Społeczeństwo

Kiedy ferie? Rok szkolny mamy nierówno podzielony, trzeba zerwać z tą tradycją

7 minut czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Kurort narciarski w Karkonoszach Kurort narciarski w Karkonoszach Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
Tradycję powinno się zmienić, a wręcz odrzucić, gdy nie służy już ludziom. Na ferie nie trzeba zasłużyć, one się po prostu dzieciom należą. Wolne w weekend już nie wystarcza.

Rok szkolny w Polsce od lat jest dzielony nierówno. W pierwszym półroczu mamy bardzo mało wolnych dni, natomiast w drugim mnóstwo. Gdy 1 września zaczynają się lekcje, dzieci muszą czekać do ferii ponad sto dni. Odpoczywają dłużej niż przez weekend dopiero podczas świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej są tylko pojedyncze wolne dni: 1 i 11 listopada. Zdarza się jednak, że wypadną w sobotę lub niedzielę. Barbara Nowacka powinna się temu przyjrzeć i rozważyć, czy należy kontynuować taki podział.

Jesień bez ferii

Dzieciom nie jest łatwo w szkole przetrwać jesień, kiedy nie ma żadnych ferii. Pocieszają się myślą, że jak wytrzymają do Bożego Narodzenia, czeka ich mnóstwo wolnego. Zwykle jednak nie są w stanie dotrwać; przeziębiają się i zapadają na jesienne choroby. Swoje robi też nadmierne obciążenie nauką, mania testowania i uczenie pod egzaminy, strach przed porażką. Na początku listopada dzieci są fizycznie i psychicznie wykończone, a do świąt jeszcze 50 dni. Choć frekwencja spada, lekcje są prowadzone, więc chorujące dzieci mają mnóstwo zaległości do nadrobienia. Byle do Gwiazdki!

Przerwa świąteczna trwa około dwóch tygodni. Ostatnio nawet jeden dzień dłużej, gdyż w wielu szkołach nauka zaczęła się dopiero 7 stycznia, we wtorek po święcie Trzech Króli. Dawniej na czas świąt nauczyciele zadawali mnóstwo pracy domowej, obecnie tego już nie robią, gdyż prawo zabrania. Obowiązki jednak nie znikają, trzeba je wykonać w szkole, skoro nie można w domu. Podstawa programowa, mimo że okrojona, wciąż jest obszerna.

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama