Trump ma zawsze rację, dobrze życzy Polsce i nigdy jej nie opuści. A jeśli coś zdaje się owym żelaznym regułom przeczyć, PiS szuka sposobu, żeby ocalić wiarę w nieomylność oraz dobrą wolę lokatora Białego Domu.
Marna kampania Karola Nawrockiego pokazuje nie tylko słabość samego kandydata, ale także wyczerpywanie się katalogu chwytów PiS. Może się nagle okazać, że to populizm jest przeszacowany, zwłaszcza kiedy – jak robi to Donald Trump – doprowadza się ten styl do karykatury.
Z polską zbrojeniówką nie jest tak źle, jak myślimy, ani tak dobrze, jak by chciano, żebyśmy myśleli. Od kilku miesięcy model „dobre, bo zagraniczne” szczęśliwie dla krajowej zbrojeniówki przechodzi do defensywy. Dla ludzi z obronności nie jest specjalną tajemnicą, że sprzedający dyktują warunki.
Sławomir Mentzen przekroczył psychologiczną barierę, po której wszystko może się wydarzyć. Czy zatem w Polsce może wystąpić efekt „testu piwnego”? Mam nadzieję, że nie.
Alawici z północno-zachodniej Syrii padli ofiarami czystek etnicznych.
Powołał policyjne szwadrony śmierci, które z ukrycia mordowały dilerów i ich klientów.
Prezydent Rosji w zasadzie zgadza się na zawieszenie broni w Ukrainie. Ale pod warunkami, które mogą ciągnąć sprawę w nieskończoność.
Zapraszamy na dwie wyjątkowe podróże z Albatros Travel, pełne kontrastów i niezwykłych odkryć!
Piosenka z głośnika na wiecu kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego: „My, kobiety polskiej ziemi, wiemy, czego chcemy. I umiemy mądrze wybrać dla ojczystej ziemi tego, który prezydentem wkrótce już zostanie. Nawrockiego wybierają mądre polskie panie”.
Sprawa Dariusza Mateckiego, choć nie jest to pierwszoplanowa postać dawnej władzy, pokaże, jak wyglądają rozliczenia w praktyce. Na razie to jedyny poseł PiS, który siedzi w areszcie.
Sejmowa komisja śledcza ds. afery Pegasusa poległa na tajemnicach. Gorzej, że poległ też plan stworzenia nadzoru nad niekontrolowanymi dziś służbami specjalnymi.
O szansach dla Polski i Europy płynących z rewolucji Trumpa mówi prof. Katarzyna Pisarska, politolożka i doradczyni ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO na prezydenta.
Dotyk bez zgody, naga bezbronność w świetle jarzeniówek. W ochronie zdrowia intymność to fikcja, a godność przegrywa z rutyną i systemem, który nie widzi problemu.
Nie ma bezpiecznej prostytucji ani „pracy seksualnej”, choćby nawet była legalna – podkreśla Joanna Ostrowicki z organizacji SOLWODI, pomagającej ofiarom handlu ludźmi. I ostrzega: w Niemczech, gdzie mieszka, Polek w tej branży przybywa.
Byli zgodnym małżeństwem. Aż się zestarzeli, pochorowali. On w domu ogarniał wszystko, ona wymagała opieki. I tak było do dnia, w którym 81-letni starszy pan udusił swoją 75-letnią żonę.
Ekipa Rafała Brzoski do spraw deregulacji przypomina telewizyjny program „Mam talent”, każdy może się zgłosić. Do ekipy próbują się dostać także różni lobbyści i autorzy przepisów, które powinny zostać zniesione.
Donald Trump przekonuje, że odkrył kamień filozoficzny współczesnej ekonomii: cło. Wierzy, że za jego pomocą zdoła rozwiązać każdy problem ekonomiczny, polityczny i społeczny. By to udowodnić, gotów jest rozpętać światową wojnę gospodarczą. Ucierpią na niej wszyscy, także Amerykanie. Ale i Polska musi być na nią gotowa.
Morska energetyka wiatrowa stanie się istotną częścią polskiej transformacji energetycznej – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.
