Kraj

Mariusz Janicki poleca jubileuszowy numer „Polityki”

Nasz tygodnik obchodzi 65. rocznicę powstania i z tej okazji zamieszczamy dwie interesujące rozmowy. A prócz tego piszemy m.in. o groźbie najazdu na Ukrainę i o aktualnych polskich problemach. Ile będzie nas kosztować koalicja PiS-Ziobro?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

To jubileuszowy numer „Polityki”. Nasz tygodnik obchodzi 65. rocznicę powstania. Z tej okazji zamieszczamy dwie interesujące rozmowy: pierwsza z Marianem Turskim, nestorem polskiego dziennikarstwa, w „Polityce” niemal od jej samego początku, o dziejach tygodnika, jej ludziach, historycznych zakrętach i redakcyjnym życiu. Oraz druga – z prof. Michałem Krzyżanowskim, medioznawcą, o tym, jak zmieniają się współczesne media i jak „Polityka” wpływała na kolejne pokolenia czytelników. Zamieszczamy także specjalne „Przypisy”, w których Jerzy Baczyński i Mariusz Janicki piszą, o co chodzi „Polityce”, jakie wartości stoją za naszym dziennikarstwem, jak rozumiemy swoją misję, jakiego modelu państwa i ustroju bronimy – dawniej, dzisiaj i w przyszłości.

Ponadto w najnowszym wydaniu „Polityki”:

Groźba najazdu Rosji na Ukrainę, także poza Donbas, wciąż jest bardzo realna. W najnowszej „Polityce” Paweł Reszka pisze o sytuacji i nastrojach w Ukrainie i o prezydencie Wołodymirze Zełenskim: jak sobie daje radę w roli głowy państwa, jakie ma poparcie w społeczeństwie, czy zda polityczny i czysto ludzki egzamin w chwili tak ciężkiej próby.

Ale w Polsce mamy własne problemy: rozstrzyga się kwestia wielkich pieniędzy z funduszy europejskich, zablokowanych w wyniku tzw. reformy sądownictwa autorstwa PiS i Zbigniewa Ziobry. Ewa Siedlecka analizuje prawną i polityczną sytuację po ostatnim wyroku TSUE, który potwierdził regułę wiążącą przekazywanie funduszy ze stanem praworządności. Przygląda się także projektom „naprawczym” PiS i prezydenta Dudy, oceniając, na ile spełniają one postulaty Komisji Europejskiej. Ile zatem będzie nas wszystkich kosztować koalicja PiS–Ziobro?

Najnowsza „Polityka”PolitykaNajnowsza „Polityka”

I jeszcze:

• Czy to już naprawdę koniec pandemii – ocenia Paweł Walewski.

• Kim jest Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w jakimś sensie „naczelny wódz” – opisują Wojciech Szacki i Marek Świerczyński.

• Czy PiS w końcu utrąci Mariana Banasia, szefa NIK – zastanawia się Violetta Krasnowska.

• Co z murem na granicy polsko-białoruskiej – przyjrzał się Marcin Kołodziejczyk.

• Jak ma się dzisiaj covidowy „pacjent zero” – pisze Zbigniew Borek.

• O tajemniczej śmierci polskiej pary narzeczonych w Holandii pisze Katarzyna Kaczorowska.

• O horrorze tegorocznych, a zwłaszcza przyszłorocznych matur – pisze Joanna Cieśla.

• O tym, jak właściciele sklepów kombinują, aby obejść zakaz handlu w niedzielę – pisze Adam Grzeszak.

Także: o dobrym czasie Afroamerykanek w Stanach Zjednoczonych; o rosyjskiej Afryce; o tym, czy powstanie reaktor dyfuzyjny; o ostatniej żonie Władysława Jagiełły; o wciąż żywotnym micie II RP; o pisarstwie Oksany Zabużko; dziwnych igrzyskach w Pekinie oraz o tym, jak zostać cosplayerem.

Prezentujemy też w numerze nasz nowy projekt: portal popularnonaukowy Pulsar (projektpulsar.pl), bazujący na materiałach „Polityki”, „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki”, z newsami, opracowaniami, esejami, grafikami i fotografiami. Zachęcamy do wchodzenia na tę stronę – naprawdę warto!

Życzę Państwu inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama