Ludzie i style

Kobiety na boiska

#womeninmalefields, czyli kobiety na boiska. Ten trend wystrzelił w social mediach

2 minuty czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Kobiety „na męskich boiskach” Kobiety „na męskich boiskach” TikTok
Trend, którego źródeł trzeba szukać na TikToku, zwraca uwagę na nierówności, stereotypy i przedmiotowe traktowanie kobiet.

„Przechodził nocą obok skąpo ubrany, więc zaczęłyśmy gwizdać i go podrywać. Nie był zainteresowany, więc zwyzywałyśmy go od szmat”, „Powiedział, że chce zostać chirurgiem, a ja go uświadomiłam, że pewnego dnia zostanie ojcem, więc powinien wybrać zawód, który pozwoli na większą elastyczność” – internet zalały setki tysięcy takich wymyślonych, ironicznych historii publikowanych przez kobiety z całego świata, zwykle przy akompaniamencie utworu „Anaconda” Nicki Minaj. Wszystkie łączy hasztag #womeninmalefields. Dosłownie: „kobiety w męskich dziedzinach” czy „na męskich boiskach”.

Trend, którego źródeł trzeba szukać na TikToku, zwraca uwagę na nierówności, stereotypy i przedmiotowe traktowanie kobiet. Zabieg jest prosty: chodzi o umieszczenie kobiet w „męskich” sytuacjach, zachowujących się w sposób przypisywany płci przeciwnej. A celem jest podkreślenie podwójnych standardów, dowiedzenie, że to, co uchodzi panom, a nawet budzi podziw, nie jest akceptowane, kiedy role się odwracają.

Mężczyźni w odwecie publikują nagrania pod hasłem #meninwomenfields lub #meninfemalefields. Pojawiają się takie opowieści: „Przyłapała mnie na zdradzie, więc rozpłakałem się i obwiniłem o wszystko swój znak zodiaku”, „Zrobiłem mem obśmiewający jej płeć, a jak odpowiedziała mi tym samym, to się obraziłem”.

Dlaczego wciąż ze sobą rywalizujemy? Dr Marta Bierca z agencji WiseRabbit zajmująca się badaniami rynku i zjawisk społecznych: – Wynika to często z lęku i frustracji związanych z tym, że nadal nie potrafimy się porozumieć. Trzymanie się stereotypowych wizji płci daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Z badania, w którym wzięli udział respondenci z 12 krajów, wynika, że aż 60 proc.

Polityka 1.2025 (3496) z dnia 29.12.2024; Ludzie i Style; s. 111
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobiety na boiska"

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama