Seksu sens

Seks jest nie tylko dla zdrowych i sprawnych

11 minut czytania
Artur Wachowicz z rodziną.
2
Artur Wachowicz z rodziną.Fundacja Avalon / mat. pr.
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Udowadniają to bohaterowie kampanii pokazującej, że seks i rodzicielstwo są również dla osób z niepełnosprawnością.

Są influencerami. Anna Klecha prowadzi konto na Facebooku i Instagramie, gdzie pokazuje, jak wygląda życie dziewczyny z fioletową nogą. Fioletową, bo nie tylko kocha ten kolor (szatynkom w nim do twarzy), ale też dlatego, że proteza jej nogi jest pomalowana na fioletowo. Tę protezę, jak u cyborga, szczególnie dobrze widać np. w długim rozcięciu wieczorowej sukni. Sylwia Stankiewicz 13 lat temu zaczynała karierę w modelingu i założyła agencję dla niepełnosprawnych modelek i modeli. Dzisiaj, zajęta synkami, nie ma czasu nawet na prowadzenie bloga, ale jej życie można podglądać na instagramowym koncie. Artur Wachowicz może rozmawiać, bo właśnie ułożyli z żoną córeczkę do drzemki. Hania ma prawie 2,5 roku. Starali się o nią trzy lata, ale najpierw Artur, sparaliżowany po wypadku, musiał wyjść z depresji, nauczyć się żyć na nowo. Dzisiaj na swoim kanale na YouTube pomaga innym i mówi, że szczęście samo nie przychodzi, trzeba mu pomóc.

Anna, Sylwia i Artur przyjęli propozycję, by zostać twarzami kampanii Fundacji Avalon, pokazującej, że osoby niepełnosprawne ruchowo mają rodziny, partnerów, dzieci, kochają się, a oczywistą częścią tych związków i miłości jest intymność. To pierwsza taka kampania społeczna w Polsce, ale temat, choć wciąż tabu, nie jest nowy. Rok temu powstała w Polsce – we Wrocławiu – pierwsza szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych matek. A warsztaty na temat seksualności niepełnosprawnych prowadzi m.in. prof. Remigiusz Kijak, który jako pierwszy poświęcił jej doktorat i pracę habilitacyjną.

Nauka chodzenia od nowa

Miała 21 lat, kiedy usłyszała od profesora, że lepiej amputować nogę. To był cios jak w splot słoneczny. Przecież medycyna robi postępy. Dziesięć lat trwało, zanim Anna zrozumiała, że tutaj medycyna cudu nie zrobi, ale może go zrobić technologia wykorzystywana w medycynie.

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama
Być eko
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.