Wanda Modzelewska
Wanda Modzelewska
Salon

Pod okiem anioła

Nowy dom odmienił Agnieszkę i Piotra Kuchcińskich. Dawna architektura sprawiła, że polubili przedmioty z historią

3 grudnia 2024
Salon opanowały czarne siedziska według projektów małżeństwa Eamesów i braci Bouroullec. Jedynie fotel Plywood Group LCW marki Vitra dumnie nosi miodowy odcień sklejki w wersji vintage. Salon opanowały czarne siedziska według projektów małżeństwa Eamesów i braci Bouroullec. Jedynie fotel Plywood Group LCW marki Vitra dumnie nosi miodowy odcień sklejki w wersji vintage. Oni Studio
Agnieszka i Piotr Kuchcińscy śmiało mogą powiedzieć, że wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności przywiodło ich do tego domu. Sami też pomogli losowi, a potem z zaangażowaniem tworzyli swoją życiową przestrzeń.

Zanim przeprowadzili się do domu na poznańskim Grunwaldzie, przez jedenaście lat mieszkali na Piątkowie, w jednej z peryferyjnych dzielnic według projektu Mariana Fikusa i Jerzego Gurawskiego. – Kameralne osiedle, fajnie zakomponowana przestrzeń – mówi Piotr Kuchciński. – Wszystko nam tam pasowało. Mieszkało się świetnie. Ale nasz syn zaczął chodzić do szkoły i codziennie traciliśmy około półtorej godziny na dojazdy. Poza tym doszliśmy z Agnieszką do wniosku, że kochamy miejskie życie i chcemy z niego korzystać. Potrzebowaliśmy też większej przestrzeni. Niby 63 metry to niemało, ale pokój Rocha był ciasny i nie dawał się powiększyć.

Agnieszka Kuchcińska, zawodowo związana z Balmą – współpracuje z architektami przy realizacjach z wykorzystaniem mebli tej marki. Piotr Kuchciński, architekt, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, oraz projektant. Tworzy aranżacje wnętrz, wzory identyfikacji, kolekcje mebli dla firm Noti, Balma, Profim, Paged, Vox Meble.Oni StudioAgnieszka Kuchcińska, zawodowo związana z Balmą – współpracuje z architektami przy realizacjach z wykorzystaniem mebli tej marki. Piotr Kuchciński, architekt, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, oraz projektant. Tworzy aranżacje wnętrz, wzory identyfikacji, kolekcje mebli dla firm Noti, Balma, Profim, Paged, Vox Meble.

Poszukiwania ruszyły. Piotr marzył o wysokim, kamienicznym wnętrzu. – Całe życie mieszkałem w blokach, które miały 2,50 metra, najwyżej 2,60 do sufitu. Kiedy wylądowałem w Poznaniu, miałem okazję odwiedzić wiele mieszkań w kamienicach i byłem nimi zachwycony. Stały się dla mnie ideałem przestrzeni do życia: wysokie, pełne powietrza, światła, z rozmachem, bez konieczności przejmowania się każdym centymetrem przy aranżacji.

Oryginalnym elementem w ich poniemieckim domu jest drewniana podłoga, przemalowana na czarno. Natomiast lampa z papierowym kloszem to projekt Isamu Noguchiego.Oni StudioOryginalnym elementem w ich poniemieckim domu jest drewniana podłoga, przemalowana na czarno. Natomiast lampa z papierowym kloszem to projekt Isamu Noguchiego.

Agnieszce również podobała się taka koncepcja i wydawało się, że w stolicy Wielkopolski nietrudno będzie ją zrealizować. Tymczasem dwa lata i dziesiątki obejrzanych mieszkań ani o krok nie przybliżyły ich do wymarzonego M.

Gdy patrzymy na zdjęcia z wnętrz domu Piotra i Agnieszki, od razu nasuwa się spostrzeżenie, że wszystkie, najdrobniejsze nawet elementy doskonale z sobą harmonizują.Oni StudioGdy patrzymy na zdjęcia z wnętrz domu Piotra i Agnieszki, od razu nasuwa się spostrzeżenie, że wszystkie, najdrobniejsze nawet elementy doskonale z sobą harmonizują.

– Dwa razy byliśmy o krok od zakupu, mieliśmy już podpisane umowy przedwstępne i wpłacone zaliczki – wspomina Piotr. – Jednak ja każde z mieszkań, które wydawało nam się interesujące, testowałem: budowałem sobie szybko model przestrzenny w komputerze i sprawdzałem, co z konkretnego rozkładu da się wycisnąć. Jak je zaaranżować, by było jak najbardziej funkcjonalne. Gdy mieliśmy wątpliwości, rezygnowaliśmy.

Salon 19/2024 (100228) z dnia 02.12.2024; Dom i wnętrze; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Pod okiem anioła"
  • magazyn Salon
Wanda Modzelewska

Wanda Modzelewska

Konsultantka ds. komunikacji, autorka tekstów o designie, wnętrzach i architekturze. Lubi cmentarze, skanseny, ogrody botaniczne i parki rzeźby.

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.