Nauka

AI ma apetyt

Stargate: tajemniczy projekt Microsoftu i OpenAI. Skala przedsięwzięcia jest gigantyczna

7 minut czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Prąd staje się równie cennym i trudno dostępnym zasobem dla firm pracujących nad AI co moce obliczeniowe procesorów tworzących „mózg” sztucznej inteligencji. 2 Prąd staje się równie cennym i trudno dostępnym zasobem dla firm pracujących nad AI co moce obliczeniowe procesorów tworzących „mózg” sztucznej inteligencji. Phonlamai Photo / Shutterstock
Sztuczna inteligencja będzie pożerać coraz więcej energii. Już niedługo mogą zacząć powstawać elektrownie wyłącznie na jej użytek.
Stargate może być jedną z głównych przyczyn ogromnego zainteresowania Microsoftu i OpenAI m.in. energią atomową.Prostock-studio/PantherMedia Stargate może być jedną z głównych przyczyn ogromnego zainteresowania Microsoftu i OpenAI m.in. energią atomową.

W filmie science fiction „Stargate” z 1994 r. (polski tytuł: „Gwiezdne wrota”) naukowcy znajdują na egipskiej pustyni starożytny artefakt, który okazuje się dziełem pozaziemskiej cywilizacji, umożliwiającym błyskawiczne podróże między planetami w różnych galaktykach. Stargate to także nazwa nadana tajemniczemu wspólnemu projektowi firm Microsoft i OpenAI (tej od ChatGPT). Ujawnienie jego istnienia przez „The Information”, świetnie zorientowany serwis internetowy z Doliny Krzemowej, było jednym z najgoręcej dyskutowanych newsów w ostatnich miesiącach. Obie firmy planują bowiem zbudować potężną infrastrukturę komputerową, która „teleportowałaby” sztuczną inteligencję, opartą na dużym modelu językowym (LLM), na poziom AGI, czyli tzw. ogólnej sztucznej inteligencji. Choć nie ma powszechnej zgody co do jej definicji, można w uproszczeniu przyjąć, że chodzi o program komputerowy, który będzie inteligentny niemal jak człowiek.

Miliardy na superkomputer

Skala przedsięwzięcia jest gigantyczna, gdyż AGI potrzebuje superkomputera o niespotykanej dotąd mocy obliczeniowej. Microsoft zaplanował wyłożenie na ten cel ponad 100 mld dol. (to połowa tegorocznego budżetu Polski), co stanowi zawrotną kwotę nawet jak na standardy bardzo zasobnych największych amerykańskich koncernów technologicznych. Projekt, podzielony na pięć faz, podobno już znajduje się na etapie trzeciej. A ostatnią, czyli uruchomienie superkomputera, przewidziano na 2028 r.

Jednym z największych wyzwań Stargate – oczywiście poza przekuciem mocy obliczeniowych tysięcy procesorów w AGI, co wcale nie musi zakończyć się sukcesem – będzie zapewnienie całej infrastrukturze (m.

Polityka 31.2024 (3474) z dnia 23.07.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "AI ma apetyt"

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama