Wokół cerkwi i monasterów
Dzieje Kościoła prawosławnego w Rumunii
Jedyny naród łaciński wyznania prawosławnego. Historia chrześcijaństwa na ziemiach rumuńskich sięga pierwszych wieków istnienia tej religii. Obecnie w Rumunii funkcjonuje kilka wyznań, przy czym większość Rumunów należy do Kościoła prawosławnego, w przeciwieństwie do innych narodów łacińskich, z których większa część jest w składzie Kościoła rzymskokatolickiego. Jest to jedyny na mapie Europy naród łaciński wyznania prawosławnego.
Kościół prawosławny w historii narodu rumuńskiego pełnił funkcję religijno-moralną, odegrał też znaczącą rolę kulturową. Pierwsze księgi, które zostały napisane i wydrukowane, najpierw w języku cerkiewnosłowiańskim, a następnie w rumuńskim, były księgami cerkiewnymi. Pierwsze dzieła literackie były również dziełem duchownych. Pierwsze szkoły mieściły się w budynkach cerkiewnych lub monasterskich. Kościół prawosławny wniósł znaczący wkład w rozwój sztuki rumuńskiej. Organizował również instytucje opieki społecznej.
Po wczesnym chrześcijaństwie północnych populacji naddunajskich pozostało niewiele świadectw archeologicznych i dokumentalnych, poza Dobrudżą.