Media publiczne mają nowe władze. Wrze od plotek, kogo teraz wyrzucą, a kto zostanie. Z politycznych szczytów płyną zapewnienia, że chaos jest przejściowy, a nowa ustawa medialna wreszcie wszystko uporządkuje. Czyżby?
Dodatkowa sekunda w 2008 r. musi cieszyć, gdyż był to dla Polaków rok naprawdę niezły.
Gdyby odprawy prezesów zaproponowano konkurencji za ich przyjęcie do pracy, z pewnością nawet z dopłatą prywatny biznes by ich nie chciał
Bez rosyjskiego gazu Ukraina się nie obejdzie. Rosja to wie i próbuje naciskać.
Odchodzący prezydent w Ameryce wzbudza już nawet litość, nieładnie kopać leżącego.
Ciągle żyjemy w ciekawych czasach. W Polsce nie mamy zresztą szczęścia do czasów „nieciekawych”. W 2009 r. będzie tak samo.
Weszliśmy w rok szczególny, bo mija w nim 20 lat od demokratycznej polskiej rewolucji i 70 od Września. Polityczny konflikt w kraju, zmieszany z rocznicowymi symbolami, może dać mieszankę wybuchową.
Im mniej Kościoła w państwie i państwa w Kościele, tym lepiej dla obu.
Gdy zabierają dziecko ze szpitala, podpisują cyrograf. Jeśli przysną, a dziecko udusi się pod domowym respiratorem, za nieudzielenie pomocy grozi im 25 lat.
Oficer poniżał żonę i ją bił, ale za rzadko, czy może za lekko, by go za to od razu karać. Prokuratura i sąd wojskowy umorzyły sprawę.
Na 900 tys. studiujących w Polsce dziewczyn ponoć co dziewiąta dorabia sobie ciałem.
Rozmowa z prof. Aleksandrem Krawczukiem, historykiem, o jego fascynacji antykiem, starożytnych agentach i o Unii Europejskiej.
Kiedy stary rok żegna nas kryzysem, a nowy wita zapowiedzią jego ponurych konsekwencji, wraca pytanie, czy przewidywanie przyszłości ma jakąkolwiek przyszłość? Czy wypada mówić o futurologii, jeśli kłopot sprawia przewidzenie pogody na przyszły tydzień?
Kiedy stocznie w Gdyni, Szczecinie, Gdańsku traciły pieniądze i klientów, inni korzystali z gospodarczej prosperity. Na czym budowali sukces? Czy są jeszcze szanse, żeby pójść ich śladem?
Gospodarka zwalnia i wszystko się chwieje. Także ceny. Jeśli będzie naprawdę źle, to plajtujące firmy będą wyprzedawały towary za bezcen. Na razie zaczęły od ostrych promocji.
Dotowane kredyty mieszkaniowe, o których jeszcze niedawno mało kto słyszał, zapowiadają się na tegoroczny hit. Z cienia mają wyjść również towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), też dobre na ciężkie czasy.
Tajemnice procesów kanonizacyjnych
Z kosmicznym dystansem do siebie
●●●●○○ i 1/2
W 2007 r. na festiwalu w Gdyni Robert Więckiewicz odebrał nagrodę dla najlepszego aktora. W ubiegłym roku spędził na planach filmowych 150 dni. W tym czekają go trzy premiery.
Według niepisanej reguły, jeśli amerykańska gospodarka ma się źle, Hollywood ma się dobrze. Tak było zwłaszcza podczas Wielkiego Kryzysu, kiedy kino pomagało zapomnieć o kłopotach. Dziś to zbyt optymistyczny scenariusz.
Rozmowa ze skrzypaczką Wandą Wiłkomirską
„Siekierezada albo zima leśnych ludzi” to nie tylko powieść, do której się wraca, ale też dzieło skupiające w sobie najlepsze cechy całego dorobku literackiego Edwarda Stachury.
Kino historyczne w PRL wywoływało emocje i spory, gdyż było uwikłane w teraźniejszość - poprzez zamiar twórców lub sposób odczytania przez widownię.
Słowo mecenat łączy się z postacią zmarłego w 8 r. p.n.e. Cilniusa Gaiusa Mecenasa. Był opiekunem uczonych i artystów, protektorem tak sławnych rzymskich poetów jak Horacy i Wergiliusz.
Pocenie się rąk jest kłopotliwą dolegliwością wielu osób. Można się go pozbyć, poddając operacji. Chirurgom pomagają w tym fizycy.
Nasze dzieci, pokolenie Internetu, to istoty z innej planety. Właśnie dorosły i sięgają po władzę.
Czołgi z gwiazdą Dawida prą naprzód, Hamas jest w odwrocie. Operacja lądowa może potrwać długo. Jerozolima nie ma złudzeń: fundamentalizm islamski zakorzenił się zbyt mocno, aby można go wyrugować siłami zbrojnymi.
Nowym patriarchą Moskwy zostanie najpewniej metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, znany z cotygodniowego programu religijnego w telewizji i renesansowego stylu życia.
Przy nadaktywnym Sarkozym ostrożna Angela Merkel sprawiała wrażenie, jakby chciała przeczekać kryzys. A jednak grudniowy szczyt pokazał, że UE potrafi godzić różne temperamenty.
Rozmowa z prof. Stevenem Millerem, politologiem z Uniwersytetu Harvarda, o zagrożeniu nuklearnym, tarczy antyrakietowej i stosunkach USA–Rosja
Przed sądem w Gliwicach 18 oskarżonych odpowiada za spowodowanie katastrofy w kopalni Halemba. W 2006 r., 1030 m pod ziemią, zginęło 23 górników.
Rozmowa z Andrzejem Jagusiewiczem, głównym inspektorem ochrony środowiska, o tym, kto truje i czy przestanie
Pięć lat temu, kiedy rozpoczynali działalność przed mikrofonami RMF Classic, obiecali sobie, że nie będą opowiadać anegdot w rodzaju: Beethoven był głuchy, a Vivaldi rudy. I w ogóle za dużo gadać.
Problem jest wstydliwy, ale tak powszechny, że pora o nim pomówić. Psie kupy.
Naukowcy policzyli, że na okręcie podwodnym jest 36 szkodliwych gazów, w tym wybuchowy wodór i zabójczy dwutlenek węgla. Marynarze machają na to ręką. Po większej dawce dwutlenku śmieszy nawet słaby kawał, a i śpi się jak zabity. A raczej podduszony.