Stany Zjednoczone zaatakowały Iran, realizując – świadomie lub nie – kolejny etap izraelskiej rewolucji na Bliskim Wschodzie. O co w niej chodzi i czy zapewni Izraelowi bezpieczeństwo?
To Karol Nawrocki ma nas wkrótce reprezentować w NATO. W tym niepewnym, rozchwianym świecie wraz z nowym prezydentem wybraliśmy dodatkową dawkę niepewności.
Trudno o bardziej namacalny dowód na upolitycznienie służb w czasach Zjednoczonej Prawicy. Pozostaje mieć nadzieję, że minister Siemoniak prześwietli do spodu nadzorowany przez siebie resort.
Play i Scaleway, liderzy w dziedzinie telekomunikacji i usług chmurowych z Grupy iliad, ogłaszają strategiczne partnerstwo, które zmienia krajobraz technologiczny dla polskich przedsiębiorstw.
Z nowym rzecznikiem w nowe otwarcie. Powołanie Adama Szłapki to sygnał, że rząd będzie teraz bardziej dbał o komunikację. Tylko czy w szalonych czasach wielokanałowej polityki 24/7 to stanowisko coś jeszcze może znaczyć?
Rozpad Trzeciej Drogi daje ludowcom i Polsce 2050 większą swobodę programową, ale może też spowodować, że trwale spadną pod wyborczy próg. Kłopoty tych partii mogą się też przełożyć na losy całej Koalicji.
Wynik wyborów prezydenckich wciąż budzi polityczne emocje. Wielu polityków, ale i ekspertów mówi o konieczności ponownego przeliczenia głosów. Czy to ma sens?
Jak teraz przywracać praworządność? Czy to się w ogóle da zrobić bez dobrej woli prezydenta Nawrockiego? A co można bez jego zgody? Trwa dyskusja i pojawiają się pomysły.
Obowiązujący tytuł wydarzenia brzmi: „Narodowa Pielgrzymka Dziękczynna z okazji Wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie”.
Ryszard Rynkowski nie jest jedyną polską gwiazdą, która została zatrzymana za jazdę autem pod wpływem alkoholu. Lista jest bardzo długa. Ale eksperci twierdzą, że tolerancja Polaków wobec jazdy „na podwójnym gazie” w ostatnich latach drastycznie spadła. I nie ma już ulgowej taryfy.
Przez lata myśleli, że są nieogarnięci, leniwi, dziwni. Diagnoza ADHD okazała się nie piętnem, lecz wybawieniem – i początkiem życia bez wstydu.
Polscy emeryci, trochę jeszcze nieśmiało, ruszają na podbój świata. Bo chociaż nasze emerytury do wysokich nie należą, można dzięki nim przeżyć w krajach o przyjemniejszym klimacie, gdzie żyje się wolniej, bez stresu i taniej.
Rozmowa z Marcinem Wojdakiem, fotografikiem, autorem książki „Goodbye Gierek”, o znikających ostatnich reliktach PRL.
Część linii każe sobie słono płacić za większy bagaż podręczny, a nawet drobne przekroczenie limitów surowo karze tuż przed odlotem. Pasażerowie liczyli na pomoc Unii Europejskiej. Niestety jej propozycje rozczarowują.
Rozmowa z Andrzejem Modzelewskim, prezesem E.ON Polska, o tym, czy unijny Zielony Ład rzeczywiście jest martwy i co dziś robić z polską energetyką.
Już po raz 14. „Polityka” wyróżniła firmy, które najlepiej zarządzają kwestiami ESG.
Przez drony pustoszeją ukraińskie miasta i chwieje się linia frontu. Jest w nich coś boskiego, bo mogą zabić albo darować życie.
Zaraz po uderzeniu na Iran izraelska armia ogłosiła, że front w Strefie Gazy staje się drugorzędny. Dla ponad 2 mln jej mieszkańców to żadne pocieszenie.
Rozmowa z amerykańską sinolożką Rorry Daniels o tym, czy Pekin przejmie kontrolę nad światem porzuconym przez Donalda Trumpa. I czy Chińczycy nadal powinni studiować w USA.
Ketamina, amfetamina, ecstasy, grzybki – oto mieszanka, która pozwalała Elonowi Muskowi przetrwać w świecie Donalda Trumpa. Nie on jeden ma takie wsparcie.
Nawet kraje będące dotychczas mocnymi filarami zawartego w 1968 r. Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i jednocześnie posiadające odpowiednie technologie oraz zdolności, by ją stworzyć, zaczynają otwarcie rozważać zmianę swojego stanowiska – mówi Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Lód znika z alpejskich zboczy, a odsłonięte skalne ściany suną w dół, zagrażając mieszkańcom, turystom i infrastrukturze.
W jakiś czas po odzyskaniu suwerenności państwa następuje wymiana jego elit. Polityków z dorobkiem, o szerokich horyzontach zastępują partyjni karierowicze. Przypominamy, jak to wyglądało w II Rzeczpospolitej.
Niemcy świętują 150-lecie urodzin Tomasza Manna – noblisty, wielkiego pisarza, który w czasie drugiej wojny światowej przemawiał do rodaków z amerykańskiego wygnania. Jego apele brzmią dziś przygnębiająco aktualnie.
„Wojna”, choć zrealizowana z biegłością, sprawia wrażenie zaledwie przypisu do większej opowieści.
Naczelnym tematem „28 lat później” jest odczłowieczanie obcego i lęk przed śmiercią.
Po świetnym „Melodramacie” sprzed dwóch lat, prezentującym współczesne spojrzenie na motywy i bohaterów „Pętli” Wojciecha Jerzego Hasa, Anna Smolar na podobnej zasadzie sięga po inny film – „Kobietę samotną” Agnieszki Holland.
‚‚Ziemia obiecana” w adaptacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Mai Kleczewskiej (od września dyrektorki Teatru Powszechnego w Warszawie) jest grana w zabytkowym budynku dawnego banku, który, jak zapowiada teatr, „ma stać się nowoczesnym centrum łączącym biznes i kulturę”.
Wystawa kreśli panoramę relacji między ludźmi a innymi zwierzętami.
Rzewuskiemu udało się zachować równowagę między językową stylizacją a czytelnością przekazu, wiernością historycznym realiom a gatunkową swobodą.
Nie jest to historia optymistyczna. Skrajna samotność nie ustępuje tutaj, lecz rośnie, tak samo jak poczucie słabości, zmęczenia, zniechęcenia.
Fani powinni być zadowoleni.
„Ghsting” to płyta dość teatralna, nie należy się tu spodziewać piosenek, ale to połączenie jest zaskakujące i oryginalne.
Letnie rekomendacje wyjazdowe zaczynamy od wakacji w skondensowanej, weekendowej wersji. 194 wycieczki, cztery wydarzenia specjalne, 41 gmin i miast – wszystko to w trakcie trzydniowego festiwalu Kierunek GZM, który startuje już 27 czerwca na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
15 książek, które warto zabrać ze sobą na tegoroczne wakacje.
Wychodzę z założenia, że na niczym się nie znam, ale wiele mnie interesuje – mówi Radek Kotarski, popularny youtuber, który zajmuje się m.in. kolekcjonowaniem sztuki.
Kuba „Quebonafide” Grabowski zakończy spektakularną karierę rapową chwilę przed swoimi 34. urodzinami. Szybko dotarł do mety, choć nierzadko wyznaczał drogę.
Tymczasem Blanka Lipińska poinformowała społeczeństwo, że po liftingu twarzy z okazji swoich 40. urodzin wciąż nie ma czucia w niektórych partiach.
Od 15 czerwca w warszawskiej Fabryce Norblina można ponownie zanurzyć się w klimat międzywojennej stolicy dzięki odnowionej wystawie „Retro Warszawa” w Art Box Experience.
Krytykom zarzucającym, że jej teorie to tanie sztuczki, odpowiada: owszem, ale działają. Dzięki nim Mel Robbins stała się jedną z najpopularniejszych podkasterek motywacyjnych świata.
W wytycznych dla deweloperów Apple zawsze podaje trzy wartości przy tworzeniu interfejsu aplikacji: hierarchia, harmonia i spójność.
Ten skręt językowy sześć lat temu zaproponował Grzegorz Braun, kiedy po uzyskaniu niemal 12 proc. głosów przegrał z Aleksandrą Dulkiewicz przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska.
Zamiast zdjęcia z Big Benem zwiedzanie Londynu z osobą w kryzysie bezdomności. Zamiast rajskich plaż – lokalne slumsy. Coraz więcej organizatorów wycieczek zachęca turystów do spojrzenia na popularne atrakcje od nietypowej strony.
8 tys. roczników. Marketing winiarskiej Gruzji przemawia do wyobraźni. Ale udomowiona w kaukaskich lasach winorośl właśnie z Gruzji, oraz Armenii i Anatolii rozprzestrzeniła się na Grecję i całą Europę. Reszta jest historią.
Weź udział w Kierunku GZM – największym w Polsce festiwalu mikrowypraw, który potrwa 3 dni – od 27 do 29 czerwca. W programie znajdziesz 198 atrakcji, w tym 194 wycieczki oraz 4 wydarzenia specjalne. Kierunek GZM to wyjątkowa okazja, by poznać Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię z zupełnie nowej perspektywy.
Polecamy się Państwa uwadze przy codziennych zakupach i zapraszamy do lektury!
30 lat temu, w 26. numerze z 1995 r., nasza reportażystka Barbara Pietkiewicz rozmawiała z Marią Dziedzic, lekarzem medycyny, o sprawach, które mimo upływu kolejnych dekad wciąż budzą w naszym kraju niepotrzebne emocje (rozmowa „Bara-bara”).
W wymiarze politycznym Biblia jest głęboko pesymistyczna. Postęp jest fikcją; metodami politycznymi świata naprawić się nie da, można jedynie powstrzymywać jego dalszy upadek.
Jak każdy nauczyciel chemii, najbardziej lubię te chwile, gdy osoba uczniowska pyta: „A kiedy mi się ta wiedza przyda w życiu?”.
Nazywanie populistów złodziejami, oszustami czy szaleńcami nie robi już na nikim wrażenia. A oni wysyłają spójny przekaz, który trafia do wielu. Niestety, lewica tego nie umie.
Politykom PiS i Andrzejowi Dudzie najwyraźniej nie przeszkadza, że Nawrocki mógł wygrać głosami zdobytymi przez Trzaskowskiego, bo ostro sprzeciwiają się ponownemu ich przeliczaniu.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Bliska wojna
To Karol Nawrocki ma nas wkrótce reprezentować w NATO. W tym niepewnym, rozchwianym świecie wraz z nowym prezydentem wybraliśmy dodatkową dawkę niepewności.