Nasza szkoła

Dlaczego w podręcznikach brakuje kobiet

1 minuta czytania
Agnieszka Jankowiak-Maik, znana też jako Babka od histy, i Joanna Cieśla
3
Agnieszka Jankowiak-Maik, znana też jako Babka od histy, i Joanna CieślaLeszek Zych / Polityka
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Po co o kobietach w historii opowiadać? Mówi dr Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako „Babka od histy”, współtwórczyni Muzeum Historii Kobiet.

Tylko 4 proc. nazwisk wymienionych w podręcznikach szkolnych należy do kobiet, tylko 2 proc. ulic upamiętnia kobiety i tylko 10 proc. patronów szkół to kobiety – wyliczają autorki podręcznika „Herstoria stosowana”, związanego z projektem Muzeum Historii Kobiet. A muzeum współtworzy nasza rozmówczyni dr Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako „Babka od histy”. Nauczycielka i działaczka z grupą współpracowniczek wypracowała sposoby na to, by opowiadać o znaczeniu i roli kobiet w polityce, nauce i sztuce – choć może się wydawać, że wypchana ponad miarę podstawa programowa nie daje wielkiego pola manewru. Okazuje się, że to wrażenie jest błędne.

Maria Skłodowska-Curie podczas I konferencji Solvayowskiej w Brukseli w 1911 r.
3
Benjamin Couprie/WikipediaMaria Skłodowska-Curie podczas I konferencji Solvayowskiej w Brukseli w 1911 r.

Po co o kobietach w historii opowiadać? Choćby po to, żeby oddać sprawiedliwość faktom i rzeczywiste proporcje wydarzeniom i procesom – a także po to, żeby młodych ludzi bardziej zaciekawić przeszłością (przydatną, jak wiadomo, by rozumieć teraźniejszość). Bo zróżnicowani bohaterowie i bohaterki to ciekawsze opowieści, z którymi łatwiej się utożsamić.

Okładka

Czytaj wydanie specjalne!

Choć polska szkoła zaczyna zmierzać w lepszym kierunku, wciąż jest wiele do zrobienia. Sami nauczyciele mówią, że uczą dzieci nie tego, co trzeba, a zakres przeładowanej podstawy programowej to tylko jeden z problemów. Z jakimi problemami borykają się uczniowie?

Edukatorki związane z Muzeum Historii Kobiet chętnie dzielą się swoimi metodami prowadzenia zrównoważonych i uwzględniających zaangażowanie kobiet lekcji. W podkaście jest też o tym, co by było, gdyby ktoś zechciał stworzyć Muzeum Historii Mężczyzn. Dlaczego nie? Naszym zdaniem mogłoby być całkiem ciekawie.

Podkast pochodzi z serwisu polityka.pl z dnia 30 kwietnia 2024;
Oryginalny tytuł: „Kobiety w polityce, w fizyce, biologii i sztuce. A w podręcznikach ich nie ma. Co robić?”

Reklama
Być eko
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.