Polacy uważają zawiść za wadę narodową, truciznę w życiu społecznym. Ale skoro ją już mamy, to może da się ją obrócić na korzyść?
W tym sezonie politycznym kampania wyborcza miesza się z kampanią protestów związkowych. Politycy PO mówią, że to „PiS gra na Dudach”.
Każda mniejszość walcząca z rządem o swój grupowy interes występuje jako „strona społeczna”. A może to rząd jest dziś „stroną społeczną”, tylko o tym nie wie?
Złudne jest przekonanie, że jak odgrodzimy Rosję żelazną kurtyną, to pożar do nas nie dojdzie. Trzeba nam zręcznej, aktywnej polityki wobec Moskwy.
Na bohatera strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wyrasta Jarosław Zagórowski, były już prezes JSW.
Zawieszenie broni pomiędzy Ukrainą a „separatystami donieckimi”, czyli de facto Rosją, nie kończy kwestii dozbrojenia Ukrainy.
Nie bardzo rozumiem, dlaczego możliwość zadania pani Magdalenie Ogórek jakiegoś pytania stała się tak powszechną i pierwszoplanową dziennikarską potrzebą. Czy dlatego, że chcieliby ją przygwoździć i docisnąć?
Na lidera rolniczych protestów wyrósł ostatnio Sławomir Izdebski. Po kilkunastu minutach zerwał rozmowy w Ministerstwie Rolnictwa i razem z Wojciechem Mojzesowiczem opuścili salę.
Justyna Kowalczyk o śniegu wie wszystko. O tzw. normalnym życiu niewiele. Ale szybko się uczy.
Średnio raz na dwa tygodnie w polskiej przestrzeni powietrznej udaje się uniknąć groźnego wypadku lotniczego.
Doczekaliśmy się aż dwóch nominacji oscarowych dla polskich dokumentów: „Joanny” i „Naszej klątwy”. Czy to dowód siły naszej kinematografii, czy tylko zbieg okoliczności?
Konsekwencje zdarzenia drogowego: jedna osoba nie żyje, trzy odniosły obrażenia, w areszcie od wielu miesięcy siedzi świadek wypadku, a sprawca cieszy się wolnością.
Miłosny podarunek od ukochanej w postaci dziesięciu okien od pięciu lat powoduje u obdarowanego myśli samobójcze.
Osoby nieradzące sobie ze spłatą długów mogą już łatwiej liczyć na ich umorzenie. Zanim jednak uwolnią się od komorników i rozpoczną nowe życie, muszą najpierw stracić wszystko. W każdym razie teoretycznie.
Polski rynek książki jest chory – przekonują wydawcy i księgarze. Doradzają lekarstwo: jednolite ceny książek. Pomoże to czy zaszkodzi?
Republikanie zawarli sojusz z premierem Izraela przeciwko własnemu prezydentowi. Co się dzieje z najważniejszym sojuszem świata?
Rozmowa z dr Martą Studenną-Skrukwą o tym, jak narodził się Donbas, oraz o źródłach lojalności i nielojalności jego mieszkańców wobec Ukrainy.
Premier Alexander Stubb jest dziś bez wątpienia największym krytykiem oddłużania Grecji. W dodatku mówi głośno to, co wielu europejskich liderów boi się powiedzieć.
Prezentujemy Państwu fragment „Autoportretu z blizną”, przetłumaczonej na kilkanaście języków, wstrząsającej relacji naszego zmarłego w ubiegłym tygodniu kolegi Romana Fristera.
Tomasz Nałęcz, prezydencki doradca, a przy tym historyk znamienity, napisał artykuł pod intrygującym tytułem: „Dmoczyński, czyli żywoty równoległe Jarosława Kaczyńskiego i Romana Dmowskiego”. Moim zdaniem nie są to żywoty równoległe, a wręcz przeciwległe.
Wydaj książkę, dorzuć garść celebrytów, rozkręć internetową histerię i daj biznesowi zarobić. To niezawodny przepis na nową, ale bezsensowną modę żywieniową.
Po dziesięcioleciach pędu na studia, często po byle dyplom, młodzi ludzie coraz częściej rozglądają się za praktyczniejszą edukacją. W odgruzowaniu pobojowiska, jakim jest szkolnictwo zawodowe, ma pomóc unijny miliard euro.
