Nowy gabinet Donalda Tuska powstanie na początku przyszłego tygodnia. W poniedziałek rano exposé wygłosi premier Mateusz Morawiecki, następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Wiadomo jednak, że Sejm, w którym partie dotąd opozycyjne – KO, Trzecia Droga i Lewica – mają aż 248 głosów, a PiS zaledwie 191 (na 460), takiego wotum zaufania rządowi Morawieckiego nie udzieli. Sejmowa większość już w poniedziałkowy wieczór planuje przegłosować kandydaturę Donalda Tuska na szefa rządu. Nowy premier ma wygłosić swoje swoje exposé już we wtorek rano.
Wojciech Szacki: Dwa rządy. Całe to przedsięwzięcie PiS jest nierozsądne
Które partie obejmą poszczególne ministerstwa?
Donald Tusk będzie miał dwóch wicepremierów: lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który będzie także ministrem obrony, oraz Krzysztofa Gawkowskiego z Nowej Lewicy, jednocześnie ministra cyfryzacji.
W nowym rządzie najwięcej tek przypadnie największemu klubowi zwycięskiej koalicji, czyli Koalicji Obywatelskiej. Będą to ministerstwa: sprawiedliwości, MSWiA, finansów, spraw zagranicznych i aktywów państwowych. Szefem kancelarii premiera zostanie Jan Grabiec. Dwa resorty – edukacji i ds. UE – obejmą szefowie Inicjatywy Polskiej i Nowoczesnej, czyli partii wchodzących w skład KO.
Partiom idącym do wyborów w ramach Trzeciej Drogi, czyli Polsce 2050 i PSL, przypadną resorty: infrastruktury, rozwoju i technologii oraz rolnictwa (wszystkie trzy dla ludowców) oraz klimatu i środowiska oraz funduszy i polityki regionalnej (partia Szymona Hołowni).
Lewica (prócz cyfryzacji Gawkowskiego) obsadzi ministerstwa rodziny i polityki społecznej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
Donald Tusk powoła także pięcioro tzw. ministrów bez teki. Oprócz szefa kancelarii Jana Grabca ministrami-członkiniami Rady Ministrów zostaną: Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy (na stanowisku ministry ds. równości), Agnieszka Buczyńska z Polski 2050 (jako ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego), Marzena Okła-Drewnowicz z KO (ministra ds. polityki senioralnej) i Adam Szłapka z KO/Nowoczesnej (jako minister ds. Unii Europejskiej).
W piątek, po roboczym spotkaniu z przyszłymi ministrami, Donald Tusk zdradził założenia, którymi będzie się kierował jego nowy rząd.
Ministrowie rządu Tuska – lista
Oto skład rządu KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy; niżej prezentujemy sylwetki poszczególnych ministrów.
- Premier: Donald Tusk (KO)
- Wicepremier i minister obrony narodowej: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
- Wicepremier i minister cyfryzacji: Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica)
- Minister finansów: Andrzej Domański (KO)
- Minister aktywów państwowych: Borys Budka (KO)
- Minister infrastruktury: Dariusz Klimczak (PSL)
- Minister rozwoju i technologii: Krzysztof Hetman (PSL)
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Czesław Siekierski (PSL)
- Ministra klimatu i środowiska: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
- Ministra funduszy i polityki regionalnej: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050)
- Ministra rodziny i polityki społecznej: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica)
- Ministra edukacji: Barbara Nowacka (KO, Inicjatywa Polska)
- Minister nauki i szkolnictwa wyższego: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)
- Minister sprawiedliwości: Adam Bodnar (KO)
- Minister spraw wewnętrznych i administracji: Marcin Kierwiński (KO)
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego: Bartłomiej Sienkiewicz (KO)
- Minister spraw zagranicznych: Radosław Sikorski (KO)
- Ministra zdrowia: Izabela Leszczyna (KO)
- Ministerstwo sportu i turystyki: Sławomir Nitras (KO)
- Minister koordynator ds. służb specjalnych: Tomasz Siemoniak (KO)
Ministrowie w Kancelarii Premiera:
- Szef Kancelarii Premiera: Jan Grabiec (KO)
- Minister ds. Unii Europejskiej: Adam Szłapka (KO, Nowoczesna)
- Ministra ds. polityki senioralnej: Marzena Okła-Drewnowicz (KO)
- Ministra ds. równości: Katarzyna Kotula (Nowa Lewica)
- Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego: Agnieszka Buczyńska (Polska 2050)
Czytaj także: Umowa koalicyjna zapowiada trudne kompromisy. Ale widać, że kierownik jest tu jeden
Prezes Rady Ministrów: Donald Tusk (KO)
W polityce – po stronie antykomunistycznej opozycji – od czasu studiów na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie współtworzył Studencki Komitet Solidarności. W 1980 r. został członkiem prezydium komitetu założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich (potem NZS) na UG.
