Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oskarżył w sobotę Ukrainę, że próbowała ostrzelać terytorium jego kraju, ale rzekomo białoruskie lotnictwo miało przechwyciło rakiety wystrzelone przez Kijów. Dowody, że do takich zdarzeń doszło? Zero.
Jednocześnie na jednym ze spotkań Łukaszenka skierował przesłanie w stronę państw Zachodu: „Niecały miesiąc temu wydałem rozkaz, by nasze siły zbrojne wzięły na cel ośrodki podejmowania decyzji w waszych stolicach. Jeśli odważycie się zaatakować, tak jak planujecie, Homel na południu albo rafinerię ropy w Mozyrzu czy lotnisko w Łunińcu lub Brześciu, nasza odpowiedź będzie natychmiastowa. W ciągu sekundy. Przygotowywaliśmy się do tego od dłuższego czasu – mówił. Dowody na takie plany państw Zachodu? Brak.
USA. 14 pakiet wojskowy dla Ukrainy
USA ogłosiły, że przekażą Ukrainie dodatkowe 820 mln dolarów pomocy wojskowej. Nowy pakiet pomocy obejmie nowe systemy rakietowe ziemia-powietrze i radary przeciwartyleryjskie, dwa systemy znane jako NASAMS – opracowany w Norwegii system przeciwlotniczy, który jest również wykorzystywany do ochrony przestrzeni powietrznej wokół Białego Domu i Kapitolu w Waszyngtonie – oraz dodatkową amunicję do systemów rakietowych średniego zasięgu, które USA dostarczyły Ukrainie już raz w czerwcu, znanych jako High Mobility Artillery Rocket Systems, czyli HIMARS.
Pentagon zapowiedział również, że dostarczy Ukraińcom do 150 tys. sztuk amunicji do artylerii milimetrowej.
Będzie to 14. pakiet wojskowy wysłany z zapasów Departamentu Obrony do Ukrainy od sierpnia 2021 roku. W sumie USA przekazały Ukrainie ponad 8,8 mld dolarów w postaci broni i szkoleń wojskowych.
Scholz: Ten konflikt może potrwać jeszcze przez długi czas
„Władimir Putin przygotowywał się do inwazji na Ukrainę i podjął decyzję o zaatakowaniu sąsiedniego kraju co najmniej na rok przed inwazją. Ten konflikt może potrwać jeszcze przez długi czas” – mówił w rozmowie na antenie amerykańskiej telewizji CBS kanclerz Niemiec.
Olaf Scholz zaprzeczył zarzutom, że Moskwa nie odczuwa w wystarczającym stopniu skutków zachodnich sankcji, ponieważ Berlin wydaje około 2 mld dolarów miesięcznie na zakupy rosyjskich surowców energetycznych.
Nocny atak na Odessę
W nocy z czwartku na piątek rosyjskie rakiety spadły na budynki cywilne w Odessie i tamtejszym obwodzie. „Doszło do ataku rakietowego na region Odessy przez strategiczne samoloty z kierunku Morza Czarnego. Jedna rakieta uderzyła w 9-piętrowy budynek mieszkalny, druga w centrum rekreacji w dzielnicy Biełhorod-Dniestr” – poinformował Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodowych. Według najnowszych informacji w ataku zginęło co najmniej 14 osób, a 30 jest rannych, w tym kilkoro dzieci.
Tymczasem w czwartek okazało się, że rosyjscy żołnierze wycofali się ze słynnej Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Informację podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti, powołując się na ministerstwo obrony Rosji. Strona ukraińska potwierdziła tę informację. Walki o Wyspę Węży trwały od początku wojny. To tu w jej pierwszych dniach ukraińscy obrońcy polecili rosyjskiemu okrętowi żołnierskiemu słynne: „idi na ch...”.