Inspirowanie i budowanie społeczności, a także zdobywanie doświadczeń, rozwijanie kompetencji i odkrywanie talentów to główne założenia programu Women Forward, skierowanego do kobiet pracujących w Orlenie.
Rzemieślnicy, projektanci i artyści we wspólnym działaniu. Skupieni na poznawaniu tradycyjnych technik i możliwości materii, potrafią wydobyć z niej to, co najlepsze. Jakość, trwałość, unikatowość. Młode polskie rzemiosło artystyczne zaskakuje pomysłowością w reinterpretacji dawnych wzorów i rusza na podbój świata.
Zapomniana, prawie dzika, dla wielu nawet święta. Nie chcieli tego zepsuć. Poszukiwali projektu domu, który wyrazi ich zachwyt Dolnym Śląskiem i zaznaczy niecodzienną, bo artystyczną obecność.
To od Bydgoszczy inne polskie miasta mogą się uczyć, jak żyć w zgodzie z rzeką. W ostatnim ćwierćwieczu miasto zrewitalizowało tereny położone nad Brdą. Podczas spaceru z Robertem Koniecznym odkrywamy kultowe już przestrzenie publiczne nad wodą.
Chciała studiować projektowanie przemysłowe, ale głos intuicji poprowadził ją w stronę rzemiosła i sztuki. Wymyśla rzeczy, które opowiadają historie jak z baśni i angażują wszystkie zmysły.
Funkcjonalne, z naturalnego drewna – takie są krzesła i stoły marki Fameg, która podbiła targi Salone del Mobile Milano 2024. Jej dyrektorzy kreatywni, Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, tworzą nową jakość w nawiązaniu do długiej historii fabryki Thonet w Radomsku.
Francja zaproponowała Europie nuklearny parasol w barwach swojej flagi. Czy ma to sens? Czy jest wykonalne? I przede wszystkim, czy odstraszy Rosję?
Agencja pomocowa USAID stała się „pacjentem zero” eksperymentu, jaki na żywym ciele Ameryki przeprowadza Donald Trump. Jego nowa Ameryka ma być pozbawiona empatii.
Rozmowa z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem o tym, czy Europa zachowa się przyzwoicie. I co dla Ukraińców znaczy zwycięstwo.
Nowy premier Kanady Mark Carney jest chodzącym wzorcem wszystkiego, czego Donald Trump nienawidzi najbardziej. Czy będzie też prorokiem antypopulistycznej reakcji?
Wcześniej czy później na kursie kolizyjnym z naszą planetą pojawi się duża planetoida. Naukowcy na wszelki wypadek już testują najlepsze warianty obrony.
Jedni widzą we fluorze sprzymierzeńca w walce z próchnicą, inni – wroga, który ogłupia dzieci. Co o nim myśleć?
Zmienia się klimat, więc i las drastycznie zmieni swoje oblicze. O wynikach nowych badań na ten temat mówi prof. Marcin Dyderski.
Pozycji mocarstwa nie trzeba zdobywać. Można ją kupić. Pokazuje to długa amerykańska tradycja.
Wytarcie nosa przez Sofję Pierowską przesądziło o śmierci cara. W marcu 144 lata temu rosyjska arystokratka z rodziny związanej z rządzącą dynastią dała terrorystom sygnał do ataku.
Tym razem zabrakło serca, jak gdyby autor schował własne emocje za ostentacyjnie teatralną scenografią.
To słaby, szarpany wywiad, osoba świadoma bohatera niewiele się dowie, a laik niewiele z tego chaosu zrozumie.
Już po seansie kilku epizodów można pokusić się o parafrazę memicznego hasła: w świecie coraz słabszych adaptacji komiksowych bądź „Daredevilem”.
Siódemka aktorów uwija się jak w ukropie, tylko niełatwo zrozumieć w jakiej sprawie.
W coraz bardziej niestabilnym momencie historii ekspozycja niewątpliwie stwarza szansę na chwilowy oddech.
W szatach kryminału i rodzinnej sagi, nie szczędząc zwrotów akcji, laureat Goncourtów kreśli solidny obrazek społeczny.
Pisarstwo Březiny bywa ironiczne, równie dużo w nim goryczy i zmęczenia.
