Kultura

Radio robot

Czy bot może zaspać? AI w Off Radio Kraków to był „miś na miarę naszych możliwości”

Boty dyskretnie przejęły antenę we wtorek 22 października. Boty dyskretnie przejęły antenę we wtorek 22 października. Getty Images
Podłączenie pod sztuczną inteligencję anteny publicznego Off Radia Kraków mogło się wydawać halucynacją, ale było faktem. I skończyło się szybkim zwarciem.

Decyzję o rezygnacji z zaangażowania AI do niemal samodzielnego tworzenia audycji redaktor naczelny Polskiego Radia Kraków Marcin Pulit podjął po niepełnym tygodniu roboczym.

Boty dyskretnie przejęły antenę we wtorek, 22 października. Może i przeszłoby to bez echa, gdyby nie Mateusz Demski, były współpracownik rozgłośni. Na Facebooku opublikował post: „Niedawno pisałem o tym, że Off Radio Kraków (w którym prowadziłem audycję przez blisko trzy lata) przestaje nadawać w znanej dotąd formule, że wszyscy, którzy tworzyli to miejsce wylecieli z pracy. Wczoraj poznaliśmy szczegóły – kilkanaście osób z redakcji (…) zastąpi sztuczna inteligencja. Na antenie usłyszymy głosy nowych prowadzących. 20-letniej Emilii „Emi” Nowak, studentki dziennikarstwa, ekspertki od popkultury; 22-letniego Jakuba „Kuby” Zielińskiego, specjalisty od technologii i muzyki oraz 23-letniego Alexa – poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer. Żadna z tych osób nie istnieje. Wszystkie zostały wygenerowane przez AI”. W wielu innych redakcjach i biurach (godziny były robocze) na głos czytano ten wpis. Zazwyczaj zalegała cisza, potem ktoś pytał: „Czyli to już?”. A potem huknęły tysiące komentarzy.

Redaktor naczelny wydał oświadczenie, że żaden pracownik Off Radia nie został zwolniony, bo programy prowadzili głównie zewnętrzni współpracownicy i to z nimi rozwiązano umowy, że AI nie zastąpiła dziennikarzy, bo przyczyną likwidacji ich audycji była niska słuchalność. I że cała zmiana jest częścią eksperymentu i dyskusji o tym, co sztuczna inteligencja nam daje, a co może zabrać.

Większość komentatorów, zwłaszcza pracujących w mediach na śmieciówkach, te wyjaśnienia uznała za ostateczny dowód, że w krakowskich instalacjach przegrzały się styki.

Polityka 45.2024 (3488) z dnia 29.10.2024; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Radio robot"
Reklama