Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLIYKI Okładka najnowszego numeru POLIYKI Polityka
Rok 2017 będzie o tyle ważny, że pokaże, czy marsz przeciwników dotychczasowego systemu będzie triumfalnie kontynuowany, czy też populistyczna tendencja zacznie słabnąć.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Francis Fukuyama w swoim „Końcu historii” dowodził – nie bez mocnych argumentów – że zachodni model liberalnej demokracji jest najlepszą formą rządów i organizacji społeczeństw, jaką kiedykolwiek ludzkość wymyśliła, i że z tego szczytu można już tylko zejść.

Ostatnie miesiące i lata pokazują, że właśnie następuje ten proces schodzenia – w kolejnych krajach, także w Polsce, liberalna demokracja, polegająca na rządach większości, ale ograniczonych prawem i swobodami mniejszości, jest kwestionowana. Rok 2017 będzie o tyle ważny, że pokaże, czy ten marsz przeciwników dotychczasowego systemu będzie triumfalnie kontynuowany, czy też populistyczna tendencja zacznie słabnąć.

To wszak rok wyborów parlamentarnych w Niemczech, prezydenckich we Francji, czas, który da odpowiedzi na pytanie, w którą stronę pociągnie Stany Zjednoczone Donald Trump, jak będzie przebiegać Brexit? Jak wreszcie rozwinie się sytuacja polityczna w Polsce, w innych państwach regionu? Co szykuje Władimir Putin?

O tym wszystkim piszemy w najnowszym, podwójnym wydaniu POLITYKI (172 strony). Janicki & Władyka stawiają kluczowe „7 pytań na 2017 rok” dotyczące polskiej polityki i próbują szukać wariantowych na nie odpowiedzi. Publicyści Adam Krzemiński, Marek Ostrowski, Adam Szostkiewicz i Tomasz Zalewski opisują meandry polityki europejskiej i światowej, tropią zagadki, których rozstrzygnięcie powinien przynieść nowy rok.

Ziemowit Szczerek napisał reportaż z Łotwy, frontowego kraju NATO, w którym – jak przewiduje wielu ekspertów wojskowości – może kiedyś rozpocząć się konflikt zbrojny z Rosją o globalnym znaczeniu (choć uspokajają, że nie jest on rzecz jasna przesądzony).

Proponujemy też interesującą rozmowę Sławomira Sierakowskiego z prof. Jeffreyem Sachsem, ekonomistą o światowej sławie, byłym doradcą „Solidarności” i polskiego rządu w okresie transformacji, o przyszłości demokracji, o narastającym problemie migracji, o wielkim chaosie, jaki wkradł się do systemu wartości Zachodu. Wreszcie Wojciech Orliński analizuje wpływ internetu na światową i polską politykę, na całą współczesną cywilizację.

Ale ważne rzeczy będą się dziać także na krajowym podwórku. Adam Grzeszak zapoznaje czytelników POLITYKI z tym, co się wydarzy w polskiej gospodarce, ile będziemy zarabiać, ile wydawać, co planuje władza, czego spodziewać się w podatkach, opłatach, cenach.

Ewa Siedlecka w rubryce „Ogląd i Pogląd” pisze epitafium dla Trybunału Konstytucyjnego, zastanawiając się, czy wojna o niezależność Trybunału była w ogóle do wygrania, i jak teraz będzie funkcjonowało państwo praktycznie bez kontroli konstytucyjności stanowionego prawa.

Prof. Radosław Markowski w rozmowie z Jackiem Żakowskim stawia hipotezy, skąd się wziął nowy populizm, dlaczego ludzie w dużej części odrzucają dotychczasowy porządek i jakie są perspektywy na bliższy i dalszy czas.

W najnowszej POLITYCE proponujemy także kilka sylwetek osób, których znaczenie w polskim życiu publicznym może w 2017 r. wyraźnie wzrosnąć: Władysława Frasyniuka, trybuna KOD i opozycji, Joachima Brudzińskiego, numeru dwa w PiS, Barbary Nowackiej i Joanny Scheuring-Wielgus, wyrastających na liderki ruchu kobiecego, oraz Pawła Rabieja, coraz ważniejszego polityka Nowoczesnej.

I jeszcze, i jeszcze. Bardzo ciekawe dalsze ciągi opisywanych w POLITYCE w ostatnim czasie ludzkich historii, wszystkie interesy ojca Rydzyka, znikający polski handel, o tym, jak firmy radzą sobie ze skandalami, kto zostanie następcą kanclerz Angeli Merkel, kim może być kolejny papież.

Także o „zemście białych mężczyzn”, o aktorze, który zagra w filmie Freddiego Mercury’ego, i o chińskim miliarderze, który ma ochotę podbić przemysł filmowy w Hollywood.

To wciąż tylko część propozycji z najnowszej, podwójnej POLITYKI. Zachęcam do przeczytania także wielu innych pozycji, nie mniej interesujących niż wyżej wymienione.

A korzystając z okazji, składam Czytelniczkom i Czytelnikom serdeczne życzenia noworoczne, zdrowia, szczęścia optymizmu, mimo że czasy są trudne i niepewne. Nie traćmy pogody ducha!

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną