Kościół katolicki w Polsce jest wielkim posiadaczem, z pewnością największym właścicielem gruntów w kraju (nie licząc Skarbu Państwa).
W Polsce działało tajne więzienie CIA. Jest też pewne, że Amerykanie stosowali w nim tortury. Kim byli więźniowie, jak tam trafili i co się z nimi stało?
Można na ugrupowanie głosować i je szanować. Można też głosować z powodu wyższej konieczności, ale go w istocie nie szanować. A od deficytu szacunku zaczyna się zawsze zjazd w dół.
Ze szkolnictwa wyższego nikt w Polsce nie jest dziś zadowolony. Jednak nawet tym, którzy dostrzegali, że edukacyjny triumf Polaków (co drugi w wieku studenckim studiuje) może okazać się edukacyjnym oszustwem, towarzyszyły kolejno trzy złudzenia.
Polskie problemy z gazem przypominają serial telewizyjny. Co chwila oglądamy dramatyczne zwroty akcji, choć już mało kto pamięta, co wydarzyło się w poprzednich odcinkach. W najnowszym pojawił się prezes PGNiG i zakomunikował, że w nadchodzących miesiącach będą kłopoty z zaopatrzeniem w gaz.
Nowa odsłona w naszym politycznym teatrze zaczyna się od zdejmowania masek.
Gdy u dołu telewizora ukazał się napis: „Bielecki kandydatem PiS na prezydenta Warszawy”, kolega, który współpracował z nim w podziemiu, nie mógł uwierzyć. Nerwowo wystukał esemesa: "I na... ci to?"
Gen. Mieczysław Bieniek ukończył AWF ze specjalizacją z windsurfingu. Dowódcze stanowisko w kwaterze NATO w Norfolk będzie wymagało od niego sporo kunsztu w utrzymaniu się na fali.
Wszystko otaczała tajemnica. Matka nie wiedziała, z kim syn płynie ani dokąd. Kiedy za długo nie dawał znaku życia, zgłosiła jego zaginięcie. A gdy znaleziono w wodzie jego zwłoki, rozwiesiła w Gdyni plakaty z apelem: Pomóż znaleźć morderców Patryka!
Byli na liście najbogatszych Polaków. Potem znaleźli się w mniej zaszczytnym rankingu, na top liście ściganych. Prowadzenie biznesów przejęły ich rodziny.
W Poznaniu zakończył się właśnie VIII Kongres Teologów Polskich. Na obrady zjechało ponad 300 osób ze wszystkich katolickich wydziałów teologicznych w Polsce. Wydawać by się zatem mogło, iż teologia w naszym kraju ma się całkiem dobrze. Niestety, to złudzenie.
Jak Polska długa i szeroka wre praca: nowe muzea i stadiony, hektary kostki bauma. Nie zawsze z sensem, ale zawsze na kredyt. To znak, że wybory samorządowe za pasem. Rząd apeluje do samorządowców: opamiętajcie się, bo będzie nieszczęście!
O tym, że to, co państwowe w gospodarce, też może być piękne, a liberalizm ma swoje ograniczenia - mówi Aleksander Grad.
90 mln klientów, 13 tys. oddziałów, 11,6 mld dol. zysku – szef Santandera mógłby spocząć na laurach. Czego Emilio Botín szuka w Polsce?
W slangu hawańskim reformierdas znaczy g...ne reformy. Przypatrując się reżimowym decyzjom z ostatnich kilku miesięcy, trudno nie przyznać racji hawańskiej ulicy.
Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt osiągnął historyczny sukces: wygrał ponownie wybory parlamentarne, złamał monopolistyczną pozycję szwedzkiej lewicy. Jak to zrobił?
Niechętna muzułmanom książka Thilo Sarrazina wywołała w Niemczech skandal. Podobnie jak książki dwóch żyjących na Zachodzie mahometanek. Jedna domaga się rewolucji seksualnej w islamie, a druga namawia do konformizmu.
Ma bułgarskie korzenie. Kiedyś bojowniczka partyzantki miejskiej, skazana przez dyktaturę za napad na bank. W ubiegłym roku dowiedziała się, że ma raka, nie przerwała kampanii, prowadziła ją w peruce. Dziś Dilma Rousseff – namaszczona przez prezydenta Lulę – jest faworytką wyborów prezydenckich.
Bezpretensjonalny dokument o twórczości Miloša Formana, czeskiego reżysera, który zrobił w Hollywood większą karierę od samego Polańskiego.
Witkacy w reżyserii trzydziestolatka Michała Borczucha to rodzaj jam session z powracającymi tematami
Machulski stworzył kameralną kostiumową dramę, w której najważniejsi są – bardzo dobrzy – aktorzy.
Miło jest zajrzeć pisarzowi na biurko, zobaczyć, o czym myśli pomiędzy pisaniem kolejnych powieści.
Czy słowo drukowane czeka zagłada?
Piątek prezentuje własną wersję polskiej historiozofii.
Wystawa jest ciekawie skonstruowana, a przy tym imponująca: blisko 200 dzieł, z tego wiele sprowadzonych z Francji.
To będzie zupełnie inny Konkurs Chopinowski (3–20 października br.).
Najnowsza produkcja stołecznego Teatru Roma skazana jest na sukces, zaś kompletów na widowni można spodziewać się przez kilka najbliższych lat. Bo „Les Misérables” to najwybitniejszy musical w historii gatunku.
W kontekście filmowej premiery „Ślubów panieńskich” warto zastanowić się, czy i dlaczego lubimy Fredrę. W teatrze przecież grany jest rzadko i raczej bez uwielbienia. Otóż lubimy Fredrę dlatego, że go znamy, a nie dlatego, że go lubimy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Po wydanej przez Politykę płytowej serii jazzowej i bluesowej przyszła kolej na muzykę poważną. W tej dziedzinie postawiliśmy na wielkich wykonawców.
Michel Houellebecq, najpopularniejszy obecnie pisarz francuski, napisał nową powieść „Mapy i terytorium”, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń. Tym razem jednak mniej pisze się o skandalu, więcej o klasie pisarskiej autora.
Można wyobrazić sobie przyspieszone bicie serca Zofii, kiedy jako 22-latka wchodziła na mównicę w czasie warszawskiego Zjazdu Kobiet w 1907 r.
W 1961 r., dwa dni przed lotem Gagarina, na Pustyni Błędowskiej wystartowała polska rakieta RM-2D, w której leciały dwie myszy. Myszy przeżyły, polski program rakietowy już nie.
Co 20 minut ginie na naszej planecie jakiś gatunek rośliny lub zwierzęcia – twierdzi Edward O. Wilson, światowej sławy zoolog. Dziś dzięki postępom genetyki rosną szanse odbudowy zagrożonych populacji, a nawet przywrócenia naturze już wymarłych zwierząt.
Medycyna dała mężczyznom Viagrę, ale ma trudności z zaoferowaniem kobietom czegoś, co byłoby jej odpowiednikiem.
Jak Solidarność w Polsce walnie pięścią w stół, kuranty na Kremlu zagrają Mazurka Dąbrowskiego! Andrzej Rozpłochowski, autor tych słynnych słów z lat pierwszej Solidarności, wrócił do kraju po 22 latach emigracji w USA. Czy wróci też do polityki?
Tomek pierwszą motorynkę zajeździł po dwóch tygodniach, Jacek po czterech. Następnie były Simsony, adaptowane w warsztacie na potrzeby jazdy po wertepach.
Klan Gollobów to w polskim żużlu instytucja, ale Tomasz dogonił tytuł mistrza świata, dopiero gdy zaczął działać na własną rękę.
Wszystko w Ćmielowie sięga daleko w przeszłość. To firma kultowa, srebro nasze rodowe, choć już sprzedane. Ile fabryk może pochwalić się 220 latami istnienia? Ćmielów to świat kobiet.