Pomocnik Historyczny

Terroryzm

Bojownicy Hamasu podczas pokazu wojskowego w mieście Gaza, 20 lipca 2017 r. Bojownicy Hamasu podczas pokazu wojskowego w mieście Gaza, 20 lipca 2017 r. McGrath / Getty Images

Nie ma jednej uznanej definicji terroryzmu, co głównie rozbija się o względy polityczne; ilustruje to zdanie, że „człowiek dla jednych będący terrorystą, dla innych jest bojownikiem o wolność”. W podobny sposób wypowiadał się były lider Autonomii Palestyńskiej Jasir Arafat: „Różnica między rewolucjonistą a terrorystą sprowadza się do tego, o co każdy z nich walczy. Ktokolwiek broni słusznej sprawy, walczy o wolność i wyzwolenie swego kraju od najeźdźców, osadników i kolonistów, nie może być nazwany terrorystą”.

W obiegu istnieje więc ok. 100 definicji terroryzmu. W „Encyklopedii Popularnej PWN” określa się go tak: „Działalność zwykle małych, ekstremistycznych ugrupowań, które za pomocą zabójstw, zagrożeń śmiercią, mordów politycznych, porwania zakładników, uprowadzeń samolotów i innych podobnych środków potępianych przez społeczność międzynarodową, usiłują zwrócić uwagę opinii publicznej na wysuwane przez siebie hasła bądź też wymusić na rządach państw, w których działają określone ustępstwa lub świadczenia na swoją korzyść (np. zwolnienie więzionych terrorystów, okup)”.

Komisja Europejska uważa, że terroryzm to „wszelkie celowe akty popełnione przez pojedyncze osoby lub organizacje przeciw jednemu, lub kilku państwom, ich instytucjom lub ludności, w celu zastraszania oraz poważnego osłabienia lub zniszczenia struktury politycznej, gospodarczej i społecznej kraju”. Jeszcze inaczej akt terrorystyczny definiuje Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy – to „każdy czyn popełniony przez osobę lub grupę osób z udziałem przemocy lub groźby jej użycia przeciwko państwu, jego instytucjom, jego ludności w ogólności lub konkretnym jednostkom, motywowanym przez separatystyczne aspiracje, ekstremistyczne koncepcje ideologiczne, fanatyzm lub irracjonalne i subiektywne czynniki, zorientowany na stworzenie klimatu terroru wśród osób publicznych, określonych jednostek lub grup w społeczeństwie bądź w całym społeczeństwie”.

Pomocnik Historyczny „Izrael-Palestyna” (100224) z dnia 11.08.2024; Korzenie konfliktu; s. 54
Reklama