Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Nowe ucho na Wszechświat

Fale grawitacyjne odkryte, teoria Einsteina potwierdzona

Tuż przed zderzeniem czarne dziury poruszały się z połową prędkości światła, 150 tys. km/s. Zjawisko nastąpiło w odległości 1,3 mld lat świetlnych od Ziemi (czyli miliard trzysta milionów lat temu). Wizualizacja fali grawitacyjnej. Tuż przed zderzeniem czarne dziury poruszały się z połową prędkości światła, 150 tys. km/s. Zjawisko nastąpiło w odległości 1,3 mld lat świetlnych od Ziemi (czyli miliard trzysta milionów lat temu). Wizualizacja fali grawitacyjnej. LIGO
Astronomowie zaobserwowali istnienie fal grawitacyjnych, potwierdzając ważne założenie teorii Alberta Einsteina sprzed 100 lat. Otwiera się nowa epoka badań Wszechświata.
Detektor LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) w Livingstone w stanie Louisiana. Drugi, taki sam detektor, znajduje się w Hanford w stanie Washington. Oba zostały zbudowane przez MIT i Caltech.LIGO Laboratory/• Detektor LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) w Livingstone w stanie Louisiana. Drugi, taki sam detektor, znajduje się w Hanford w stanie Washington. Oba zostały zbudowane przez MIT i Caltech.

Laserowy interferometr Advanced LIGO w Livingston w stanie Luizjana, a 7 milisekund później bliźniaczy instrument w Hanford w stanie Waszyngton zadrżały w podobnym rytmie 14 września 2015 r. o godz. 9.50.45 czasu uniwersalnego. Ciemne do tej pory fotodetektory obu urządzeń oświetliła gwałtowna sekwencja błysków światła laserowego. W czasie krótszym niż mrugnięcie okiem odległe od siebie o 3 tys. km detektory, składające się z ustawionych pod kątem prostym ramion długości 4 km, zarejestrowały po raz pierwszy w historii echa kosmicznej katastrofy.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Nauka; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe ucho na Wszechświat"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >