Nauka

Nowe ucho na Wszechświat

Fale grawitacyjne odkryte, teoria Einsteina potwierdzona

Tuż przed zderzeniem czarne dziury poruszały się z połową prędkości światła, 150 tys. km/s. Zjawisko nastąpiło w odległości 1,3 mld lat świetlnych od Ziemi (czyli miliard trzysta milionów lat temu). Wizualizacja fali grawitacyjnej. Tuż przed zderzeniem czarne dziury poruszały się z połową prędkości światła, 150 tys. km/s. Zjawisko nastąpiło w odległości 1,3 mld lat świetlnych od Ziemi (czyli miliard trzysta milionów lat temu). Wizualizacja fali grawitacyjnej. LIGO
Astronomowie zaobserwowali istnienie fal grawitacyjnych, potwierdzając ważne założenie teorii Alberta Einsteina sprzed 100 lat. Otwiera się nowa epoka badań Wszechświata.
Detektor LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) w Livingstone w stanie Louisiana. Drugi, taki sam detektor, znajduje się w Hanford w stanie Washington. Oba zostały zbudowane przez MIT i Caltech.LIGO Laboratory/• Detektor LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) w Livingstone w stanie Louisiana. Drugi, taki sam detektor, znajduje się w Hanford w stanie Washington. Oba zostały zbudowane przez MIT i Caltech.

Laserowy interferometr Advanced LIGO w Livingston w stanie Luizjana, a 7 milisekund później bliźniaczy instrument w Hanford w stanie Waszyngton zadrżały w podobnym rytmie 14 września 2015 r. o godz. 9.50.45 czasu uniwersalnego. Ciemne do tej pory fotodetektory obu urządzeń oświetliła gwałtowna sekwencja błysków światła laserowego. W czasie krótszym niż mrugnięcie okiem odległe od siebie o 3 tys. km detektory, składające się z ustawionych pod kątem prostym ramion długości 4 km, zarejestrowały po raz pierwszy w historii echa kosmicznej katastrofy.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Nauka ; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe ucho na Wszechświat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020