Brexit. Wyspy żegnają Europę

Demokratyczna Unia Europejska to wspaniałe osiągnięcie. Jednak bez naszego zaangażowania nie przetrwa.

Razem z Wami śledzimy i oswajamy wielkie zmiany na Starym Kontynencie i na całym świecie.

Brexit

W skrócie:

(ang. Brexit, od British ‘brytyjski’ i exit ‘wyjście’) – proces opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowany referendum z czerwca 2016 roku

Od tego się wszystko zaczęło

W styczniu 2013 premier i przywódca Partii Konserwatywnej David Cameron zapowiedział referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Liczył, że przewagę będą mieli zwolennicy pozostania we Wspólnocie, co pozwoli mu uporać się z wewnętrzną opozycją w partii. Wynik referendum zaskoczył obóz Camerona.

Główni aktorzy

Premierzy Wielkiej Brytanii: David Cameron, Theresa May, Boris Johnson. Szef Rady Europejskiej: Donald Tusk. Szef Komisji Europejskiej: Jean-Claude Juncker. Liderzy UE: niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron

Jak wygląda formalna procedura

Podstawą jest artykuł 50 traktatu o UE, który zakłada, że „każde państwo członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii”. Od momentu, kiedy Wielka Brytania oficjalnie poinformowała Wspólnotę, że chce rozwodu, negocjatorzy z obu stron mieli formalnie dwa lata na porozumienie się ws. umowy określającej warunki wyjścia. W razie braku zgody czas ten może zostać wydłużony, z czym mamy cały czas do czynienia w sprawie brexitu.

Możliwe konsekwencje

Trudno je przewidzieć, nie było wcześniej takiej sytuacji. Pojawiło się wiele raportów, w tym opisujące skutki braku porozumienia i tzw. twardego brexitu. Pisano m.in. o tym, że Wielką Brytanię mogłoby wtedy czekać czasowe racjonowanie żywności, braki w dostawach paliwa i ogromne korki na granicach z Unią Europejską. Wielu ekspertów ostrzega, że bez względu na rodzaj bexitu, odbije się on niekorzystnie na gospodarce Wielkiej Brytanii, spadną jej obroty handlowe z państwami UE.

Polacy w Wlk. Brytanii a Brexit

Czołowi brytyjscy politycy od kilku lat zapewniają, że obywatele krajów UE, którzy żyją już na Wyspach, zachowają swoje prawa. Sytuacja na pewno będzie mniej korzystna dla tych, którzy dopiero zamierzają wyjechać i osiąść w Wielkiej Brytanii. Choćby dlatego, że kraj ten wypadnie z unijnej strefy swobodnego przepływu osób, mogą pojawić się dodatkowe wymogi dla przyjezdnych.

brexit

Reklama