Nasza szkoła

Czy systemowa szkoła naprawdę socjalizuje?

3 minuty czytania
Potrzebujemy nowego modelu szkoły w systemie publicznym.
2
Potrzebujemy nowego modelu szkoły w systemie publicznym.cfg1978 / Shutterstock
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Szkoła, w której dzieci nieruchomo siedzą codziennie po kilka godzin w ławce, nie uczy kluczowych kompetencji społecznych.

Mityczna socjalizacja w szkole to ostatni bastion obrońców tradycyjnego modelu edukacji w Polsce. Ilekroć pojawia się dyskusja na temat ostatnio coraz popularniejszej w Polsce edukacji domowej, można usłyszeć (także z ust na przykład wiceministry edukacji), że tylko w szkole następuje prawdziwa socjalizacja młodych ludzi.

Dla mnie jako osoby zajmującej się od wielu lat alternatywnymi formami edukacji i przekonującej w swoich książkach do tego, że dziś jako społeczeństwo potrzebujemy przede wszystkim nowego modelu szkoły w systemie publicznym, takie wyobrażenia są groźne. Dlaczego? Ponieważ utwierdzają nas w przekonaniu, że właściwym środowiskiem dla prawidłowego przebiegu procesu uczenia się i rozwoju, a także w zakresie nabywania kluczowych dziś kompetencji społecznych jest szkoła.

Szkoła taka, jaką znamy. Taka, w której dzieci nieruchomo siedzą codziennie po kilka godzin w ławce, nie mogąc nawet zabrać głosu bez pozwolenia nauczyciela lub nauczycielki. Taka, w której nierzadko łamane są prawa człowieka przez wprowadzanie zakazu wyjścia do toalety w trakcie lekcji (czego nie zmienia nawet przypadek uczennicy, której w trakcie zajęć rozpoczyna się nagle okres). Taka, w której, jeśli już można z kimś porozmawiać, robi się to na pięciominutowej przerwie między błyskawicznym wyjściem do toalety (bo na lekcji nie można), zjedzeniem i napiciem się czegoś (bo na lekcji nie można), a także przypomnieniem sobie materiału na kolejną kartkówkę lub sprawdzian. Dodajmy, że w klasie siedzimy przymusowo z osobami, z którymi bardzo często w ogóle się nie dogadujemy (to w konsekwencji może prowadzić do przemocy rówieśniczej, co podkreślają psychologowie tacy jak Peter Gray), i mamy zajęcia z pedagogami, którzy nierzadko (z jakiegoś powodu) za nami nie przepadają.

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama
Być eko
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.