Był posłem na Sejm I kadencji z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz – jako członek PO – kadencji IV, V, VI i VII. Senator – i wicemarszałek Senatu – IV kadencji (Unia Wolności). Jest współzałożycielem – z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim – PO, był także jej wieloletnim przewodniczącym (2003–14).
W 2005 r. Donald Tusk wystartował w wyborach prezydenckich, w których w drugiej turze uzyskał poparcie 45,96 proc. głosujących. Nie wystarczyło to jednak do zwycięstwa nad Lechem Kaczyńskim. Potem dwukrotnie obejmował stanowisko premiera: najpierw po wygranej PO w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r., a następnie po kolejnym wyborczym zwycięstwie PO w 2011 r..
W 2014 r. Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, urząd na dwuipółletnią kadencję objął po Belgu Hermanie Van Rompuy′u. Obowiązki premiera przejęła po nim Ewa Kopacz. Ustąpił także z funkcji przewodniczącego PO (uzyskując tytuł honorowego przewodniczącego partii). W 2017 r. Tusk został ponownie wybrany szefem Rady Europejskiej. Jego kandydatury nie poparła wówczas jedynie przedstawicielka polskiego rządu – Beata Szydło.
W listopadzie 2019 r. Donald Tusk został wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Z funkcji zrezygnował w maju 2022 r. W 2021 r., po rezygnacji Borysa Budki, ponownie został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.
W kwietniu 2023 Sejm z inicjatywy PiS uchwalił ustawę określaną powszechnie jako „lex Tusk”: przewidywała ona powołanie państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–22, a w praktyce była wymierzona właśnie w Donalda Tuska. Jej celem było wyeliminowanie go z życia politycznego, przez większość prawników została uznana za niekonstytucyjną.
4 czerwca 2023 r. Donald Tusk zorganizował antyrządowy marsz w Warszawie, na którym miało stawić się blisko pół miliona osób. Kolejny protest z jego inicjatywy odbył się 1 października 2023 r. „Marsz Miliona Serc” zgromadził na ulicach stolicy nawet milion osób, stając się tym samym największą demonstracją w historii Warszawy.
W wyborach parlamentarnych w 2023 Donald Tusk otwierał listę wyborczą KO w okręgu warszawskim. Ugrupowanie zdobyło 30,7 proc. głosów, wprowadzając do parlamentu 157 posłów i 41 senatorów. Tusk uzyskał mandat posła X kadencji dzięki 538 634 głosom (to najwoięcej w kraju).
Wicepremier, minister obrony narodowej: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Lekarz, polityk i samorządowiec, od 2015 r. prezes PSL i przewodniczący klubu parlamentarnego partii. Z PSL związany jest od 2000 r., w latach 2008–2012 w funkcji sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego. W 2010 i 2011 r. zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, mandatu zrzekł się po otrzymaniu teki ministra pracy i polityki społecznej w drugim rządzie Donalda Tuska; na stanowisku pozostał także w gabinecie Ewy Kopacz.
