Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czy to koniec miłości? Takie niecodzienne, zwłaszcza na walentynki, pytanie znajdziecie Państwo w tekście Edwina Bendyka w najnowszym wydaniu „Polityki”.
Mariusz Janicki, Pierwszy zastępca redaktora naczelnegoPolityka Mariusz Janicki, Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Autor omawia poglądy kilku znanych socjologów, którzy dostrzegają nowe trendy cywilizacyjne: romantyczne uczucia często ustępują wykalkulowanym związkom, opartym na dostarczaniu seksualnej satysfakcji i dobrym ekonomicznym funkcjonowaniu. Miłość zaś wprowadza niepewność, myślowy chaos, skłania do zachowań nieracjonalnych, komplikuje życie w i tak już bardzo złożonej rzeczywistości. To oczywiście w jakiejś mierze intelektualna prowokacja, ale oparta na wielu realnych obserwacjach.

Zmieniają się zasady doboru partnerów – szuka się raczej pasujących profili, statusów społecznych, ideałów fizycznej urody. W poznawaniu się przez internet trudno o zakochanie się „od pierwszego kliknięcia”. A do tego włącza się wielki biznes, nowy kapitalizm, który chętnie „zarządza popędem”, czyniąc z seksualności koło zamachowe gospodarki. Gorąco zachęcam do zapoznania się z arcyciekawym, skłaniającym do refleksji nad współczesną cywilizacją artykułem Edwina Bendyka.

Okładka nowego wydania „Polityki”PolitykaOkładka nowego wydania „Polityki”

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

Piotr Pytlakowski był w Olsztynie w sądzie rejonowym i obserwował z bliska sytuację sędziego Pawła Juszczyszyna, centralnej dzisiaj postaci w wojnie wydanej sądownictwu przez obóz rządzący – co zrobi środowisko, czy się ugnie przed ministrem Ziobrą, czy pozostanie pryncypialne?

Rafał Kalukin i Marcin Duma, szef IBRiS, prezentują kolejną porcję sondaży opinii przed wyborami prezydenckimi – tym razem są to tematy kampanii, które, jak wynika z badań, będą dla wyborców najbardziej interesujące i tym samym lansowane przez sztaby kandydatów.

Joanna Sawicka i Wojciech Szacki piszą o tym, kto stoi za kandydatem na prezydenta Szymonem Hołownią, jaki ma program, sztab, na jaki elektorat liczy, wreszcie – komu odbierze wyborców w pierwszej turze, a komu ich odda w drugiej.

Prof. Stanisław Obirek, teolog, były jezuita, w rozmowie z Joanną Podgórską mówi o pontyfikacie Jana Pawła II na niedługo przed rocznicą stulecia jego urodzin – jak Karol Wojtyła zmienił polski katolicyzm, czy kanonizacja wyklucza krytykę, jak mówić o świętym Kościoła, który jeszcze niedawno kształtował oblicze tej instytucji, z jej zaletami i ciemniejszymi stronami?

Mediatorka szkolna Anna Kasprzycka w rozmowie z Joanną Cieślą mówi o trudnych relacjach nauczycieli i rodziców: dlaczego w tych kontaktach jest tyle nieufności, co zrobić, aby się one polepszyły dla dobra uczniów?

Agnieszka Sowa pisze o nowym zagrożeniu, czyli o zapomnianej nieco chorobie wenerycznej, jaką jest kiła. Liczba przypadków lawinowo rośnie; skąd ten nawrót, kto najczęściej choruje, jak się przed tym bronić?

Edyta Gietka opisuje losy aktorek z pozawarszawskich teatrów.

– Drugi w nowym cyklu raport „Polityki” z bogatą infografiką: czy Polska może obyć się bez węgla i kiedy może to nastąpić?

Ponadto: śmieci, czyli absurdy segregacji; Joker – idol populistów; stosunki Iran–USA, czyli narodziny „Wielkiego Szatana”; Szpicbródka – największy kasiarz II RP; jak sztuczna inteligencja wykrywa nowotwory; sensacyjne premiery polskiego kina popularnego; dramatyczne opowieści z łagrów (rubryka „Na własne oczy”).

Polecam wszystkie pozycje z najnowszego numeru, bo jest ich znacznie więcej.

Życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama