Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rosja przejęła kontrolę nad Lisiczańskiem. Ukraińcy: Wrócimy i zwyciężymy!

Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują pocisk z haubicy M777 w pobliżu linii frontu Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują pocisk z haubicy M777 w pobliżu linii frontu Stringer / Reuters / Forum
Siergiej Szojgu ogłosił, że w wyniku udanych operacji bojowych Siły Zbrojne Rosji i jednostki Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej ustanowiły „pełną kontrolę” nad miastem Lisiczańsk. „Nie wystarczą żelazna wola i patriotyzm”, potwierdził Sztab Generalny ukraińskiej armii.
Siewierodonieck niszczony w rosyjskich atakachSerhi Nuzhnenko/Forum Siewierodonieck niszczony w rosyjskich atakach
Ukraińcy wystrzeliwują pocisk z haubicy M777. Czerwiec 2022 r.Stringer / Reuters/Forum Ukraińcy wystrzeliwują pocisk z haubicy M777. Czerwiec 2022 r.

Po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji”, poinformował w niedzielę wieczorem ukraiński Sztab Generalny. W komunikacie podkreślono, że wyjście wojsk ukraińskich z Lisiczańska miało na celu ochronę obrońców. „W warunkach wielokrotnej przewagi rosyjskich wojsk okupacyjnych pod względem artylerii, lotnictwa, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, amunicji i żołnierzy, kontynuowanie obrony miasta doprowadziłoby do fatalnych następstw” – czytamy w facebookowym wpisie. Kończy się on stanowczym: „Wrócimy i z pewnością zwyciężymy!”.

Wcześniej w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że – zgodnie z informacjami przekazanymi przez generała armii Siergieja Szojgu – w wyniku udanych operacji bojowych Siły Zbrojne Rosji wraz z jednostkami Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej ustanowiły „pełną kontrolę” nad miastem Lisiczańsk i pobliskimi pobliskimi miejscowościami.

Przypuszczeniami na ten temat podzielił się w niedzielę także amerykański ośrodek analityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według analityków, którzy zbadali wideo z Lisiczańska, siły ukraińskie najprawdopodobniej wycofały się z miasta. Na analizowanym nagraniu według ekspertów widać rosyjskich żołnierzy w północnych i północno-wschodnich dzielnicach, co z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że siły ukraińskie – lub znaczna ich część – wycofały się już z miasta.

Doniesienia Rosjan i amerykańskich analityków długo nie były potwierdzane, a ukraińskie władze wprost im zaprzeczały. Doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak mówił BBC, że choć walki w Lisiczańsku są „od pewnego czasu bardzo intensywne”, a Rosjanie atakują miasto nieprzerwanie, nie sprawują nad nim „pełnej kontroli”. „Nawet jeśli zajmą cały obwód ługański, bitwa o Donbas nie będzie skończona – mówił Sak. I przypomniał, że na obszarze Donbasu są także inne duże miasta, które wciąż pozostają pod kontrolą Ukraińców. Również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Lisiczańsk nie jest pod kontrolą rosyjskiej armii, choć sytuacja jest tam „rzeczywiście najtrudniejsza, najbardziej niebezpieczna i nie mamy tam przewagi i to prawda – to nasze słabe miejsce” – przyznał.

Z kolei szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj donosił w niedzielę rano w social mediach: „Rosjanie umacniają się w rejonie Lisiczańska, miasto jest w ogniu”. Choć według Hajdaja Rosjanie „ponoszą spore straty, uparcie posuwają się naprzód”. „Wydaje się, że okupanci rzucili wszystkie siły na Lisiczańsk” – napisał.

Słowiańsk: Sześć ofiar śmiertelnych, 15 rannych

Jak przekazała rzeczniczka władz regionalnych Tetiana Ihnatczenko, w niedzielę w rosyjskim ostrzale Słowiańska w obwodzie donieckim zginęło sześć osób, a 15 zostało rannych. Ihnatczenko zaapelowała do mieszkańców, żeby opuścili miasto. Poinformowała również, że Rosjanie ostrzelali także dzielnicę mieszkaniową w sąsiednim Kramatorsku. Ostrzał z systemów rakietowych Smiercz potwierdził mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.

Australia przekaże Ukrainie 34 pojazdy opancerzone

Premier Anthony Albanese odwiedził w niedzielę Kijów – to pierwsza wizyta premiera Australii w Ukrainie w całej historii stosunków tych dwóch państw. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim ogłosił, że Autralia wesprze Ukrainę sprzętem wojskowym o wartości 100 mln dol. Będą to przede wszystkim wozy opancerzone: 14 transporterów opancerzonych i 20 wozów opancerzonych Bushmaster, ale także inne wyposażenie, w tym drony.

Szef australijskiego rządu zapowiedział także wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego złota oraz dodatkowych sankcji na kolejnych 16 rosyjskich ministrów i oligarchów. Jak podsumował Reuters, łącznie australijskie sankcje obejmują 843 obywateli Rosji.

Łukaszenka prowokuje Kijów i straszy Zachód

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oskarżył w sobotę Ukrainę, że próbowała ostrzelać terytorium jego kraju, ale rzekomo białoruskie lotnictwo przechwyciło rakiety wystrzelone przez Kijów. Dowody, że do takich zdarzeń doszło? Zero.

Jednocześnie na jednym ze spotkań Łukaszenka skierował przesłanie w stronę państw Zachodu: „Niecały miesiąc temu wydałem rozkaz, by nasze siły zbrojne wzięły na cel ośrodki podejmowania decyzji w waszych stolicach. Jeśli odważycie się zaatakować, tak jak planujecie, Homel na południu albo rafinerię ropy w Mozyrzu czy lotnisko w Łunińcu lub Brześciu, nasza odpowiedź będzie natychmiastowa. W ciągu sekundy. Przygotowywaliśmy się do tego od dłuższego czasu” – mówił. Dowody na takie plany państw Zachodu? Brak.

Aleksander Łukaszenka i Władimir PutinSłużba Prasowa Prezydenta Rosji/WikipediaAleksander Łukaszenka i Władimir Putin

USA. 14. pakiet wojskowy dla Ukrainy

USA ogłosiły, że przekażą Ukrainie dodatkowe 820 mln dol. pomocy wojskowej. Nowy pakiet obejmie nowe systemy rakietowe ziemia-powietrze i radary przeciwartyleryjskie, dwa systemy znane jako NASAMS – opracowany w Norwegii system przeciwlotniczy, który jest również wykorzystywany do ochrony przestrzeni powietrznej wokół Białego Domu i Kapitolu w Waszyngtonie – oraz dodatkową amunicję do systemów rakietowych średniego zasięgu, które USA dostarczyły Ukrainie już raz w czerwcu, znanych jako High Mobility Artillery Rocket Systems, czyli HIMARS.

Pentagon zapowiedział również, że dostarczy Ukraińcom do 150 tys. sztuk amunicji do artylerii milimetrowej.

Będzie to 14. pakiet wojskowy wysłany z zapasów Departamentu Obrony do Ukrainy od sierpnia 2021 r. W sumie USA przekazały Ukrainie ponad 8,8 mld dol. w postaci broni i szkoleń wojskowych.

Scholz: Ten konflikt może potrwać jeszcze przez długi czas

„Władimir Putin przygotowywał się do inwazji na Ukrainę i podjął decyzję o zaatakowaniu sąsiedniego kraju co najmniej na rok przed inwazją. Ten konflikt może potrwać jeszcze przez długi czas” – mówił na antenie amerykańskiej telewizji CBS kanclerz Niemiec.

Olaf Scholz zaprzeczył zarzutom, że Moskwa nie odczuwa w wystarczającym stopniu skutków zachodnich sankcji, ponieważ Berlin wydaje ok. 2 mld dol. miesięcznie na zakupy rosyjskich surowców energetycznych.

Olaf Scholz na szczycie NATONacho Doche / Reuters / Forum/ForumOlaf Scholz na szczycie NATO

Nocny atak na Odessę

W nocy z czwartku na piątek rosyjskie rakiety spadły na budynki cywilne w Odessie i tamtejszym obwodzie. „Doszło do ataku rakietowego na region Odessy przez strategiczne samoloty z kierunku Morza Czarnego. Jedna rakieta uderzyła w 9-piętrowy budynek mieszkalny, druga w centrum rekreacji w dzielnicy Biełhorod-Dniestr” – poinformował Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodowych. Według najnowszych informacji w ataku zginęło co najmniej 14 osób, a 30 jest rannych, w tym kilkoro dzieci.

Tymczasem w czwartek okazało się, że rosyjscy żołnierze wycofali się ze słynnej Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Informację podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti, powołując się na ministerstwo obrony Rosji. Strona ukraińska potwierdziła tę informację. Walki o Wyspę Węży trwały od początku wojny. To tu w jej pierwszych dniach ukraińscy obrońcy polecili rosyjskiemu okrętowi żołnierskiemu słynne: „idi na ch...”.

Buriackie żony protestują

Żony żołnierzy z Buriacji walczących w Ukrainie po stronie rosyjskiej żądają powrotu mężów do domów. Nagrały apel, który ukazał się we wtorek na Twitterze lokalnej redakcji „Ludzie Bajkału”. Ich mężowie odbywali szkolenia wojskowe na terytorium Białorusi, z której niespodziewanie zostali przeniesieni do Ukrainy.

Putin wygraża Szwecji i Finlandii

Władimir Putin ostrzegł, że jeśli infrastruktura i sprzęt wojskowy NATO pojawią się w Szwecji i Finlandii, „Rosja odpowie tym samym”. „Nie mamy problemów ze Szwecją czy Finlandią, tak jak nie mamy ich z Ukrainą. Nie mamy żadnych sporów terytorialnych. Jeśli Finlandia i Szwecja tego sobie życzą, niech wstępują do NATO – mówił Putin w Turkmenistanie. – Niech dołączają do każdego sojuszu, jakiego chcą”. Putin dodał zarazem, że jeśli w krajach tych pojawi się sprzęt NATO, a Rosja poczuje się terytorialnie zagrożona, jej „odpowiedź będzie symetryczna”.

Przypomnijmy: w czasie trwającego w Madrycie szczytu NATO Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

„Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu” – powiedział Stoltenberg pierwszego dnia szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

„Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji” – dodał. W środę zachodni przywódcy oficjalnie zdecydowali o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, co oznacza najszybsze rozszerzenie NATO w historii.

Jeńcy z Azowstalu wolni

Strona ukraińska poinformowała o największej od początku wojny wymianie jeńców. 144 obrońców Ukrainy, w tym 95, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu, jest już na wolności.

Ewentualna blokada obwodu kaliningradzkiego przez Litwę może przerodzić się w konflikt zbrojny z Rosją, powiedział rosyjski senator Władimir Dżabarow, zastępca szefa komitetu Rady Federacji Rosyjskiej ds. Międzynarodowych.

Możliwe, że Władimir Putin pojawi się na listopadowym szczycie G20 na Bali. Rosja wciąż pozostaje członkiem tej grupy, mimo że została wydalona z G8, a Kreml zapowiedział, że Putin planuje osobiście pojawić się na szczycie. „Tak, został formalnie zaproszony. Myślę jednak, że tam nie pojedzie. Pytanie brzmi: czy my – jako kraje zachodnie – opuszczamy miejsca w G20 i pozostawiamy cały spór Chinom, Rosji?” – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, dając do zrozumienia, że sam prawdopodobnie pojawi się na Bali.

Ewakuacja obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu, 17 maja 2022 r.Russian Defence Ministry / TASS/ForumEwakuacja obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu, 17 maja 2022 r.

Zełenski na szczycie NATO

„Stoimy przed wyborem – albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości wojna Rosji z NATO” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu NATO w Madrycie. Dodał, że Rosja chce zniewolić kraje, które kiedyś należały do jej strefy wpływu. Jego zdaniem taki kraj nie powinien należeć do struktur, które próbuje zniszczyć. Zełenski po raz kolejny zaapelował o więcej broni, a także przypomniał o zbrodniach popełnionych przez Rosję w jego kraju. „Pytanie, kto jest dla Rosji następny: Mołdawia czy kraje bałtyckie albo Polska? Odpowiem: wszystkie te kraje” – mówił prezydent Zełenski.

„Na co dzień noszę w sercu kochaną i męczeńską Ukrainę, która wciąż jest biczowana barbarzyńskimi atakami, jak ten, który uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Modlę się, aby ta szalona wojna wkrótce się skończyła i ponawiam swój apel o wytrwanie, niestrudzenie w modlitwie o pokój” – to z kolei słowa papieża Franciszka wygłoszone do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z PAP powiedział, że Polska Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas wojny w Ukrainie. „Polska Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę” – tłumaczył Żaryn.

Zdjęcie rodzinne na początek szczytu NATO w Madrycie. W środku hiszpanska para królewska, po lewej prezydent USA Joe Biden.Thorton / ddp images/ForumZdjęcie rodzinne na początek szczytu NATO w Madrycie. W środku hiszpanska para królewska, po lewej prezydent USA Joe Biden.

Nowe rozmieszczenie wojsk USA w Europie

Rosyjska agencja prasowa TASS przekazała w środę, że okupacyjne władze w regionie chersońskim przygotowują referendum w sprawie dołączenia regionu do Rosji. Rozkazy dotyczące organizacji tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji dostały też okupacyjne władze regionu donieckiego. Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko poinformował, że bezprawne głosowanie ma się odbyć 11 września.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden ogłosił podczas szczytu NATO w Madrycie nowe rozmieszczenie wojsk USA w Europie. Zakłada ono stworzenie stałej kwatery głównej V korpusu armii USA w Polsce; wysłanie dodatkowej brygady rotacyjnej do Rumunii; dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii; wzmocnienie wojsk rotacyjnych w krajach bałtyckich; wysłanie do hiszpańskiej marynarki wojennej dwóch dodatkowych niszczycieli i rozmieszczenie dodatkowej obrony przeciwlotniczej w Niemczech i Włoszech.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Mobbing i zachowania niepożądane. Czego w pracy robić nie wolno?

Wszelkie sprawy dotyczące dyskryminacji to mniej niż 1 proc. pozwów związanych z prawem pracy, a te o molestowanie to już zupełny ułamek ułamka.

Ewa Wilk
18.06.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną