Substancje odurzające towarzyszą ludzkości od zarania. Długa jest też historia prób uporania się z nimi. Chemiczne dopalacze to tylko kolejny, pewnie nie ostatni, rozdział.
Smoleńsk był sławny w Rosji jako miasto rodzinne kosmonauty Jurija Gagarina. Mieszkańcy mówią, że świat dowiedział się, gdzie leży, kiedy w mieście rozbił się samolot. Śmiech przez łzy, bo Smoleńsk stał się atrakcją dla turystów.
Aż połowa Polaków nie głosuje w wyborach, nie bierze udziału w demokracji, choć musi w niej funkcjonować. Politycy przed każdymi wyborami walczą o ich głosy bo wierzą, że pozyskanie choćby ich części wywróci scenę polityczną.
Amerykański ekonomista i politolog w rozmowie o nieporządkach w głowach i na świecie.
Bezpłatna pomoc wojskowa od Amerykanów okazała się za droga dla polskiej armii. No i trudno powiedzieć, na ile pomocna.
O tym, czy Polacy muszą mieć więcej dzieci.
31 października o godz. 24.00 kończy się Powszechny Spis Rolny – największa operacja informatyczna na terytorium RP. 12 tys. rachmistrzów wyposażono w urządzenie zwane hand held. I zaczęła się jazda.
Statystyki nie kłamią: dzisiejszy poziom życia jest o wiele wyższy niż w 2000 r. Dlaczego więc ciągle narzekamy? Pewnie dlatego, że w strukturze społecznej zachodzą ogromne zmiany: jedne grupy idą w górę drabiny, inne z niej spadają.
Trzy lata wystarczyły, żeby 1,1 mln spółdzielców – każdy za parę złotych – stało się właścicielami mieszkań. Teraz spółdzielnie alarmują, że część nowych właścicieli może stracić mieszkania za długi.
W walce z Al-Kaidą Ameryka przechodzi na izraelskie metody. Zamiast łapać i więzić terrorystów, CIA zabija ich na odległość z samolotów bezzałogowych. Piloci siedzą w Stanach.
Na całym świecie władza nieuchronnie przechodzi w ręce kobiet. To nie postulat, to stwierdzenie oczywistości.
W całych Węgrzech w składach leży 30 mln ton czerwonego szlamu, odpadu z produkcji aluminium. Ekolodzy od lat ostrzegali przed katastrofą podobną do tej, do której doszło w hucie Ajka.
Jesienią 1660 r. wojska Rzeczpospolitej zmierzyły się z przeważającymi siłami Moskwy i Kozaczyzny. Decydującą bitwę stoczono pod Cudnowem.
Najsłynniejsze współczesne budowle szokują kształtem i zarazem budzą podziw. Są efektem ludzkiej wyobraźni i modelowania komputerowego.
Rozmowa z prof. Sethem Tellerem z MIT o tym, dlaczego maszyny muszą nauczyć się patrzeć na świat jak ludzie
W październiku i listopadzie częściej zapadamy nie tylko na przeziębienie i grypę, nasilają się też objawy wielu innych dolegliwości. Jak o siebie zadbać, żeby się nie dać?
Powierzenie ról Anieli Annie Cieślak i Klary Marcie Żmudzie-Trzebiatowskiej pomyłką nie było.
Nie siedzę „na fejsie”, dlatego nie ekscytowały mnie zapowiedzi filmu o wynalazcach Facebooka. Tymczasem nowe dzieło Davida Finchera wciągnęło mnie od pierwszej chwili.
Spektakl oszczędny w środkach, oparty na słowie, perfekcyjnie zrealizowany i świetnie zagrany.
●●●●●○
Żaden współczesny polski pisarz nie potrafi też tak pięknie jak Rymkiewicz opowiadać.
Jako sympatyk poprzednich trzech płyt Hegarty’ego kupuję i tę nową.
Płyta numer dwa w naszej kolekcji jest portretem Kiri Te Kanawy, jednej z najwybitniejszych sopranistek drugiej połowy XX w.
Harakiri nikt tu już nie popełnia. Ale samobójstwo wciąż intryguje Japończyków. Pełno go w kulturze masowej, gdzie konkuruje i koegzystuje z seksem.
Utarło się jakoś w Polsce – chyba za sprawą krakowskich kawiarniano-restauracyjnych propagandzistów – że Cesarsko-Królewskie Austro-Węgry, kraina czeskiego piwa i węgierskiego tokaju, Szwejka i Zielonego Balonika, a nade wszystko dobrotliwego, obsranego przez muchy Najjaśniejszego Pana, były oazą spokoju i mieszczańskiej Gemütlichkeit.
Znalazłem się teraz w tym okresie życia, gdy po raz pierwszy w życiu czuję się idealnie na swoim miejscu - mówi aktor.
Siłę tegorocznej Nagrody Nobla widać w księgarniach. W ciągu jednego dnia od ogłoszenia werdyktu poznikały z półek niemal wszystkie wznowienia powieści Mario Vargasa Llosy, które ukazały się ostatnio w Znaku. W przeszłości nie zawsze tak było.
W Ostrowcu Świętokrzyskim śmiercią tragiczną, którą trudno zrozumieć, zginął Michał Weresiak.
Naukowcy, którzy przez lata skupiają się na jednym problemie, częściej dostają Nagrodę Nobla niż ci skaczący z kwiatka na kwiatek. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie przypadło także tym, którzy skaczą.
Wedle 10-letniej już tradycji, z początkiem nowego roku akademickiego wręczyliśmy portfele, z zawartością 25 tys. zł każdy, laureatom akcji „Zostańcie z nami!” – 20 wybitnym młodym naukowcom.
Ładny i wzruszający artykuł Beaty Kęczkowskiej („Dodam jeszcze, że Cię kocham”, „Gazeta Wyborcza” nr 230) na temat miłości i związanej z tą miłością wymianą listów pomiędzy Jeremim Przyborą i Agnieszką Osiecką skłonił mnie do napisania tego tekstu. Powraca podstawowe pytanie o prawo do intymności.
W największych polskich blokach z wielkiej płyty żyje kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Codziennie na własnej skórze odczuwają efekty wielkiego architektonicznego eksperymentu.