Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Koronasceptycy nadchodzą. Rosną w siłę ruchy negujące pandemię i sprzeciwiające się obostrzeniom – jakie jest podłoże ideowe takiego zjawiska i kim są „wątpiący”?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym wydaniu „Polityki” oferujemy wiele interesujących tematów, oto wybrane spośród wielu propozycje:

• Koronasceptycy nadchodzą, czyli rosną w siłę ruchy albo negujące pandemię, albo sprzeciwiające się obostrzeniom z nią związanym – jakie jest podłoże ideowe takiego zjawiska i kim są „wątpiący” – pisze Mariusz Sepioło.

• O mniej lub bardziej prawdopodobnych scenariuszach dla tzw. ruchu Trzaskowskiego, jeśli ten w końcu powstanie, i o politycznych szansach tej inicjatywy pisze Mariusz Janicki.

• W Polsce trwa i nasila się wojna kulturowa pomiędzy radykalizującymi się tradycjonalistami a zwolennikami społeczeństwa otwartego, liberalnego, a to wszystko zanurzone jest głęboko w polityce – podłoże tego konfliktu, jego historyczne tło i teraźniejszość opisuje Rafał Kalukin.

Okładka nowego wydania „Polityki”PolitykaOkładka nowego wydania „Polityki”

• O polskim zbiorowym charakterze, imperialnych ciągotach, przekonaniu o narodowej niewinności i wiecznym szukaniu wroga mówi w rozmowie z Jackiem Żakowskim zmarły niedawno wybitny filozof prof. Andrzej Walicki – to jego ostatni wywiad.

• Bardzo interesujący jest też kolejny wywiad, z muzykiem Bartkiem Fiszem Waglewskim, który opowiada o tym, jak czuje się w dzisiejszej Polsce, jakie zjawiska społeczne i polityczne go niepokoją, co sądzi o władzy i opozycji, o walcu propagandy i miejscu artystów w tej zagmatwanej sytuacji.

• Juliusz Ćwieluch opisuje nowe polskie wyspy, w tym tę największą, zbudowaną z mułu odzyskanego z przekopu przez Mierzeję Wiślaną (dwie inne znajdują się w pobliżu Szczecina). To będzie oficjalny teren RP, trwa właśnie organizowany przez władzę konkurs na nazwę.

• O tym, co praktycznie oznacza głęboka recesja, która w tym roku z powodu pandemii dotknie Polskę, jak się odbije na domowych budżetach, rynku pracy, kondycji firm – tłumaczy Joanna Solska.

• O rozwijającym się pożyczkowym podziemiu pisze Cezary Kowanda.

Ponadto w najnowszej „Polityce”:

O tym, jak Chiny dyktują warunki producentom filmowym z Hollywood; o młodych gniewnych z Białorusi; o Giorgii Meloni, nowej gwieździe radykalnej włoskiej prawicy; o tym, jak koronawirus może rujnować zdrowie nawet u tzw. chorych bezobjawowych; o Marii Janion, wielkiej tropicielce źródeł narodowych mitów i fantazji; o nowym świętym Ukrainy hetmanie Sahajdacznym, o szkolnej rzeczywistości w czasach pandemii oraz o niezwykłym filmie poświęconym legendarnemu podróżnikowi Tony’emu Halikowi. I wiele innych pozycji.

Gorąco zachęcam i życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020
Reklama