Kraj

Najbogatsi wezmą najwięcej

2 minuty czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Fragment ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Fragment ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. materiały prasowe

Paryskie igrzyska olimpijskie rozkręcają się powoli, wciąż większość składników medalowej rywalizacji przed nami, ale w kategorii „największa kontrowersja” zwycięzca jest już bezdyskusyjny. To organizatorzy ceremonii otwarcia, którym przyświecała idea zaprezentowania republikańskich idei wolności, równości i braterstwa, a dokonali tego, m.in. zapraszając do udziału w części artystycznej grupę drag queen. Ich występ zakończył się zajęciem za długim stołem pozycji w sposób, który skojarzył się niektórym z układem postaci na słynnym obrazie „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci.

Interpretacja została momentalnie podchwycona i rozpropagowana przez samozwańczych strażników moralności oraz chrześcijaństwa jako bluźniercza, głosy zaś tych, którzy twierdzą, że nie ma mowy o drwinach z religii – a jeśli szukać aluzji do malarstwa, to należałoby raczej odwołać się do dużo mniej znanego dzieła z epoki baroku, „Uczta Bogów” autorstwa Jana van Bijlerta – podsyciły tylko spiskowe teorie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyraził kurtuazyjne ubolewanie z powodu niezamierzonej obrazy uczuć religijnych, a autorzy oprawy wyjaśnili, że scena miała raczej zobrazować antyczną imprezę, jakich w tamtej Grecji nie brakowało. Burza przesłoniła dyskusję o tym, co w ceremonii otwarcia kluczowe, czyli jej wartość artystyczną. Zdanie na temat tego, czy była przydługa, czy jednak magnetyzująca, są podzielone, ale w pamięć na pewno zapadną występy zmagającej się z chroniczną chorobą Céline Dion, jak również grupy Gojira, najlepszego francuskiego towaru eksportowego, jeśli chodzi o muzykę metalową.

W klasyfikacji medalowej na razie Europa jest zdominowana przez potęgi azjatyckie (Chiny, Japonia, Korea Południowa) oraz anglosaskie (Australia, Stany Zjednoczone).

Polityka 32.2024 (3475) z dnia 30.07.2024; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama