My i (inne) zwierzęta

Ryby to nie warzywa z wody

12 minut czytania
Polska jest czwartym największym producentem pstrągów w Europie.
2
Polska jest czwartym największym producentem pstrągów w Europie.Krasula / Shutterstock
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Zaczynamy rozumieć, że to takie same zwierzęta jak kury czy świnie. Za tą świadomością nie nadąża prawo.

Zajęcia z anatomii na Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadząca ćwiczenia doktorka nauk weterynaryjnych, na oczach studentów, przez 30 sekund piłuje nożem głowę karpia. Ktoś nagrywa scenę telefonem. Jedna ze studentek nie wytrzymuje i pyta, czy ryba nie cierpi. Pani doktor uspokaja, nie cierpi, bo właśnie przecięła jej rdzeń kręgowy. W tym czasie ryba cały czas trzepoce i konwulsyjnie uderza ogonem o stół. Nie trzeba być lekarzem weterynarii, żeby zrozumieć, że odczuwa ból i próbuje się wyrwać. Lekarka piłuje dalej, studentka precyzuje, że chodzi jej o moment wyjęcia z wody, jeszcze przed przecięciem rdzenia kręgowego, czy ryba się nie dusi wtedy, ale wykładowczyni zapewnia, że ryba ma zapas tlenu. Po 30 sekundach karp z głęboką raną przy głowie leży na stole, ewidentnie żywy i desperacko łapie powietrze, jak to ryba, która się dusi, bo oddychać może tylko tlenem z wody, nie z powietrza. Ostatnie kadry pokazują trzy inne karpie stłoczone w małym wiaderku. Film anonimowo przesłano do Fundacji Viva!

– Kiedy zobaczyłam to nagranie, nie mogłam uwierzyć, że to się naprawdę wydarzyło – mówi adwokatka Katarzyna Topczewska. – To oburzające, zwłaszcza że odpowiada za to lekarka weterynarii i wykładowczyni uniwersytecka. A patrzą na to studenci, przyszli lekarze weterynarii, którzy zobaczyli, że karpie można zabijać w okrutny sposób, sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt.

Ryby, jak wszystkie kręgowce, są chronione przepisami ustawy o ochronie zwierząt, stanowiącej m.in., że „zwierzę kręgowe może zostać uśmiercone tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje”. Dlatego mec. Katarzyna Topczewska w imieniu Fundacji Viva!

Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Maksimum treści, minimum reklam

Czytaj wszystkie teksty z „Polityki” i wydań specjalnych oraz dziel się dostępem z bliskimi!

Kup dostęp
Reklama
Być eko
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.