Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

O czym piszemy w świątecznym numerze „Polityki”

Na okres świąt proponujemy Państwu specjalny, podwójny numer „Polityki”, czyli 164 strony wciągających artykułów, wywiadów, reportaży, felietonów (także atrakcyjnych zdjęć i grafik) na rozmaite tematy, pod różne zainteresowania.

Poniżej przedstawiam ich wybór:

– Adam Szostkiewicz w bardzo ciekawym tekście pisze o pewnej dwoistości w doktrynie katolickiej – z jednej strony mamy świętość sakramentu małżeństwa, uwznioślenie rodziny, a z drugiej celebrowanie celibatu, kultu bezżenności kapłanów. Z czego to wynika, dlaczego w ogóle Kościół tyle uwagi poświęca seksualności człowieka, jakie są skutki religijnych regulacji tej sfery życia – o tym wszystkim w artykule „Czyściciele czystości”.

wywiad Jacka Żakowskiego z siostrą zakonną Alessandrą Smerilli, pierwszą kobietą nominowaną niedawno do Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, o rewolucji papieża Franciszka, która zmierza do innego niż dotychczas spojrzenia Kościoła na sprawy ekonomicznego rozwoju i spraw klimatu – czyli na czym polega grzech ekologiczny i czy da się jeszcze wrócić do raju?

– „Polityka” wraz z sondażową pracownią IBRiS inauguruje wspólną akcję badania poglądów Polaków w różnych kwestiach – przed wyborami prezydenckimi. Do czasu prezydenckiej elekcji mniej więcej raz w miesiącu będziemy przedstawiać wyniki badań (sondaże i tzw. fokusy), pokazujących, jak zmieniają się sympatie, co przyciąga społeczną uwagę, jakie czynniki wpływają na wyborcze decyzje. W świątecznym numerze pierwsza porcja badań przedstawiona przez Marcina Dumę, szefa IBRiS, i Rafała Kalukina, publicystę naszego tygodnika.

– Co się politycznie stało w mijającym roku, a co się stanie w nadchodzącym – podsumowują i prognozują Janicki & Władyka: jakie projekty przetrwają, co z obozem władzy, Platformą, lewicą, ludowcami? Czy nastąpi jakiś przełom? Czy Andrzej Duda może przegrać wybory?

– Anna Dąbrowska przyjrzała się religijności polityków, która – zwłaszcza dla środowisk prawicowych – jest ważnym elementem publicznego wizerunku, jak choćby w przypadku byłej premier Beaty Szydło, wyraźnie szczycącej się w swoim czasie kapłaństwem syna, który ostatnio poprosił o przeniesienie w stan świecki. O religijnych deklaracjach polityków skonfrontowanych z rzeczywistością pisze nasza autorka w tekście „Tak mi dopomóż”.

– Agnieszka Sowa opisuje polskie piekło zwierząt, czyli jakie katusze przeżywają egzotyczne zwierzęta przetrzymywane w fatalnych warunkach; ostatnia afera z tygrysami to, jak się okazuje, wierzchołek góry lodowej.

– Prof. Anna Giza-Poleszczuk, socjolożka, w rozmowie z Joanną Cieślą mówi o tym, jak ograniczyła swoje uniwersyteckie zaangażowanie i zrezygnowała z funkcji po to, aby zająć się 90-letnią matką – to rozważania, czasami także filozoficzne, o poświęceniu, oddaniu rodzinie, związkach dzieci z rodzicami, które są być może, jak uważa rozmówczyni, ostatnimi silnymi więziami we współczesnym świecie.

– Znany pisarz Jerzy Pilch pisze (wraz z Kingą Strzelecką) o swoim życiu na wózku, o tym, jak trudna jest codzienna egzystencja niepełnosprawnych i co należałoby zrobić, aby uczynić ją lżejszą i łatwiejszą.

Czy ojczym może być dobrym ojcem? Jak wejść w rolę opiekuna nieswojego dziecka tak, aby nie zastępować na siłę biologicznego rodzica. O takich trudnych dylematach, częstych w coraz powszechniej występujących rodzinach patchworkowych – pisze Joanna Cieśla.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Ponadto w najnowszym numerze:

– jak rynek zabawek i gadżetów zarabia na dzieciach, czyli na ich rodzicach
– jak świat ma się ograniczyć, aby wzrost gospodarczy nie był jedynym kryterium rozwoju
– kim jest nowy władca Google’a
– wigilia u państwa Macronów
prywatna historia Rio de Janeiro Artura Domosławskiego
– niespotykana kariera gazu łzawiącego, głównej dzisiaj broni despotów
plan Balcerowicza – 30 lat gorącego sporu
afera Dreyfusa – polityczny thriller i love story w jednym
– dawni medycy i lekarscy kaci – czyli jak się kiedyś „okrutnie” leczyło
– skomplikowane dzieje kobiecego orgazmu
– co zrobić, aby nie przypłacić świąt zdrowiem
– jak wygląda (i smakuje) wegewigilia
moda czerpana z popularnych seriali
– oraz o amerykańskim, nieuleczalnym kulcie samochodów – w rubryce „Na własne oczy”.

Także o tym, jak nasza noblistka Olga Tokarczuk w tydzień podbiła Szwecję – relacja Justyny Sobolewskiej ze Sztokholmu. I jeszcze dodatek „Oko na eko”, a tam m.in. o tym, gdzie dzisiaj szukać dzikości i czy można skutecznie rozstać się z plastikiem.

Uff, a to wciąż nie wszystko z najnowszego wydania „Polityki”. Ale spokojnie, proszę Państwa, numer wydaliśmy na niemal dwa tygodnie, będzie więc czas, aby się w nim zagłębić i przeczytać od deski do deski. Następna „Polityka” ukaże się tuż przed końcem roku, wyjątkowo nie w środę, a już w poniedziałek 30 grudnia. Życzę więc naszym Drogim Czytelniczkom i Czytelnikom spokojnych, pogodnych Świąt, znalezienia chwili na oddech i zebrania sił przed kolejnymi wyzwaniami. Na życzenia noworoczne przyjdzie jeszcze czas, a na razie – miłej, inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama