To jubileuszowy numer „Polityki”. Nasz tygodnik obchodzi 65. rocznicę powstania. Z tej okazji zamieszczamy dwie interesujące rozmowy: pierwsza z Marianem Turskim, nestorem polskiego dziennikarstwa, w „Polityce” niemal od jej samego początku, o dziejach tygodnika, jej ludziach, historycznych zakrętach i redakcyjnym życiu. Oraz druga – z prof. Michałem Krzyżanowskim, medioznawcą, o tym, jak zmieniają się współczesne media i jak „Polityka” wpływała na kolejne pokolenia czytelników. Zamieszczamy także specjalne „Przypisy”, w których Jerzy Baczyński i Mariusz Janicki piszą, o co chodzi „Polityce”, jakie wartości stoją za naszym dziennikarstwem, jak rozumiemy swoją misję, jakiego modelu państwa i ustroju bronimy – dawniej, dzisiaj i w przyszłości.
Ponadto w najnowszym wydaniu „Polityki”:
Groźba najazdu Rosji na Ukrainę, także poza Donbas, wciąż jest bardzo realna. W najnowszej „Polityce” Paweł Reszka pisze o sytuacji i nastrojach w Ukrainie i o prezydencie Wołodymirze Zełenskim: jak sobie daje radę w roli głowy państwa, jakie ma poparcie w społeczeństwie, czy zda polityczny i czysto ludzki egzamin w chwili tak ciężkiej próby.
Ale w Polsce mamy własne problemy: rozstrzyga się kwestia wielkich pieniędzy z funduszy europejskich, zablokowanych w wyniku tzw. reformy sądownictwa autorstwa PiS i Zbigniewa Ziobry. Ewa Siedlecka analizuje prawną i polityczną sytuację po ostatnim wyroku TSUE, który potwierdził regułę wiążącą przekazywanie funduszy ze stanem praworządności. Przygląda się także projektom „naprawczym” PiS i prezydenta Dudy, oceniając, na ile spełniają one postulaty Komisji Europejskiej. Ile zatem będzie nas wszystkich kosztować koalicja PiS–Ziobro?
I jeszcze:
• Czy to już naprawdę koniec pandemii – ocenia Paweł Walewski.
• Kim jest Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w jakimś sensie „naczelny wódz” – opisują Wojciech Szacki i Marek Świerczyński.
• Czy PiS w końcu utrąci Mariana Banasia, szefa NIK – zastanawia się Violetta Krasnowska.
• Co z murem na granicy polsko-białoruskiej – przyjrzał się Marcin Kołodziejczyk.
• Jak ma się dzisiaj covidowy „pacjent zero” – pisze Zbigniew Borek.
• O tajemniczej śmierci polskiej pary narzeczonych w Holandii pisze Katarzyna Kaczorowska.
• O horrorze tegorocznych, a zwłaszcza przyszłorocznych matur – pisze Joanna Cieśla.
• O tym, jak właściciele sklepów kombinują, aby obejść zakaz handlu w niedzielę – pisze Adam Grzeszak.
Także: o dobrym czasie Afroamerykanek w Stanach Zjednoczonych; o rosyjskiej Afryce; o tym, czy powstanie reaktor dyfuzyjny; o ostatniej żonie Władysława Jagiełły; o wciąż żywotnym micie II RP; o pisarstwie Oksany Zabużko; dziwnych igrzyskach w Pekinie oraz o tym, jak zostać cosplayerem.
Prezentujemy też w numerze nasz nowy projekt: portal popularnonaukowy Pulsar (projektpulsar.pl), bazujący na materiałach „Polityki”, „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki”, z newsami, opracowaniami, esejami, grafikami i fotografiami. Zachęcamy do wchodzenia na tę stronę – naprawdę warto!
Życzę Państwu inspirującej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego