Niemal osiemset lat temu chrześcijańska piąta krucjata zmagała się z muzułmanami w Egipcie. W ogniu pożarów i zgiełku bitew doszło wtedy do niezwykłego spotkania. Brzydzący się przemocą
Jedyna polityczna emocja, jaką w sobie teraz znajduję, to zniecierpliwienie – już nie mogę się doczekać tych prezydenckich wyborów. Niestety, to jeszcze prawie cały rok; zanosi się na długą i bezsensowną kampanię. Dlaczego bezsensowną?
Na tle miłej i łatwej ostatniej dekady XX w. pierwsza dekada XXI w., która powoli się kończy, wyglądała jak kocie łby przy autostradzie.
Jakie wartości są w polityce najważniejsze, jak się zmieniają preferencje wyborcze Polaków i jaka nowa partia by im się spodobała? Zapytaliśmy o to w sondażu przeprowadzonym wspólnie z TNS
Polska armia wysłała ich na najlepsze amerykańskie uczelnie wojskowe. Zainwestowano w nich dziesiątki tysięcy dolarów. Zapomniano tylko po co.
Dla biednych, bezrobotnych, pogubionych życiowo stawiamy na wigilijnym stole dodatkowy symboliczny talerz. I do tego sprowadza się w gruncie rzeczy polska polityka społeczna: nie pozwala im umrzeć
Jan Zbigniew hrabia Potocki: Wielki Mistrz Orderu Św. Stanisława, a także Prezydent Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Wszystko na poważnie.
Młodość: ludzie w pełni sił zawodowych, dynamiczni, z przyszłością, siłą rzeczy nadają ton życiu społecznemu. Starość: ludzie u schyłku karier albo na emeryturze.
PUMA (Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowo-Administracyjnych) miała mieć na oku mieszkających w PRL cudzoziemców. W gospodarce rynkowej spadła na cztery łapy.
Stringi koniakowskie, japonki łowickie, nos Chopina, kubek powstańca warszawskiego, a może żubrówka? Trwają poszukiwania prawdziwie polskiej pamiątki. Pogmatwane jak polska dusza.
W specjalnym świątecznym numerze „Polityki” zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Nasi krytycy przedstawiają swoje
Pełne sale na komediach i farsach potwierdzają, że do kina i teatru chodzimy także po to, by się pośmiać. Kto i jak nas dzisiaj bawi?
Siada za biurkiem, a słowa same spływają mu na kartkę lub ekran. Jeśli tak ktoś wyobraża sobie pracę pisarza, to bardzo się myli.
To się nadaje do Księgi Guinnessa: przez pół wieku Jadwiga Mackiewicz prowadzi koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej. I wciąż na te koncerty nie sposób się dostać. Czym wabi Ciocia
W maju 2010 r. mija 500 rocznica śmierci słynnego włoskiego malarza Sandro Botticellego. Frankfurckie Städel Museum już teraz otworzyło niezwykłą wystawę prac mistrza.
O niejednoznacznej rzeczywistości, dobrodziejstwie żelaznej logiki i pożytku z moralności
Jak i dlaczego Juliusz Cezar przemienił się w kometę.
W tradycji chrześcijańskiej ma złą legendę, jego poddani także za nim nie przepadali. Ale zrobił dla Judei wiele dobrego, a i jego wkład w historię powszechną jest nie do przeoczenia.
Rozmowa z Johnem Polkinghornem, brytyjskim fizykiem, który stał się pastorem i teologiem
Co sprawia, że ludzie wyznający te same poglądy i nawet lubiący się, często stają się w końcu wrogami? Dlaczego tak łatwo podzielić nas na swoich i obcych?
Choć ludzki mózg nie poddaje się łatwo szkiełku i oku, wiemy o nim coraz więcej. Jaki użytek robią z tego lekarze i co mogą zyskać pacjenci?
Choinka, kutia, prezenty – to wszystko atrybuty wigilijne, co wcale nie znaczy, że chrześcijańskie.
Rok temu Ameryce narodził się zbawiciel. Dziś kult Baracka Obamy osłabł, a rodacy coraz częściej widzą w nim przybysza z innej planety. Pozbawionego emocji mózgowca.
W odbudowie stosunków polsko-niemieckich bardzo ważne były chrześcijańskie zasady. Warto dziś do nich nawiązać.
Jest 28 Cheszwan 5770 r., za kwadrans rozpoczyna się doroczna kolacja na cześć 4 tys. shluchim – wysłanników chasydzkiej organizacji Chabad Lubawicz.
Rośnie ruch w Arktyce. Statki przecierają nowe szlaki z Europy do Azji, a rządy szykują się do sporów o złoża pod topniejącym lodem.
Jak wyciągnięty z mroków dziejów i japońskich legend sport, osadzony w rytuałach religijnych, harmonizuje z nowoczesnym krajem?
Rozmowa z ojcem Leonem Knabitem, benedyktynem, o nieprzemijaniu.
Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy. Wydaje się, że wszystko o nim wiemy. Jednak wiele z tego, czego nas uczono w szkole, jest tylko legendą. Romantyczną i piękną, ale legendą. Kogo kochał?
Publikowanie rodzinnych wspomnień w formie książkowej na koszt autora to obyczaj nowy, ale przybiera na sile.
Węgry od ponad 40 lat toczą swoją wojnę. Pokonały już takie potęgi jak Związek Radziecki, Francja oraz Włochy, ale nie mogą dać sobie rady z małą Słowacją.
Agent Tomek z CBA jest w oczach większości Polek idealnym mężczyzną. Tak wynika z procesu posłanki Beaty Sawickiej, wyznań prawniczki Weroniki Marczuk-Pazury oraz z badań firm Millward-Brown i
Rozmowa ze Stanisławą Grotowską, reżyserką słuchowisk, m.in. słynnych „Matysiaków”, o wzajemnym przenikaniu świata rzeczywistego i radiowego
Mowa-trawa dawno wyschła i teraz to już jest siano.
Zostali bez Ojca, ale nie zrezygnowali z marzenia, którym ich oczarował: wypłyną jednak tym statkiem na ocean.