Buriackie żony protestują
Żony żołnierzy z Buriacji walczących w Ukrainie po stronie rosyjskiej żądają powrotu mężów do domów. Nagrały apel, który ukazał się we wtorek na Twitterze lokalnej redakcji „Ludzie Bajkału". Ich mężowie odbywali szkolenia wojskowe na terytorium Białorusi, z której niespodziewanie zostali przeniesieni do Ukrainy.
Жёны бурятских военных обратились к главе республики Алексею Цыденову. Они просят вернуть домой их мужей, которые с января находятся в Украине.
— Люди Байкала (@BaikalPeople) June 28, 2022
Источник: vera_partilkhaeva pic.twitter.com/OIbWm170BI
„Żołnierze są wyczerpani psychicznie i fizycznie, wszyscy mają kontuzje średniego lub ciężkiego stopnia. Żołnierze od stycznia 2022 r. do chwili obecnej są w terenie, wielu jest chorych, wymagają badań lekarskich ze względu na długi pobyt w trudnych warunkach wojskowych. Większość z nich od ponad roku nie miała urlopu” – mówią w nagraniu.
Czytaj też: Z Dagestanu, Kałmucji, Buriacji. Putin wysyła na wojnę żołnierzy z Azji
Putin wygraża Szwecji i Finlandii
Władimir Putin ostrzegł, że jeśli infrastruktura i sprzęt wojskowy NATO pojawią się w Szwecji i Finlandii, „Rosja odpowie tym samym”. „Nie mamy problemów ze Szwecją czy Finlandią, tak jak nie mamy ich z Ukrainą. Nie mamy żadnych sporów terytorialnych. Jeśli Finlandia i Szwecja tego sobie życzą, niech wstępują do NATO – mówił Putin w Turkmenistanie. – Niech dołączają do każdego sojuszu, jakiego chcą”. Putin dodał zarazem, że jeśli w krajach tych pojawi się sprzęt NATO, a Rosja poczuje się terytorialnie zagrożona, jej „odpowiedź będzie symetryczna”.
Przypomnijmy: w czasie trwającego w Madrycie szczytu NATO Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
„Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu” – powiedział Stoltenberg pierwszego dnia szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.
Türkiye , Finland , and Sweden sign agreement paving the way for Finnish and Swedish #NATO membership#NATOSummit
— NATO (@NATO) June 28, 2022
„Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji” – dodał. W środę zachodni przywódcy oficjalnie zdecydowali o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, co oznacza najszybsze rozszerzenie NATO w historii.
Jeńcy z Azowstalu wolni
Strona ukraińska poinformowała o największej od początku wojny wymianie jeńców. 144 obrońców Ukrainy, w tym 95, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu, jest już na wolności.
Ewentualna blokada obwodu kaliningradzkiego przez Litwę może przerodzić się w konflikt zbrojny z Rosją, powiedział rosyjski senator Władimir Dżabarow, zastępca szefa komitetu Rady Federacji Rosyjskiej ds. Międzynarodowych.
Możliwe, że Władimir Putin pojawi się na listopadowym szczycie G20 na Bali. Rosja wciąż pozostaje członkiem tej grupy, mimo że została wydalona z G8, a Kreml zapowiedział, że Putin planuje osobiście pojawić się na szczycie. „Tak, został formalnie zaproszony. Myślę jednak, że tam nie pojedzie. Pytanie brzmi: czy my – jako kraje zachodnie – opuszczamy miejsca w G20 i pozostawiamy cały spór Chinom, Rosji?” – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, dając do zrozumienia, że sam prawdopodobnie pojawi się na Bali.
Zełenski na szczycie NATO
„Stoimy przed wyborem – albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości wojna Rosji z NATO” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu NATO w Madrycie. Dodał, że Rosja chce zniewolić kraje, które kiedyś należały do jej strefy wpływu. Jego zdaniem taki kraj nie powinien należeć do struktur, które próbuje zniszczyć. Zełenski po raz kolejny zaapelował o więcej broni, a także przypomniał o zbrodniach popełnionych przez Rosję w jego kraju. „Pytanie, kto jest dla Rosji następny: Mołdawia czy kraje bałtyckie albo Polska? Odpowiem: wszystkie te kraje” – mówił prezydent Zełenski.