Był posłem na Sejm VIII i IX, a obecnie X kadencji. W 2020 r. kandydował na urząd Prezydenta RP, w wyborach uzyskał piąty wynik (2,36 proc. głosów) na 11 kandydatów, w drugiej turze poparł Rafała Trzaskowskiego (PO).
Czytaj także: MON na ludowo po epoce Błaszczaka i Macierewicza. „Nie ufają pisowskiej buchalterii”
W wyborach w 2023 r. startował z ramienia koalicji Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. Zdobył 50 139 głosów i po raz trzeci uzyskał mandat poselski.
Kosiniak-Kamysz ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał również stopień doktora nauk medycznych. W trakcie pandemii covid-19 jako wolontariusz podjął pracę w Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie. Jest żonaty, ma dwie córeczki.
Wicepremier, minister cyfryzacji: Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica)
Polityk, społecznik i wykładowca akademicki. Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa państwa i administracji samorządowej. Członek partii Wiosna Roberta Biedronia. Dyrektor Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa.
W 2002 r. jako 22-latek został jedynym radnym SLD w rodzinnym Wołominie, po czterech latach zdobył dwa razy więcej głosów, a w 2010 r. awansował na radnego sejmiku wojewódzkiego, gdzie przewodniczył samorządowcom SLD (do 2014 r.). W 2012 r. został najmłodszym sekretarzem generalnym w historii Sojuszu Lewicy Demokratycznej (oraz wiceprzewodniczącym; do 2018 r.). W 2019 zaangażował się w działalność partii Wiosna, po jej rozwiązaniu w czerwcu 2021 został członkiem Nowej Lewicy (od października 2021 r. jest wiceprzewodniczącym tej partii).
Był posłem na Sejm IX kadencji, członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W tegorocznych wyborach startował z list Nowej Lewicy w okręgu nr 4, uzyskał 21 831 głosów.
W wolnych chwilach pisze powieści kryminalne.
Czytaj także: Gawkowski na rządowej trampolinie. Da radę? „Nigdy nie grał z takim graczem jak Tusk”
Minister spraw wewnętrznych i administracji: Marcin Kierwiński (KO)
Sekretarz Generalny PO RP, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Warszawie, były szef Gabinetu Premiera RP.
W PO od 2001 r., posłuje od 2011 r. (VII–X kadencja). W IX kadencji był wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego KO, wiceprzewodniczącym Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz członkiem Komisji Finansów Publicznych.
W Sejmie reprezentuje okręg płocko-ciechanowski. „Te 51 828 głosów to najlepszy historycznie wynik Platformy Obywatelskiej w tym okręgu. Udało się zdobyć trzeci mandat” – cieszył się na platformie X.
Czytaj także: Karczewski i Kierwiński. Kim są szefowie kampanii parlamentarnej PO i PiS
Koordynator ds. służb specjalnych: Tomasz Siemoniak (KO)
W Platformie Obywatelskiej od 2001 r., od 2015 r. jest jej wiceprzewodniczącym. Zajmował stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych i administracji (2007 r.), ministra obrony narodowej w latach 2011–15, a następnie szefa MON i wicepremiera w rządzie Ewy Kopacz (2014–15). W Sejmie zasiada od 2015 r. (kadencje VIII, IX i X), pracował m.in. w Komisji Obrony Narodowej.
Siemoniak w swojej karierze był także radnym gminy Warszawa Centrum, wiceprezydentem m.st. Warszawy i wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. Wcześniej pracował na stanowiskach kierowniczych w TVP, prowadził biuro prasy i informacji Ministerstwa Obrony, zasiadał w radzie nadzorczej PAP i zarządzie Polskiego Radia (2004–06).
Jak mówi – w polityce od lat 80., działał wówczas w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.
Pochodzi z Wałbrzycha, to z tego okręgu dostał się do Sejmu po raz pierwszy. W 2023 r. w wyścigu o mandat poselski wystartował z „jedynki” w okręgu opolskim i zdobył 46 223 głosy. „Uważam, że najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo, zarówno w czasach trudnych, jak i w czasach względnie spokojnych. W tym zakresie najbardziej chcę służyć Polakom, wykorzystując moje bogate doświadczenie i wiedzę w kwestiach obrony narodowej” – zapewniał w kampanii na swojej stronie internetowej.
Siemoniak z wykształcenia jest specjalistą handlu zagranicznego (ukończył warszawską SGH). Ma żonę i dwoje dzieci.
Czytaj także: Jak przejąć armię po Błaszczaku i propagandzie sukcesu PiS
Minister spraw zagranicznych: Radosław Sikorski (KO)
Senator PiS VI kadencji, poseł PO na Sejm VI i VII kadencji. Szef MON w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005–07, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Donalda Tuska (2007–14). W latach 2010–16 Sikorski był wiceprzewodniczącym PO, następnie został członkiem rady Instytutu Obywatelskiego. Marszałek Sejmu VII kadencji (2014–15).
Jest absolwentem filozofii, nauk politycznych i ekonomii na Uniwersytecie w Oksfordzie (1986). W 1999 ukończył wyższy kurs obronny na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Radosław Sikorski dla „Polityki”: Mam tę wadę i zaletę, że mówię szczerze
Sikorski to nie tylko polityk. Swoją karierę rozpoczynał jako niezależny dziennikarz i korespondent wojenny m.in. z Afganistanu, Heratu i Angoli – pisał dla takich tytułów, jak „The Spectator”, „The Observer”, „The Sunday Telegraph” czy „National Review”. Na początku lat 90. był polskim korespondentem „The Sunday Telegraph”. Publikował w „Rzeczpospolitej” i „The Wall Street Journal”. W 1987 r. został laureatem nagrody World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich.
Jest autorem książek, m.in. „Moscow’s Afghan war. Soviet motives and western interests”, „Dust of the Saints”, „Full circle. A homecoming to free Poland”, „The Polish House. An Intimate History of Poland”, „Strefa zdekomunizowana”.
Sikorski doradzał Rupertowi Murdochowi, pracował w think tanku American Enterprise Institute w Waszyngtonie, był wykładowcą w Center for European Studies na Harwardzie.
Radosław Sikorski dla „Polityki”: Mam tę wadę i zaletę, że mówię szczerze
Minister aktywów państwowych: Borys Budka (KO)
Prawnik, samorządowiec i polityk. Związany z Platformą Obywatelską, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (od 2019 do 2020 i od 2021 r. do teraz), a w latach 2020–21 przewodniczący PO.
Swoją karierę polityczną Budka zaczynał jako samorządowiec – przez dziewięć lat był radnym rady miejskiej w Zabrzu (dwukrotnie z list PO, raz jako kandydat lokalnego komitetu), pełnił funkcje jej wiceprzewodniczącego i przewodniczącego.
W 2015 r. Borys Budka w rządzie Ewy Kopacz objął tekę ministra sprawiedliwości.
Na stanowisku przewodniczącego największej opozycyjnej partii zastąpił Grzegorza Schetynę, pokonawszy w pierwszej turze Tomasza Siemoniaka, Bogdana Zdrojewskiego i Bartłomieja Sienkiewicza. Ustąpił w lipcu 2021 r., umożliwiając w ten sposób objęcie funkcji p.o. przewodniczącego przez Donalda Tuska, a sam został wiceprzewodniczącym partii. W lipcu 2021 powrócił do przewodniczenia klubowi parlamentarnemu KO.
Jest posłem na Sejm od 2011 r., mandat po raz pierwszy uzyskał w okręgu gliwickim. W trakcie VII, VIII, IX kadencji udzielał się w komisjach, m.in. w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej, a także jako wiceprzewodniczący w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Został także wybrany przez Sejm do Krajowej Rady Sądownictwa. W tegorocznych wyborach Borys Budka uzyskał poparcie 101 258 głosujących.
Budka z wykształcenia jest prawnikiem, radcą prawnym; pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, od 2011 r. z tytułem doktora nauk ekonomicznych.
