Azja: fakty, sny, wizje

„Wszyscy zachowujemy się trochę jak japońskie uczennice"

10 minut czytania
Babymetal
2
BabymetalBabymetal / Instagram
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Jak Japonia zmieniła naszą kulturę, opowiada Matt Alt, autor książki „Czysty wymysł: jak japońska popkultura podbiła świat”.
Matt Altmateriały prasowe Matt Alt

MARIUSZ HERMA: – Walkman, Pac-Man, Hello Kitty, Game Boy, anime, karaoke, tamagotchi, pokémon... według jakiego klucza dobrał pan japońskie pomysły opisane w książce?
MATT ALT: – Łączy je to, że je pokochaliśmy, mimo że wcale nie były nam potrzebne. Sięgaliśmy po nie, bo chcieliśmy – a nie musieliśmy. Dlatego pominąłem w książce np. zupki błyskawiczne czy hondę civic. Też podbiły świat, ale odpowiadały na konkretne problemy: jak się szybko posilić, jak zaoszczędzić na paliwie. W książce skupiłem się na tym, co nie było niezbędne – a często było wręcz niepotrzebne – ale zmieniło nie tylko nasze postrzeganie Japonii, ale w ogóle nasz sposób patrzenia na świat, wprowadzało nowy styl życia.

Czego najlepszym przykładem jest chyba walkman? Pisze pan o tym, jak zachwycił 28-letniego Steve’a Jobsa.
Na początku lat 80. dostał walkmana od samego założyciela Sony. Po powrocie do domu nawet go nie włączył, mimo że był wielkim fanem muzyki. Po prostu rozebrał urządzenie na części, by sprawdzić, jak firma zdołała pomieścić wszystkie komponenty w tak niewielkim urządzeniu. Znakomicie rozumiał, że walkman oznaczał coś nowego. Dotąd technologia kojarzyła się z czymś topornym, w najlepszym razie neutralnym emocjonalnie. Tymczasem walkman był cool. Przynosił nową modę. Przy pracach nad Macintoshem inspiracją dla Jobsa nie był IBM, lecz właśnie Sony. Walkmanem zafascynował się też Andy Warhol, w ogóle się z nim nie rozstawał.

Są jego zdjęcia z kolacji z Williamem S. Burroughsem, podczas której słuchawki miał cały czas na uszach.
Warhol rozumiał, że nie jest istotne, czego słuchasz przy pomocy walkmana – on sam nosił ze sobą głównie operę, bo „miło jest słyszeć Pavarottiego zamiast klaksonów”.

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama
Być eko
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.