„Na co dzień noszę w sercu kochaną i męczeńską Ukrainę, która wciąż jest biczowana barbarzyńskimi atakami, jak ten, który uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Modlę się, aby ta szalona wojna wkrótce się skończyła i ponawiam swój apel o wytrwanie, niestrudzenie w modlitwie o pokój” – to z kolei słowa papieża Franciszka wygłoszone do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z PAP powiedział, że Polska Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas wojny w Ukrainie. „Polska Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę” – tłumaczył Żaryn.
Nowe rozmieszczenie wojsk USA w Europie
Rosyjska agencja prasowa TASS przekazała w środę, że okupacyjne władze w regionie chersońskim przygotowują referendum w sprawie dołączenia regionu do Rosji. Rozkazy dotyczące organizacji tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji dostały też okupacyjne władze regionu donieckiego. Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko poinformował, że bezprawne głosowanie ma się odbyć 11 września.
Tymczasem prezydent USA Joe Biden ogłosił podczas szczytu NATO w Madrycie nowe rozmieszczenie wojsk USA w Europie. Zakłada ono stworzenie stałej kwatery głównej V korpusu armii USA w Polsce; wysłanie dodatkowej brygady rotacyjnej do Rumunii; dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii; wzmocnienie wojsk rotacyjnych w krajach bałtyckich; wysłanie do hiszpańskiej marynarki wojennej dwóch dodatkowych niszczycieli i rozmieszczenie dodatkowej obrony przeciwlotniczej w Niemczech i Włoszech.
Zełeński w ONZ: Trzeba ukarać Rosję
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję „państwa terrorystycznego” i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.
„Niestety, obecnie ONZ nie posiada definicji państwa terrorystycznego, co do której zgadzają się wszystkie państwa członkowskie, ale ta wojna pokazuje konieczność zdefiniowania tego konceptu na poziomie ONZ i ukarania takich państw” - powiedział Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów.
President @ZelenskyyUa suggested introducing the term of "terrorist state" at the urgent meeting of UN Security Council.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) June 28, 2022
"I call upon you to deprive the delegation of a terrorist state of powers in UN General Assembly, and it's possible."#RussiaIsATerroristState pic.twitter.com/4wnIRGQrwb
Ukraiński przywódca wymienił długą listę wymierzonych w cywilów ataków, w tym ostatni ostrzał galerii handlowej w Krzemieńczuku i zabicie przez rosyjskie rakiety grupy ludzi stojących w kolejce po wodę w Lisiczańsku. Wezwał do wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa i do ustanowienia międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych na Ukrainie.
Zełenska w CNN: biegniemy jak w maratonie
W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska we wtorkowym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.
First lady Olena Zelenska says Ukrainians must prepare themselves for a "marathon" conflict: "We cannot see the end of our suffering," she tells CNNhttps://t.co/u3kpPkkEZU
— CNN (@CNN) June 28, 2022
Zełenska nazwała poniedziałkowy atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku, w którym zginęło, co najmniej 18 osób, terrorystycznym. Przyznała, że była nim „zszokowana”, jednak dodała, że metody stosowane przez rosyjską armię w trakcie inwazji na Ukrainę regularnie wprawiają ją w osłupienie. „Nie wiem, czym jeszcze okupanci mogą nas zszokować” – skomentowała.
Zełenska powiedziała także, że przez pierwsze dwa miesiące wojny nie mogła w ogóle widywać męża z powodów bezpieczeństwa. „Nasz związek jest zawieszony, podobnie jak w przypadku innych Ukraińców. My, tak jak każda rodzina, czekamy, aby znowu być razem” - stwierdziła.
Ukraińcy szkolą się na Zachodzie
Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział we wtorek ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają.
W tym tygodniu, przy wsparciu Wielkiej Brytanii, ruszył kolejny projekt – kurs przeszkolenia wojskowego, pierwszych kilkuset żołnierzy już pojechało na szkolenie – powiedział Reznikow. Główny nacisk położony jest na szkolenie specjalistów od stosowania wielkokalibrowych systemów artyleryjskich, samobieżnych i ciągniętych; granatników ; środków rozpoznania artyleryjskiego, w szczególności radarów; sprzętu obrony powietrznej; różnego typy pojazdów kołowych i gąsienicowych; systemów rozminowywania, w szczególności podwodnego; obługi różne typy okretów i ich systemów uzbrojenia.
Szkolenia odbywają się w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Litwie, Polsce, Słowacji, Słowenii, Francji i Niemczech.
Atak na centrum handowe w Krzemieńczuku
We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi rosyjskie ataki przeciwko celom cywilnym w Ukrainie. W poniedziałek po południu rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie, gdzie w chwili ataku było ponad tysiąc osób. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił od początku, że liczba ofiar „jest nie do wyobrażenia”. Do wtorku rano potwierdzono śmierć 18 osób, co najmniej 59 osób jest rannych, w tym 25 trafiło do szpitala. Akcja ratunkowa trwała całą noc, ekipa prawie tysiąca osób przeszukiwało gruzowisko i gasiła pożary, nadal kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione.
Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3 z samolotów, które wyleciał z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji. Pociski zostały wystrzelone, gdy maszyny znajdowały się w obwodzie kurskim. Jedna rakieta została odpalona w kierunku centrum handlowego Amstor, druga w kierunku miejskiego stadionu.
Krzemieńczuk to 200-tysięczne miasto nad Dnieprem, położone 300 km na południowy wschód od Kijowa. Centrum handlowe Amstor miało ok. 10 tys. metrów kwadratowych.
Відэа з Краменчуга, дзе расійскія ракеты ўдарылі па гандлёвым цэнтры
— Наша Ніва (@nashaniva) June 27, 2022
Прэзідэнт Уладзімір Зяленскі напісаў, што ў будынку магло быць больш за тысячу чалавек.
Крамянчуг — значны прамысловы цэнтр у Палтаўскай вобласці. Раней расіяне разбамбілі там нафтаперапрацоўчы завод. pic.twitter.com/nKaRWITvSl
„Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie” – oświadczył w wieczornym wystąpieniu Zełenski. Jego zdaniem atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden „najbardziej zuchwałych” zamachów w historii Europy. „Spokojne miasto, zwykłe centrum handlowe, w środku kobiety, dzieci, zwyczajni cywile”. Zełenski mówił, że na szczęście wiele osób zdążyło wyjść, ale w środku zostali pracownicy i część klientów. Jego zdaniem za atakiem stoją „całkowicie bezduszni terroryści” i nie był on pomyłkowym trafieniem rakietą, lecz skalkulowanym rosyjskim uderzeniem. Prezydent Ukrainy zaapelował o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.
Amerykański sekretarz stanu USA Antony Blinken skomentował na Twitterze, że „świat jest przerażony atakiem w Krzemieńczuku”. Jego zdaniem żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych.
The world is horrified by Russia’s missile strike today, which hit a crowded Ukrainian shopping mall -- the latest in a string of atrocities. We will continue to support our Ukrainian partners and hold Russia, including those responsible for atrocities, to account.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) June 27, 2022
Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził z kolei, że rosyjski atak na centrum handlowe to „absolutny horror”. „Dzielimy ból ofiar. I czujemy ogromną złość” – napisał Macron na Twitterze.
„Kolejna straszna rosyjska zbrodnia wojenna – atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Nadejdzie dzień, kiedy osoby za to odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, do tego czasu przestańmy dzwonić na Kreml – muszą być całkowicie odizolowani, potrzeba więcej sankcji” – to komentarz szefa łotewskiej dyplomacji Edgarsa Rinkeviczsa.