Pochodzi z Czeladzi na Śląsku. Ma żonę – Katarzyna Kuczyńska-Budka dzieli z nim zainteresowanie polityką: jest gliwicką radną – i córkę. Lubi biegać, bierze udział w maratonach.
Minister finansów: Andrzej Domański (KO)
Andrzej Domański był dotąd głównym ekonomistą i zarządzającym pracami Instytutu Obywatelskiego, politycznego think tanku PO. Ma niewielką rozpoznawalność, bo bardziej angażował się w prace eksperckie niż w życie partyjne, ale staje się główną gospodarczą twarzą PO.
Konsultant i współautor większości rozwiązań, które PO przedstawiła w kampanii wyborczej. „Jest gospodarczym liberałem. Uważa, że polska gospodarka musi być wolnorynkowa i oparta na własności prywatnej, a rolą państwa jest regulacja i nadzorowanie procesów. Opowiada się za walką z państwowymi monopolami i za uproszczeniem oraz obniżeniem podatków. Przekonuje, że bogactwo narodów bierze się z pracy, a nie z zasiłków, choć popiera utrzymanie świadczeń wprowadzonych przez PiS. Propozycje programowe chce jednak kierować przede wszystkim do pracujących. Jego zdaniem Polska powinna przeprowadzić jak najszybszą transformację energetyczną oraz aktywnie przeciwdziałać katastrofie klimatycznej” – tak na naszych łamach opisywała Domańskiego w przeddzień wyborów parlamentarnych Malwina Dziedzic.
Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, przez 14 lat pracował na rynku kapitałowym jako analityk rynku akcji, dyrektor inwestycyjny oraz członek zarządu w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. W 2018 r. wstąpił do PO, a rok później startował w wyborach do Sejmu w Krakowie, jednak nie zdobył mandatu. W tegorocznych wyborach wystartował z piątego miejsca na liście warszawskiej. Mandat posła zapewniło mu 6848 otrzymanych głosów.
Ministra edukacji: Barbara Nowacka (KO)
Działaczka polityczna, społeczna, feministyczna, posłanka na Sejm IX, a obecnie X kadencji. Współprzewodnicząca partii Twój Ruch (2015–17). W 2016 r. założyła stowarzyszenie Inicjatywa Polska, które przekształciło się w partię polityczną i we wrześniu 2018 r. przystąpiło do Koalicji Obywatelskiej.
W polityce od 1997 r. – najpierw jako członkini i wiceprzewodnicząca Federacji Młodych UP, w latach 2001–05 w samej Unii Pracy.
W 2014 r. nie uzyskała mandatu deputowanej do Parlamentu Europejskiego, do którego startowała z listy Europy Plus. Skupiła się na działaniach wokół partii Twój Ruch – najpierw w ramach think tanku TR Plan Zmian, a następnie w samej partii, której – po wprowadzeniu parytetu przywództwa – została współprzewodniczącą obok Janusza Palikota.
W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Barbara Nowacka ubiegała się o wejście do Sejmu jako liderka koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica. Zdobyła wówczas 75 813 głosów, lecz nie uzyskała mandatu, ponieważ ZL nie przekroczyła progu wyborczego. W lutym 2016 współtworzyła stowarzyszenie Inicjatywa Polska, którego została przewodniczącą, a które we wrześniu 2018 r. już jako partia przyłączyło się do Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także: Barbara Nowacka ucieka z lewicowego magla
Mandat posłanki IX kadencji Nowacka zdobyła w okręgu gdyńskim, startując z „jedynki” listy KO, tam też w tegorocznych wyborach uzyskała reelekcję z 139 524 głosami.
W 2016 r. magazyn „Foreign Policy” umieściło Barbarę Nowacką i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na liście FP Top 100 Global Thinkers w uznaniu dla ich działań przeciwko projektom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w Polsce, w tym przy organizacji czarnego protestu.
Matka Barbary Nowackiej polityczka Izabela Jaruga-Nowacka zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Nowacka z wykształcenia jest informatyczką. Wraz z partnerem wychowuje syna i córkę.
Minister sprawiedliwości: Adam Bodnar (KO)
Adam Bodnar to nauczyciel akademicki, dr hab. nauk prawnych, dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. W latach 2004–2015 współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji (wrzesień 2015lipiec 2021), zgłoszony dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Działacz społeczny, szczególnie na rzecz praw człowieka, współpracownik wielu organizacji pozarządowych (m.in. Fundacji Panoptykon, ClientEarth Polska, Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Fundacji Batorego), publicysta, laureat krajowych i międzynarodowych nagród za zasługi dla ochrony praworządności i praw człowieka.
Dzięki Państwa wsparciu w wyborach zdobyłem aż 628 442 głosów, czyli 76,47% Serdecznie dziękuję za tak duże poparcie i zaufanie!
— Adam Bodnar (@Adbodnar) October 17, 2023
Najlepszy wynik w kraju to dla mnie ogromny zaszczyt i zobowiązanie, aby dalej służyć Obywatelom i stać na straży Waszych praw i wolności pic.twitter.com/lX34MYqM5j
Czytaj także: Adam Bodnar, antyteza Ziobry. Szykuje się krwawe starcie
Minister kultury: Bartłomiej Sienkiewicz (KO)
Od 2013 do 2014 r. był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, a także koordynatorem służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Ze stanowisk ustąpił po publikacji tygodnika „Wprost”, która ujawniła rozmowę Sienkiewicza, Marka Belki i Sławomira Cytryckiego z lipca 2013 m.in. na temat zmian w ustawie o NBP i zmianie ministra finansów.
Bartłomiej Sienkiewicz: Jedziemy z PiS na ścianę
Sienkiewicz jest posłem na Sejm IX i X kadencji. Po uzyskaniu mandatu w wyborach w 2019 r. (z list Koalicji Obywatelskiej) wstąpił do PO. W 2020 r. przegrał wyścig o stanowisko przewodniczącego partii. Do Sejmu X kadencji dostał się z „jedynki” w okręgu krakowskim, zdobył 95 873 głosy.
Czas na dłuższe podsumowanie jeszcze przyjdzie, a na razie na gorąco- bardzo dziękuję za każdy głos, za wszystkie rozmowy i wyrazy wsparcia w trakcie kampanii. Ten wynik jest wspólnym sukcesem nas wszystkich.#JesteśmyDlaZwycięstwa pic.twitter.com/Dg8Dk3wx6E
— Bartłomiej Sienkiewicz (@BartSienkiewicz) October 16, 2023
Jest – jak sam się określa np. w mediach społecznościowych – „państwowcem, publicystą, politykiem, miłośnikiem psów, nart i Karla Bartha”.
Studia ukończył na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, już wówczas – w latach 80. – współpracował z opozycją demokratyczną, działał w Niezależnej Oficynie Studentów (wydawnictwa drugiego obiegu) i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.
Czytaj także: Sienkiewicz napisał książkę o naszym kiepskim państwie. I o sobie
Sienkiewicz był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa od powstania tej instytucji do 2002 r.
Jest współzałożycielem Ośrodka Studiów Wschodnich, w latach 1991–93, 1995–2001 jako wicedyrektor zajmował się w nim problematyką. Do 2013 r. prowadził działalność doradczą w zakresie oceny ryzyka inwestycyjnego. W 2015 r. był dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej.
Bartłomiej Sienkiewicz pochodzi ze szlacheckiego rodu (herbu Oszyk), jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza. Ma żonę i troje dzieci.
Ministra zdrowia: Izabela Leszczyna (KO)
Nauczycielka, samorządowczyni, polityczka. Od 2021 r. jest wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W latach 2013–15 była wiceminister finansów w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz.
W Sejmie od 2007 r., posłanka VI, VII, VIII, IX i obecnie X kadencji (w tegorocznych wyborach uzyskała 60 549 głosów). W czasie swojej pracy poselskiej zasiadała w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz w Komisji Finansów Publicznych (ostatnio jako wiceprzewodnicząca).
Leszczyna jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła studia podyplomowe z kilku dziedzin, w tym z zakresu filozofii i etyki, zarządzania jakością w organizacjach, pomiaru dydaktycznego i egzaminowania oraz konstruowania i ewaluacji programów nauczania, a także z audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych w SGH.
Pochodzi z Częstochowy.
„W przyszłym roku zaplanowane przez PiS wydatki na ochronę zdrowia mają wynieść 5,3 proc. PKB, a to jest skandalicznie mało. (...) Muszą wzrosnąć, to oczywiste. Absolutnie nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Mniejszy odsetek PKB na zdrowie wydają od nas w Unii Europejskiej tylko Rumunia, Bułgaria i Luksemburg. Obecnie naprawdę szorujemy po dnie. Co gorsza widać to w empirycznych danych. Od 2019 roku Polacy przestali zmniejszać dystans w długości życia w porównaniu z mieszkańcami krajów bogatych” – tak tuż przed tegorocznymi wyborami Leszczyna mówiła o polityce zdrowotnej w wywiadzie dla magazynu „Kontakt”.
Czytaj także: Kotlet czy operacja? Dyrektorzy szpitali oszczędzają już na wszystkim
Minister sportu i turystyki: Sławomir Nitras (KO)
Polityk ze Szczecina, politolog, poseł na Sejm V, VI, VIII, IX i X kadencji (2005–2009, od 2015), deputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2014), w latach 2014-15 główny doradca premier Ewy Kopacz.
W Koalicji Obywatelskiej jest jednym z posłów zbliżonych do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jest jednym z głównych organizatorów sztandarowej imprezy Trzaskowskiego, corocznych spotkań młodzieży pod hasłem Campus Polska Przyszłości. Podczas wyborów 15 października 2015 r. odpowiadał za akcję pilnowania wyników. Wcześniej w Sejmie poprzedniej kadencji należał do najostrzejszych krytyków PiS. Z inicjatywy wicemarszałka Ryszarda Terleckiego wielokrotnie karany odebraniem uposażenia poselskiego.
W 2023 r. został wybrany do Sejmu X kadencji dzięki 90 720 głosom.
Ministra przemysłu: Marzena Czarnecka (KO)
Prawniczka, radczyni prawna z dużym doświadczeniem w energetyce i prawach konsumentów, profesor i kierowniczka w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wykładowczyni uniwersytetów, także europejskich, m.in. w Niemczech (Saarbrücken) i Hiszpanii (Granada). Sędzia Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach.
Czarnecka jest autorką i współautorką kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji z zakresu energetyki, prawa energetycznego oraz ochrony konsumentów.
Ministra klimatu i środowiska: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
Politolożka, ekonomistka, przedsiębiorczyni. W Sejmie od VIII kadencji (startowała z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru). W wyborach w 2019 r. z powodzeniem kandydowała do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, z której jednak wystąpiła w lutym 2021 r., by przejść do ugrupowania Polska 2050. W tegorocznych wyborach, kandydując z list koalicji Trzecia Droga, zdobyła 30 334 głosy.
Pracuje w Komisji Finansów Publicznych oraz w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Zainicjowała powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Pojezierza Wielkopolskiego.
„W działalności poselskiej zabiegam o zwiększenie efektywności pracy administracji państwowej i racjonalne wydatkowanie środków publicznych. Aktywnie działam na rzecz zmian w systemie ochrony zdrowia i edukacji oraz w obszarze ekologii” – podkreślała na stronie prezentującej kandydatów Polski 2050 w tegorocznych wyborach do Sejmu.
Ministra funduszy i polityki regionalnej: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050)
Socjolog, politolog, specjalizuje się w sprawach polityki międzynarodowej, szczególnie problematyki wschodnioeuropejskiej. Przez wiele lat związana była z Ośrodkiem Studiów Wschodnich w Warszawie. Pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2012–14), a także ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej (2014–16). Po zakończeniu służby dyplomatycznej objęła stanowisko dyrektora programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję dyrektora think tanku Forum Idei.
W 2020 r. znalazła się w sztabie wyborczym kandydata w wyborach prezydenckich Szymona Hołowni, przygotowywała też sztab wyborczy Trzeciej Drogi na wybory parlamentarne 2023. Szefuje Instytutowi Strategie 2050 przy ruchu Polska 2050.
Minister rolnictwa: Czesław Siekierski (PSL)
Polityk i ekonomista. W latach 1997–2004 reprezentował Polskie Stronnictwa Ludowe w Sejmie III i IV kadencji. Od 2001 do 2003 r. był wiceministrem rolnictwa.
Wiele lat spędził w europarlamencie. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej został deputowanym V kadencji PE (maj-lipiec 2004), a następnie z okręgu krakowskiego dostał się do Parlamentu Europejskiego VI kadencji z ramienia PSL, gdzie należał do grupy Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa PE. Na europosła został wybrany jeszcze dwukrotnie: w 2009 r. (VII kadencja; stał się wówczas członkiem frakcji chadeckiej, był wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz w 2014 (VIII kadencja, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
Do Parlamentu Europejskiego nie dostał się za to w 2019. Z ramienia PSL wziął za to udział w wyborach parlamentarnych w tym samym roku i zdobył mandat posła Sejmu IX kadencji. W tegorocznych wyborach startował z listy koalicji Trzecia Droga, zdobył 21 916.
Czesław Siekierski ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, tam też – na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa – uzyskał stopień doktora.
Minister rozwoju i technologii: Krzysztof Hetman (PSL)
Polityk, samorządowiec, w latach 2007–2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 2010–14 marszałek województwa lubelskiego, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2014 r. przez dwie kadencje zasiadał w Parlamencie Europejskim.
W wyborach parlamentarnych w 2023 startował z list koalicji Trzecia Droga i uzyskał mandat posła dzięki 28 876 głosom.
Minister infrastruktury: Dariusz Klimczak (PSL)
Od 2009 do 2018 r. członek zarządu województwa łódzkiego III, IV i V kadencji, od 2014 w randze wicemarszałka, wiceprezes PSL, poseł na Sejm IX i X kadencji. W wyborach parlamentarnych 2023 r. startował z listy Trzeciej Drogi i uzyskał 21 826 głosów.
Ministra rodziny i polityki społecznej: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica)
Pedagożka, filozofka, działaczka społeczna i polityczka. W Partii Razem (wrzesień 2015–luty 2019, w tym jako członkini Zarządu Krajowego).
Do Sejmu dostała się w 2019 r. z ostatniego miejsca na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu wrocławskim. O reelekcję zawalczyła skutecznie w okręgu gdyńskim – w wyborach 2023 uzyskała 30 631 głosów.
Dzięki Wam będę posłanką w kolejnej kadencji Sejmu.
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) October 17, 2023
30 631 - tyle i tylu z Was mnie wybrało
Dziękuję z całego serca za ten wybór, dziękuję za każdy głos oddany mnie. Dziękuję za każdy głos oddany na @__Lewica. I dziękuję za Wasze wsparcie!
Do zobaczenia w Sejmie i poza nim,… pic.twitter.com/wCML6zPycx
Aktywnie działa w Sejmie, m.in. w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Jest przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu do Spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego działalność zainicjowała na początku kadencji, członkinią Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet, Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+, ds. Edukacji Seksualnej i ds. Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku. Od września 2020 jest też przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa.
Jest wrocławianką, absolwentką pedagogiki i filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 2018 r. obroniła doktorat (filozofia)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego: Dariusz Wieczorek (Lewica)
Polityk i samorządowiec, związany z SLD, od 2021 r. wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Wieczorek był wiceprezydentem Szczecina w latach 1998–2001, radnym sejmiku zachodniopomorskiego II, IV i V kadencji, a od jest 2019 r. posłem na Sejm IX i X kadencji. W parlamencie był dotąd członkiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także sekretarzem klubu parlamentarnego Lewicy.
W tegorocznych wyborach do Sejmu uzyskał 15 378 głosów.