Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Piotr Chatkowski / Polityka
W świątecznym numerze POLITYKI dwie wielkie postaci – Dalajlama i arcybiskup Desmond Tutu – radzą, jak w życiu osiągać szczęście, spokój ducha i umiar. Co ponadto?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

W świątecznym numerze POLITYKI, specjalnym, 156-stronicowym (od poniedziałku w sprzedaży), znajdziecie Państwo wyjątkowo dużo atrakcji. Dwie wielkie postaci dwóch religii i jednocześnie dwaj nobliści – Dalajlama i arcybiskup Desmond Tutu – radzą, jak w życiu osiągać szczęście, spokój ducha i umiar, które pozwalają lepiej znosić koleje losu. Ich spostrzeżenia przedstawia i komentuje Adam Szostkiewicz, dołączając do tego liczne anegdoty i ciekawe wydarzenia związane z biografiami autorów tych „ośmiu filarów radości”.

Adam Krzemiński natomiast pisze o tym, jak ludzie we współczesnym świecie poszukują Boga na własną rękę, tworząc z tradycyjnych religii własną, prywatną wiarę, i próbując ją dopasować do tak szybko zmieniających się realiów życia, nowej rzeczywistości technologicznej, komunikacyjnej, duchowej.

Rafał Kalukin opisuje stan politycznej gry na koniec 2017 roku, pytając, w jakim miejscu znalazło się polskie życie publiczne, dokąd zmierza władza, gdzie są jej przeciwnicy i jaka jest mentalna kondycja głęboko podzielonego społeczeństwa. Anna Dąbrowska przedstawia dwie siostry, które znalazły się na dwóch ideowych biegunach: Krystynę i Elżbietę Pawłowicz. Pierwsza z nich jest bezpardonową bojowniczką PiS, a druga chodzi na protesty KOD i niedawno robiła zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Niezwykle ciekawa to historia.

Joanna Podgórska rozmawia z filozofem i podróżnikiem Krzysztofem Środą o tym, dlaczego Polska tak się skonfliktowała i czy da się jeszcze znaleźć choćby nić porozumienia. Pozostając w tych wątkach – Adam Leszczyński przewertował setki historycznych źródeł, opracowań, relacji, pamiętników po to, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy tak nie lubią samych siebie. Wydał o tym książkę, a dla Czytelników POLITYKI napisał specjalnie tekst.

Publicystyczny duet Janicki&Władyka proponuje pewną zabawę, ale na poważnie: alternatywną historię III RP, czyli co by było, gdyby w kilku momentach najnowszych dziejów zdarzenia potoczyły się tylko trochę inaczej, o jeden głos, o jeden włos…

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Agnieszka Sowa przygląda się parom żyjącym bez ślubu, których jest w Polsce coraz więcej. Czy to na próbę, na razie, na zawsze?

Proponujemy też reporterski tryptyk o nietypowych usługach: przytulanie za opłatą, zlecone poszukiwania korzeni rodzinnych oraz porządkowanie szaf z usuwaniem niepotrzebnych rzeczy. Usługi może dziwne, ale coś mówią o nas, współczesnych. Ponadto: o prywatnych teatrach, którym kończą się pieniądze, a nowych nie widać, o fałszywych świętych Mikołajach z internetu, o Rodrigo Duterte, popularnym w swoim kraju prezydencie Filipin, który wyznacza nowe standardy dyktatury, o duszpasterzach brazylijskich faweli, o satyrze politycznej, która się odradza w polskim kabarecie, o metalrockowych zespołach, które głoszą chwałę Boga, o świetnym sezonie musicali w Polsce oraz o tym, jak ludzie przesyłają zwierzęta w pocztowych paczkach.

Oraz wszystkie stałe rubryki i poszerzone, dwustronicowe „Gadające Głowy” – czyli polityczny komiks na święta. I wywiady: z pisarzem Salmanem Rushdiem oraz z wokalistą Kortezem, którego przepytuje Kuba Wojewódzki.

Zachęcam do przeczytania całego świątecznego numeru POLITYKI, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Polecam też zakup numeru z premierą na DVD – głośnym filmem Martina Scorsese „Milczenie”, ocenianym przez krytyków jako arcydzieło i najważniejszy film reżysera, który dołączyliśmy do części nakładu. A następny numer będzie w sprzedaży już zaraz po świętach – 27 grudnia.

Korzystając z okazji, składam wszystkim naszym Czytelniczkom i Czytelnikom serdeczne życzenia, wiele radości, spokoju, miłego spędzenia czasu z rodziną, odpoczynku i dobrego nastroju. Bardzo nam wszystkim tego potrzeba.

Miłej świątecznej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Kultura

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o życiu i jazzie Krzysztofa Komedy

Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Jakub Knera
09.04.2019
Reklama