Sondaże pokazują, że więcej niż co czwarty wyborca deklaruje się jako „niezdecydowany”. Przygotowaliśmy więc autorski quiz, który może pomóc w politycznej i ideowej autoidentyfikacji. A także – co może ważniejsze – w określeniu tzw. mniejszego zła.
W miniony wtorek spotkałam przed Sejmem nadzwyczajnie rozradowanego posła Pawła Kowala. Zarejestrowaliśmy się! – zawołał i już biegł dalej, dodając: I Palikot też!
Powołując się na źródła rządowe, PAP podała, że premier Donald Tusk – na ubiegłotygodniowej konferencji pod hasłem „Przyjaciele Libii” – miał zadeklarować pomoc humanitarną w wysokości miliona złotych. To gest niefortunny i niekonsekwentny.
Politycy przed wyborami tak straszą wszystkimi możliwymi nieszczęściami, jakie spadną na kraj, jeśli to nie oni wezmą władzę, że obywatele zaczynają się bać samej kampanii, a przy okazji i polityków.
Seryjni stażyści, pracownicy tymczasowi, młodzi bezrobotni. W Europie rośnie nowa klasa społeczna bez perspektyw na dobrobyt i awans. Istnieje także w Polsce i ma już swoją nazwę: prekariat.
Nie można kultywować przebrzmiałych formuł, bo się wyginie jak dinozaury - mówi O. Paweł Kozacki.
Co polskie dzieci wiedzą o seksie? Że to hard porno. Bo jedynym realnym źródłem wiedzy jest dla nich Internet.
Regionalne browary odkryły, że nie jest ważne, ile piwa się warzy, ważne jak. I o to toczą spór z wielkimi konkurentami.
Na giełdach już spokojniej, ale pewnie na krótko. Kolejne spadki kursów znów wywołają zapowiedzi następnej batalii z kryzysem i recesją. Walka ze skutkami kryzysu wydaje się pochłaniać uwagę wszystkich. Gorzej, że mało kto zajmuje się jego przyczynami.
Biedne południe Europy już wie, jak oszczędzać i jak ciąć, ale nadal nie wie, co zrobić, żeby gospodarka znowu rosła. Doradców szuka na północy.
20 lat temu rozpadł się ZSRR. Na ile dawne radzieckie prowincje wybiły się na niepodległość?
Choć to początek jesieni, arabska wiosna trwa. Żaden kraj regionu nie zmieni się bardziej niż Libia, gdzie po upadku reżimu Kadafiego wyłania się... No właśnie, co?
Dominique Strauss-Kahn nie wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Do Paryża wrócił jako skompromitowany polityk, ale Partia Socjalistyczna potrzebuje go bardziej, niż jest gotowa przyznać.
Już półtora wieku Szwedzi walczą z alkoholem, który doprowadzał ich do nędzy i degeneracji. Graniczące z prohibicją zakazy zmieniły kulturę picia, ale spożycie niewiele się zmniejszyło.
Benjamin Barber, autor słynnej książki „Dżihad kontra McŚwiat”, o tym, jak się zmienił świat po 11 września
Pomysł porwania samolotów przez mudżahedinów samobójców i zaatakowania wież WTC pojawił się pod koniec lat 90. Dowodzący wówczas Al-Kaidą Osama ibn Laden zaakceptował go i przez trzy lata przygotowywał operację.
Dokładnie 63 lata przed obecnym Kongresem Kultury w tymże Wrocławiu odbył się kongres, o którym mówił cały świat. Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju.
Nikt nie wie, skąd wzięło się życie na Ziemi. Najnowsze badania coraz bardziej uprawdopodobniają hipotezę, że cegiełki do jego powstania przybyły do nas z kosmosu.
Egipcjanie nie musieli budować dróg, bo mieli Nil, który zapewniał im doskonałą komunikację i rozrywkę, zarówno za życia, jak i po śmierci.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Przyjaźń naszego bohatera z jednym z członków neonazistowskiej organizacji kończy się namiętnym romansem i konfliktem wartości...
Film koncentruje się na śledztwie z 2009 r., wyjaśniającym zbrodnię popełnioną na nastoletniej dziewczynce.
Singer w „Szatanie w Goraju” opisuje mechanizm tworzenia się sekty.
Aktorki wypowiadają kwestie jednym tonem, od początku do końca grają swoje role na jednej nucie.
Wystawa młodych hinduskich twórców jest ciekawym odzwierciedleniem społecznej, cywilizacyjnej i gospodarczej ewolucji.
Książka niby jest pamiętnikiem. Ale jest to dziwny pamiętnik (przynajmniej formalnie rzecz klasyfikując), bo mieści w sobie wiele form i gatunków.
Niemiecki historyk Jürgen Thorwald, autor bestsellera „Stulecie chirurgów”, przekonująco kreśli sylwetki felczerów, chirurgów i urologów.
Najbardziej osłupiające arcydzieło amerykańskiej literatury od czasów »Drogi do szczęścia«”.
Płyta jest zróżnicowana stylistycznie – od doskonałych, dynamicznych kawałków aż po delikatne i jazzujące.
Minęło niemal ćwierć wieku od ukazania się ostatniej studyjnej płyty grupy i oto na rynku pojawia się „Move Like This” z dziesięcioma nowymi piosenkami Ocaska.
„Wigry” to pewnie jedyna w tym sezonie płyta wydana w Polsce, która więcej nabywców znajdzie poza krajem.
Minimalizm, muzyka oparta na wyrazistym rytmie i powtórzeniach motywów zapanuje w Krakowie w dniach 11–17 września na festiwalu Sacrum Profanum.
Muzyka pop go męczy, rezygnuje z syntezatorów, a o komponowaniu na orkiestrę marzył od zawsze. Aphex Twin, muzyczny symbol nowoczesności, w wywiadzie dla „Polityki” okazuje się zaskakująco tradycyjny.
Prawdopodobnie ktoś na inaugurację Euro 2012 wyśpiewa nam jakąś melodię, inaugurując to ponoć epokowe dla wielu rodaków wydarzenie.
W dzisiejszej kulturze, przeładowanej elektroniką, nieoczekiwanie wzrasta znaczenie bezpośredniego kontaktu, żywej mowy, natychmiastowego odzewu.
Zorba już nie tańczy beztrosko na gruzach „pięknej katastrofy”, a zaczyna obcinać głowy bankierom i nawołuje do powszechnej odmowy płacenia podatków. Szczegóły w kryminale Petrosa Makarisa „Zgniłe kredyty”, pierwszej części trylogii o greckim kryzysie.
Znakomite wiadomości płyną do nas z Los Angeles. Maja Sablewska, znana menedżerka gwiazd, ale przede wszystkim samej siebie, poinformowała media, że jak tylko wyjdzie na ulicę, to wszyscy proponują jej pracę w Hollywood, a jeden malarz to bardzo chciał ją namalować. Znając Maję, był to Manet albo nawet Gauguin.
Tygrys w walizce, setki żółwi poupychane w kartonach, tukany ukryte w skarpetkach. W wakacje kwitnie nielegalny handel dzikimi zwierzętami. Szacuje się, że to drugi, po handlu narkotykami, najbardziej intratny rodzaj przemytu.
Jak skrzywdzona pacjentka poznała lekarza, który za opłatą pomagał jej dochodzić swoich praw. I co z jego pomocy wynikło.
VIII Festiwal Singera, który odbył się właśnie w Warszawie, był świetną okazją do przedstawienia kultury żydowskiej. Niestety, niewielu z niej skorzystało.
Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Daegu przypomniały, że wielkim urokiem sportu jest nieprzewidywalność. Wielu faworytów poległo. Wśród nich, niestety, i nasi.
Rozmowa z Zygmuntem Baumanem zasługuje na nieco głębszą refleksję niż nieznośna „Nienawiść” Konstantego Geberta (POLITYKA 35). Jeśli autor „Nowoczesności i zagłady” porównał izraelski mur otaczający Autonomię Palestyńską z murem warszawskiego getta – choć różnice są przecież oczywiste – to warto się zastanowić, dlaczego? Dla samej prowokacji?
Wiedziałem, że nagle dostałem całkowitego zaćmienia rozumu.
Ogrody brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego i wystawy kwiatowe, najsłynniejsza w Hampton Court, to wielki pokaz emocji, wyobraźni, determinacji. A także wyznacznik tego, co będzie się nam już wkrótce podobało.