutalnie protestów. Ale to się może zmienić. Ważą się dalsze losy Mjanmy.