Kiedy przestaną nas nękać choroby zakaźne? Droga do eliminacji wszystkich niebezpiecznych drobnoustrojów jest daleka. I bardzo kręta.
Film opowiada o niszczycielskim wpływie przemocy.
Reżyserka zaszkodziła nie tylko sobie, ale i pisarce, odsłaniając całą mizerię jej bestselleru.
Przywołując konwencje teatralne z czasów Szekspira, twórcy pokazują, że klasyczny teatr nie zawsze wyglądał tak samo.
Oglądając, trudno się tego domyślić, ale reżyserskie objaśnienia głoszą, że całość opowiedzianej przez Czajkowskiego na podstawie Puszkina historii jest jedynie snem Tatiany.
W powieści wątki się mnożą, ale jej największą wartością są niuanse, niepozorne zdarzenia, doprowadzające do wstrząsów i wiążące bohaterów jeszcze ściślej.
Jeden z najważniejszych współczesnych poetów tym razem przygotował zbiór prozatorski.
Jest to poezja traktująca macierzyństwo i cielesność zupełnie niesentymentalnie.
Opowieść, bliska poetyce absurdalnych komiksów Macieja Sieńczyka, okazuje się bardzo pojemna i mocna.
Album „Inity” jest ukoronowaniem długich lat wspólnej pracy klubowej tudzież popularyzacji jamajskiej muzyki.
Efektem jest specyficzny język rozmaitego rodzaju szmerów, wzmacnianych elektronicznie.
Tak pomyślaną wystawę ogląda się z dużym zainteresowaniem, a bogactwo zgromadzonych prac robi wrażenie.
Zrozumieć komiks. Niewidzialna sztuka 5/6 Priap 4/6 Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holocaust 3/6
Krytycy filmowi POLITYKI dyskutują o tym, kto powinien zdobyć 22 lutego nagrody Akademii Filmowej. Typują i rozważają historyczne szanse Polaków.
Rozmowa z Magdaleną Kordylasińską, Bartłomiejem Wąsikiem, Miłoszem Pękalą i Emilią Sitarz, członkami zespołu Kwadrofonik, laureata Paszportu POLITYKI w dziedzinie muzyki poważnej.
Zdobył Londyn i Nowy Jork, Szanghaj i Buenos Aires. Sądząc po biletach sprzedanych na wiele tygodni do przodu, 21 lutego Warszawa podzieli los innych miast i podda się musicalowi „Mamma Mia!” bez walki.
Oto Prisztina: bulwar Billa Clintona, butik Hillary i budka z hot-dogami Monika Levinsky.
W 10 lat od premiery serwis YouTube śmiało konkuruje z telewizją, kreuje nowe mody i gwiazdy, a dzisiejszym nastolatkom proponuje nowy model kariery. A może nawet zawód?
W mitologii kozie mleko bywało pokarmem bogów. Dziś można je polecić wszystkim entuzjastom zdrowego odżywiania. Warto też skosztować znakomitych kozich serów.
Kamil Stoch zdeklasował rywali i został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To olbrzymie osiągnięcie wiąże się nie tylko z prestiżem, ale też wymiernymi korzyściami finansowymi. Bo ile właściwie można zarobić na skokach narciarskich?
Jedną z głównych nagród festiwalu w Berlinie – Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię – dostał nowy film Małgorzaty Szumowskiej. Mamy nowe polskie nazwisko liczące się w europejskim kinie.
Nonkonformizm stał się u nas już tak modny, że 19 mln Polaków nie przeczytało w 2014 r. ani jednej książki, twardo przeciwstawiając się narzucanej przez establishment ideologii, w myśl której nieczytanie miałoby prowadzić do czegoś w rodzaju upośledzenia społecznego.
Aż strach powiedzieć, ale dzięki tzw. kampanii wyborczej odrodziła się w Polsce epistolografia.
Jestem dotknięty natręctwem czytania wszelkich napisów.
Jest w Polsce miejsce, do którego ciągną ludzie z całego świata. Jedni, żeby oderwać się od ziemi. Inni do pracy, bo to najlepszy tunel aerodynamiczny globu.