Taki bohater jak Borsuk jest prawdziwy w swoim tragizmie, w rozpaczliwym poszukiwaniu azylu, w pogodzeniu z beznadzieją świata, który zszedł – nomen omen – na psy.
Piosenki Meli Koteluk w recenzenckich komentarzach mało komu kojarzą się z rockiem, podczas gdy ich autorka bywała naprawdę blisko balladowej odmiany tego stylu właściwie na wszystkich swoich wcześniej wydanych płytach.
DePlume jest może niedbały i prostolinijny, ale bezpretensjonalny.
Prawie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
„Most na rzece Kwai” w nowej odsłonie, Bartłomiej Kiełbowicz o Ukrainie i Festiwal Jazz Jantar.
Prowadzę normalne skromne życie, jeżdżę tramwajami, metrem, rowerem. Sama robię zakupy, sprzątam w domu. Ale ludzie mają zupełnie inne wyobrażenie na ten temat – mówi aktorka Sandra Drzymalska, laureatka Paszportu Czytelników POLITYKI.
W łódzkim Muzeum Sztuki otwarto wystawę, która prowadzi nas do osobliwej formy mobilizowania się twórców do pracy – tzw. kolonii artystycznej. I do małego kornwalijskiego miasteczka St Ives.
Popkultura najpierw budowała wizerunek Elona Muska jako cybernetycznego mesjasza, teraz próbuje z nim walczyć.
Tymczasem w finale plebiscytu Dzban Roku 2024 o pierwsze miejsce powalczą chwilowo delegowany nad Dunaj Marcin Romanowski oraz TV Republika. Był taki mecz w 1986 r.
Prequel to dziwne zwierzę. Jest to kolejny tom cyklu, którego akcja dzieje się przed poprzednimi tomami, ale czytać go trzeba po nich. Inaczej stracimy mnóstwo zabawy.
Dni Radosława Piesiewicza jako szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego wydają się policzone. Obiecywał załatwić miliony dla zawodowego sportu, a dbał głównie o własny interes. W formie prowizji od umów sponsorskich zarobił co najmniej 11 mln zł.
Jeszcze niedawno królową stadionów była tęczowa demokratka Taylor Swift. Dziś króluje Pitbull. Wszystkim nam będzie łyso.
W social mediach program Meghan Markle jest obśmiewany i parodiowany.
Słowo „stack” w języku angielskim oznacza stos, a w slangu odnosi się do pieniędzy.
Wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO rytuał picia sidry to jeden z symboli hiszpańskiej Asturii. Na czym polega?
Bhaji, tradycyjną indyjską przekąskę, warto zestawić z orzeźwiającym sosem jogurtowo-cytrynowym.
Wskocz na siodełko i poczuj wolność na dwóch kółkach z nowym sprzętem rowerowym!
Rozumiem ludzi głosujących na Konfederację i AfD. Polska to nie NRD, ale swoje obszary biedy, wykluczenia i nigdy „niewyprasowanych” nierówności mamy.
Sprawy zaszły już tak daleko, że ludzie z PESEL-em na 6 i 7 żałują przebimbanych lekcji przysposobienia obronnego. Zakładanie maski gazowej, bandażowanie ran czy wyjazdy na strzelnicę – wszystko to wydawało się kiedyś strasznie śmieszne.
Jesteśmy mądrzy, inteligentni, kompetentni, dojrzali, zrównoważeni. A który z dawnych autorów zasłużył sobie na taki zestaw komplementów? Który miałby szansę opublikować cokolwiek w poważnym wydawnictwie w naszych czasach?
Czy deklaracja kandydata popieranego przez PiS w sprawie sołtysów może się okazać kampanijnym gamechangerem? Moim zdaniem tak, pod warunkiem że Nawrocki nie zatrzyma się na sołtysach.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Nie taki ciemny lud
Marna kampania Karola Nawrockiego pokazuje nie tylko słabość samego kandydata, ale także wyczerpywanie się katalogu chwytów PiS. Może się nagle okazać, że to populizm jest przeszacowany, zwłaszcza kiedy – jak robi to Donald Trump – doprowadza się ten styl do karykatury.